Quantcast
Channel: Dr. Bauer Bela Blog RSS Feed
Viewing all 7855 articles
Browse latest View live

iCutan mastocytosis - típusok , tünetek , kezelés

$
0
0




Cutan mastocytosis - típusok , tünetek , kezelés

Tartalom:
1. okai masztocitózis
2. típusai masztocitózis
3. tünetei, diagnózisa és kezelése masztocitózis
Mastocytosis - egy komplex szisztémás betegség, amelymiatt felhalmozása és proliferációját hízósejtek a szövetekben a test.A betegség (a malignus forma nevezzük hízósejt leukémia) írták le először 1869-ben, mint a krónikus csalánkiütés, hagy maga után barnás foltot.A kifejezés masztocitózis vezették be csak 1953-ban.Ez egy ritka betegség, ami sokkal gyakoribb a gyermekek, és mint általában, a gyermekek masztocitózis korlátozott elváltozás a bőrt, míg a felnőtt szinte mindig fejlődik szisztémás masztocitózis.
masztocitózis leggyakrabban befolyásolja a bőr a gyermekek, hanem hatással lehet más szervekben, mint például a belek, a gyomor, a lép, máj, a nyirokcsomók vagy a csont.Súlyosabb esetekben a hízósejtek leukémia kíséri a vér súlyos betegségek, mint az akut leukémia, krónikus neutropenia vagy limfóma.Körülbelül 90% -ánál a masztocitózis, urticaria pigmentosa szenved.Kezelése m
ztocitózis gyakran rendelni különböző antihisztaminok és ellenőrzésének főbb betegségek.

okoz mastocytosis

betegség etiológiája nem ismert.Hízósejtek elosztott szinte minden szervekben, és található közel a nyirok- és véredények, az epiteliális felületeken és a perifériás idegek, ami lehetővé teszi számukra, hogy végezzen védő és szabályozási funkciók, valamint részt vesznek a különböző gyulladásos reakciókat.
a betegség patogenezisében alapuló felszabadulását különféle mediátorok hízósejtek, beleértve a heparint, hisztamin, leukotriének, citokinek és gyulladás.Amely a terjedelmes beszűrődés hízósejtek vezet megsértése funkcióit.Az okok között, amelyek képesek elindítani a kiválasztási mediátorok, mondjuk nehéz gyakorolni, a hatás a különböző mérgező anyagok kémiai vagy organikus eredetű.Is megjegyezte, a betegség etiológiája mutáció a gének kódoló receptor tirozin-kinázok.Van egy elmélet a betegség átvitelének egy autoszomális domináns módon, bár a legtöbb beteg nincs család történetét.

típusai masztocitózis

alapján klinikai, négy formája a betegség:
  • Külsőleges masztocitózis csecsemők gyakran fordul elő a gyermekek az első két életévben.A megkülönböztető jellemzője az ilyen típusú betegség megnyilvánulásai, az a teljes hiányában elváltozások a belső szervekben.Minden bőrtünetek általában teljesen megszűnnek, a pubertás, és soha nem jelenik meg.Külsőleges masztocitózis gyermekek áramló hangsúlyos tünetek, megköveteli a kellő időben és megfelelő kezelése.
  • cutan mastocytosis serdülők és felnőttek jellemzi bőséges beszűrődése hízósejtek nem csak a bőr, hanem a különböző belső szerveket.Azonban, ellentétben a bonyolultabb formái szisztémás betegségek, így ebben a formában a betegség, a változások nem fejlődnek a belső szervekben.Csak néhány esetben, cutan mastocytosis mozoghat a szisztémás formában.
  • szisztémás masztocitózis általában alakul felnőtteknél, és ez a fokozatos elvesztése különböző belső szervek kombinálva bőrelváltozások.Ez a forma a betegség már csak 10% -ában, és általában alakul ki, következő kután manifesztációk.
  • hízósejt leukémia - malignus forma masztocitózis, amely által okozott degenerációja zsírsejtek.Beszűrődés hízósejtek módosított kiterjedten befolyásolja a belső szervek és szövetek, amely halálhoz vezet.Ebben a formában a betegség kután manifesztációk általában teljesen hiányzik.

tünetei, diagnózisa és kezelése masztocitózis

Amikor cutan formája a betegség főleg a bőrt, és kiemeli a fő tünetek, mint viszkető bőr, a szívroham, bőrvörösség, nyomás csökkentése és időszakos láz.
cutan mastocytosis jellemzi öt fő típusa bőr elváltozások:
  • maculopapuláris típus - jellemzi az előfordulása több vöröses-barna foltok erős pigmentáció és világos körvonalazza határokat.Ha a mechanikai stressz, foltok alakulnak vörös dudorok emlékeztető csalánkiütés;
  • node típus - megnyilvánul a megjelenését a bőr szövetei több noduláris tömítések akár 1 cm átmérőjű.Ez elzárja a színe lehet piros, sárga vagy rózsaszín, és csomók is összeolvadnak a nagy plakkok;
  • magányos formában - megnyilvánult formájában nagy masztoci akár 5 cm vastag, gumiszerű konzisztencia.Leggyakrabban csak egy generáció, hanem azt is megállapította, hogy egy alakú négy csomópont.Magányos alak jellemzi csak masztocitózis csecsemők;
  • erythrodermicus formájában masztocitózis jellemzi egyértelműen meghatározott sárgásbarna elváltozások sűrű állag, a recés élek.Szintén az ilyen típusú jellemző a súlyos viszketés.Leggyakrabban lokalizált kiütések a hónaljban és a farizom fossa.Még kis mechanikai sérülés gócok növekedését eredményezi, viszketés és hólyagos;
  • teleangiektaticheskaya formában - jellemzi foltokban változó méretű, vörös-barna színű, rendezett, általában a mellkas és a végtagok bőrét.Amikor a mechanikai erő a földön foltok jelennek meg hólyagok, viszketés lehetséges, az eljárás a csontra átterjedt.Ez a forma a betegség fordul elő, főleg a felnőtteknél.
Ha szisztémás masztocitózis a különböző belső szervek hízósejtek beszivárog.Ugyanakkor a megbetegedett szervek, van több specifikus tünetek - csontfájdalom, keményedés és a máj megnagyobbodása, hasmenés, fekélyes elváltozások a gyomor-bélrendszer, a bővítés a lépben, a formáció a leukémia, nyirokcsomó-megnagyobbodás, idegszövet károsodás.
alapja diagnózis mastocytosis a klinikai megnyilvánulásai a betegség, és a kimutatása bőr és a szövetek nagy zsírsejtek száma.Alkalmazni komplex laboratóriumi és műszeres vizsgálati módszerek - vérvizsgálatok, a bőr biopszia az érintett szervek és a csontvelőben, a kromoszóma analízis azonosítani anomáliák, röntgensugarak csontok, MRI, ultrahang és CT-felvételeket, a belső szervek endoszkópos diagnosztikai módszerek.
Ha masztocitózis gyermekeknél nem kíséri semmilyen szisztémás tünetek, a kezelés kell neki, mert van egy nagy tendencia, hogy meggyógyítsa önmagát serdülőkorban.Betegségek hematológusok és orvosok, specifikus kezelés masztocitózis ma már nem, tehát alkalmazni tüneti kezelést.A kezelés mastocytosis jórészt a használata antihisztaminok, amelyek gátolják a termelés a biológiailag aktív anyagok a hízósejtek.Amikor összetett formái masztocitózis, és súlyos betegség mutatja a használatát PUVA terápia.Műtéti eltávolítása a lépben előírtak szerint diffúz szisztémás masztocitózis.Előrejelzés élvezet masztocitózis határozza formája a betegség, és milyen mértékben a belső szervi érintettség.


IKONOGRÁFIA

1-

2-



3-

A MENINGOKOKKUSZ MENINGITISZ BŐRTÜNETEI

$
0
0
A Neisseria meningitidis coccus által okozott betegségre jellemzően gyorsan terjedő, kék és lila színű pontokból álló bőrvérzéses kiütés előzi meg a többi tünetet. Ez rendszertelenül terjed a csípőn, a lábszárakon, a kötőhártyán és olykor a beteg talpán és tenyerén. Ennek a fertőzésnek a tünetei hasonlítanak a száj- és körömfájásés a genitális herpesz tüneteire is.[7v

. Gyermekorvosi etika

$
0
0


. Gyermekorvosi etika
Etikai alapfogalmak
Orvosi etika. Az orvosi etika az orvoslás erkölcsi kérdéseivel foglalkozó tudomány, amely Hippokratész-tőlered.
A hippokratészi eskü sok, még ma is érvényes etikai irányelvet tartalmaz; három leglényegesebb eleme:
a nem ártani elv,
a jogtalanságot nem elkövetni elv (a hatalommal való visszaélés tilalma),
a titoktartás kötelezettsége.
Az eskü felfogható egyrészt mint szerződés, másrészt mint etikai kódex, amely előírja az orvosi magatartás normáit. A görög orvosi etikán kívül természetesen minden nagy világvallás tartalmazza a gyógyítással kapcsolatos erkölcsi alapelveket. Napjaink gyógyító tevékenységében a tudomány látványos fejlődése következtében számtalan olyan probléma vetődik fel, amely nem válaszolható meg a „hagyományos etika” vagy a hippokratészi kódex elveire alapozva (pl. szervátültetések, az agyhalál fogalma, in vitro fertilisatio, eutanázia).
Az elmúlt években, különösen az Egyesült Államokban, előtérbe került egy olyan etikai irányzat, amelyet „világi humanista orvosi etikának” nevezhetünk. Ennek az irányzatnak a leglényegesebb sajátossága az, hogy olyan erkölcsi alapelvekre épül, amelyeket egyrészt a különböző világvallások, másrészt ateista emberek, illetve széles emberi közösségek egyaránt elfogadnak. Ilyen alapelvek az önrendelkezés és az emberi méltóság tiszteletben tartása, a szolidaritás, az igazmondás, a titoktartás, az igazságosság, a „nem ártani” elv, a „jót tenni” elv.
A bioetika fogalma annyiban szélesebb körű az orvosi etikánál, hogy nemcsak az orvosi gyakorlat erkölcsi kérdéseivel foglalkozik, hanem az ún. élettudományok területeit is magába foglalja, tehát az élő természetet, a földkerekség egész élővilágát. A bioetika fogalma az 1970-es évek elején született, először Van Rensselaer Potter amerikai rákkutató használta a kifejezést.
Ma már a világ valamennyi fejlett országában működik bioetikai kutatóintézet, ahol oktatás, kutatás, továbbképzés és tanácsadás folyik, ezek közül leghíresebb a New York-i Hastings Center.
Paternalizmus. A paternalisztikus felfogás a hippokratészi etika jellemzője. Az orvos atyáskodó szerepet vállal, aki mindig és minden körülmények között a legjobban tudja, hogy mi jó a betegnek, a beteget nem vonja be a sorsával kapcsolatos döntésekbe, ezzel a betege szabadságát csorbítja. Kezeli a betegét anélkül, hogy megkérdezné, beleegyezik-e a szükséges kezelésbe. Az atyáskodó magatartást általában a szülői kötelességek közé sorolják, de döntésképes személyekkel szemben ez a fajta magatartás etikailag elfogadhatatlan.
Autonómia. Az autonómia vagy önrendelkezés elve a mai kor etikájának központi, meghatározó erkölcsi alapelve. Lényege az, hogy a döntésképes betegre kell bízni az egészségével kapcsolatos döntés vagy döntések meghozását saját értékrendje alapján. A betegnek joga van eldönteni azt, hogy mit tesznek vagy nem tesznek meg testével, joga van a javasolt orvosi kezelést visszautasítani.
Kompetencia.A betegnek az a képessége, amelynek révén megérti, felfogja döntésének következményeit. Csak kompetens személynek van joga dönteni saját egészségének kérdéseiben. Sok serdülő már megfelel ennek a követelménynek, de gyermekek (általában 13–14 éves kor alatt) és elmebetegek nem tekinthetők kompetensnek.
Titoktartás.A hippokratészi etika egyik alapelve. Hippokratészóta nem született egyetlen olyan erkölcsi kódex sem, amely ne kötelezte volna az orvost titoktartásra. Az orvos a betegtől őszinte és részletes információt kap, amely alkalmas a megfelelő diagnózishoz és terápiához, cserébe az orvos elkötelezi magát a beteg titkainak megőrzésére.
Eutanázia.Az eutanázia fogalom klasszikus jelentése „könnyű, fájdalommentes halál”. Hangsúlyozni kell, hogy eutanázia esetén a cselekedetet mindig a humánum, a részvét és a szánalom vezérli. Általában gyógyíthatatlan betegség, tartós és csillapíthatatlan fájdalom, szenvedés, valamint terminális állapot során vetődik fel alkalmazása.
Az eutanázia két formáját különböztetjük meg:
Az aktív eutanázia olyan cselekedet, amely szándékosan halált okoz a tartós szenvedés megszüntetése céljából.
A passzív eutanázia „meghalni hagyást” jelent, az orvos nem alkalmaz életmeghosszabbító terápiát, vagy megszünteti a már megkezdett kezelést a prognózis teljes kilátástalansága miatt, ill. a beteg iránt érzett szánalomtól és részvéttől vezetve.
Különbséget kell tenni önkéntes és nem önkéntes eutanázia között is, az előbbit a beteg beleegyezésével, az utóbbit annak hiányában (eszméletlen beteg, újszülött csecsemő) teszik meg.
Betegtájékoztatás gyermekkorban
Tájékoztatott beleegyezés (informed consent). Az orvos–beteg viszony egyik legfontosabb erkölcsi alapeleme a beteg őszinte tájékoztatása, az informálás és beleegyezésének kérése az orvosi beavatkozásokhoz. Ez az alapelv világszerte a tájékoztatott beleegyezés elveként ismert.
A világ legtöbb országában – így hazánkban is – jogilag 18 éves kortól tekintik döntésképesnek (kompetensnek) a beteget orvosi beavatkozásokkal kapcsolatban. Ha a beteg ennél az életkornál fiatalabb, akkor kiskorúnak számít, és a gyógykezelésével kapcsolatos „felvilágosításon alapuló beleegyezést” csak a szülő vagy a törvényes gyám adhat.
Az elmúlt 10 évben világszerte egyre több gyermekorvos jutott arra a felismerésre, hogy a gyermekek már 18 évesnél fiatalabb életkorban is képesek orvosi beavatkozásokkal kapcsolatban racionális döntésekre, megértik az információkat, és érettek arra, hogy felfogják döntésük következményeit. A gyermekeknek joguk van mint betegeknek, hogy véleményüket hangoztassák, és ők döntsék el azt, hogy bizonyos esetekben mit tegyenek velük. A gyermekorvos feladata az, hogy felmérje, rendelkezik-e a beteg gyermek azokkal a képességekkel, amelyek a döntéshez szükségesek, és bevonható-e a gyermek a döntéshozatalba.
A gyermek döntésképessége.A döntés képessége nem alakul ki minden gyermekben automatikusan az életkor előrehaladtával. Ezt a képességet tanulni kell, ebben pedig elsősorban a szülő és az orvos segítségére van szükség. A szülő és az orvos feladata az, hogy a döntések széles skálájából kiválassza azt a gyermek életkorához igazodó döntési formát, amely megfelel a gyermek képességeinek. Kisgyermek kisebb jelentőségű döntéseket hozhat, később, ahogyan a gyermek érettebb lesz, komplexebb döntésekre is alkalmassá válik. Az eredmény: eleinte a gyermek részt vesz a gyógykezelését befolyásoló részletkérdések megbeszélésében, később beleegyezik olyan döntésekbe, amelyeket a szülők hoztak és javasolnak, majd önállóan dönt.
A gyermek döntésképességét több faktor is befolyásolja: életkora, érettsége, élményei, emocionális stabilitása, IQ-ja, de azt meghatározni, hogy ezek közül a faktorok közül melyek a legfontosabbak, nagyon nehéz, ezért az értékelés nem mindig pontos, néha csak megközelítő jellegű lehet.
A gyermek döntésképességének felmérésekor három olyan fontos elem van, amelyet feltétlenül figyelembe kell venni:
az egészségügyi probléma megértése,
az információk elemzésének képessége,
a szabad választás lehetősége.
Ha a gyermekorvos felmérte a beteg gyermek döntési képességének fokát, akkor a következő feladat bevonni őt a döntési folyamatba, illetve fejleszteni döntési képességének kapacitását.
Hétéves kor alatti gyermek előzetes felvilágosításon alapuló beleegyezését kérni irreális, sokkal fontosabb az értelmi fejlődési szintjének megfelelő formában megmagyarázni azt, hogy mit tesznek vele, miért kell a be-avatkozást elvégezni, és a szülő vagy a gyám dönt. 7–14 éves kor között meg kell kérdezni a gyermek véleményét, beleegyezését bizonyos kezelésekbe, de ebben a korban még a gyermek morálisan nem érett arra, hogy önmaga döntsön, nevelni kell, tanítani a döntéshozatalra. Ha a gyermek véleménye ellenkező, akkor a szülő vagy gyám ezt „felülbírálhatja”, ha a gyermek érdeke ezt kívánja. Itt fontos az orvos–gyermek–szülő kapcsolat helyes kiépítése. Nem terápiás, ún. kísérleti vizsgálatot azonban a gyermek már ekkor is megtagadhat; 14 éves kor felett terápiás és nem terápiás döntésekben egyaránt a gyermek döntése a fontos, önállóan dönthet, mint a felnőtt. Ideális esetben a gyermek és a szülők közösen döntenek a gyermeket érintő gyógykezelésekről, a gyermekorvos pedig mindent elkövet annak érdekében, hogy a közös döntés létrejöjjön és az a gyermek érdekét szolgálja.
A gyakorlatban a következő konfliktusokkal kell számolni:
A szülők anyagi, lelkiismereti vagy egyéb okból elutasítják a gyermek számára szükséges, elő-nyös kezelést (pl. Jehova tanúi elutasítják az életmentő transzfúziót).
A szülők ellenzik, a gyermek viszont igényli az orvosi beavatkozást.
A szülők hozzájárulnak, de a gyermek elutasítja a kezelést.
A szülők véleménye ellentétes, és mindegyik ragaszkodik a saját véleményéhez (pl. az anya hozzájárul, de az apa elutasítja a gyógykezelést).
Ezekre a problémákra gyakran nehéz egyértelmű választ adni, jogi szempontból azonban vannak olyan alappontok, amelyek segítenek a döntésben. Az egyik ilyen alappont, hogy külső személy által ésszerűnek ítélt és a gyermek érdekeit szem előtt tartó döntés előnyt élvez az irracionális vagy a gyermekre hátrányt jelentő döntéssel szemben. 14 éven aluli gyermeket, amennyiben szülei racionálisnak ítélt és a gyermek érdekeit szem előtt tartó döntésével szemben ágál, meg kell győzni és meg kell nyerni az orvosi beavatkozáshoz. Abban az esetben, ha feltételezhető, hogy a szülők szándéka ellentétes a gyermek érdekével, szükségessé válhat eseti gondnok kijelölése.
Kutatásetika.Terápiás kutatás esetén a kutató a beteg állapotának javulását várja a beavatkozástól, a várható haszon és kockázat nagysága bizonytalan. Nem terápiás kutatás keretében a résztvevő számára nem várható haszon, ezért a kockázat–haszon hányados nagyon nagy értékű.
Sok országban gyermeket vagy önálló döntésre képtelen egyént nem szabad nem terápiás kutatásba bevonni. Többen osztják azonban azt a véleményt, hogy gyermeket is szabad minimális kockázatnak kitenni, bár ennek a fogalomnak a meghatározása körül elég nagy a vita. Az Egyesült Államokban pl. úgy értelmezik, miszerint a minimális kockázat nagyjából orvosi rendelőben végzett rutin orvosi vizsgálattal kapcsolatos kockázathoz hasonló mértékű.
Hazánkban az orvosbiológiai kutatásokkal kapcsolatos 11/1987. (VIII.19.) EüM rendelet kimondja, hogy kiskorú személyen orvosbiológiai beavatkozás csak gyermekbetegség megelőzése, diagnosztizálása, gyógyítása vagy rehabilitációja céljából végezhető. 14 éven aluli személy helyett törvényes képviselője adja meg a hozzájárulást.
Etikailag összetettebb kérdés gyermekek bevonása a kutatásokba. Tisztázásra vár az, hogy meddig terjed a szülői felelősség, és mely kortól vonható be gyermek a beleegyezés megadásába.
Különböző brit kutatásetikai bizottságok 14 éves kor körül határozták meg a fiatalkorúak kutatásba való olyan belegyezését, amelyhez már szülői beleegyezés nem kell. Általánosan elterjedt vélemény, hogy a gyermekeknek meg kell adni az elutasítás lehetőségét, különösen nem terápiás kutatásba, hiszen itt nem lehet azzal érvelni, hogy a beavatkozást a gyermek érdekében végzik.
Etikai dilemmák a csecsemő- és gyermek intenzív ellátásában
Súlyosan károsodott csecsemők és gyermekek intenzív osztályos ellátásakor gyakran vetődik fel a kérdés: vajon mindenáron életben kell-e tartani a modern intenzív ellátás minden lehetőségét alkalmazva azokat a súlyosan károsodott csecsemőket és gyermekeket, akiknek a prognózisa teljesen reménytelen?
Mielőtt az etikai problémák elemzéséhez kezdenénk, vizsgáljuk meg először azt, mit jelent a „súlyosan károsodott csecsemő vagy gyermek” fogalma. Súlyosan károsodottnak tekinthető az, aki a legkorszerűbb orvosi beavatkozások nélkül minden valószínűség szerint meghal, akinek a prognózisa az önálló életre, megismerőképességre, emberi viszonyok kialakítására minden orvosi beavatkozás ellenére reménytelen.
A következő betegségcsoportok vetnek fel etikai dilemmákat:
igen kis súlyú koraszülöttek (születési súly 500 g alatt),
súlyos és/vagy többszörös fejlődési rendellenességgel születettek,
öröklődő, genetikailag meghatározott betegségek egyes súlyos formái,
súlyos agyi hypoxián átesett csecsemők és gyermekek, irreverzíbilis kóma, agyhalál állapota, perzisztáló vegetatív állapot,
rosszindulatú daganatos betegségek végstádiuma.
A súlyosan károsodott csecsemők és gyermekek intenzív ellátása során felvetődő etikai problémák típusai. Az előbbiekhez vázolt betegségcsoportok kezelése során felvetődő etikai kérdéseket általában két nagy csoportba oszthatjuk: lényegi (szubsztanciális) kérdések és végrehajtási (procedurális) kérdések.
Már a szülőszobában felvetődik egy igen lényeges kérdés: szükséges-e újraéleszteni minden újszülöttet, vagy vannak olyan betegségek és állapotok, amikor az újraélesztés az újszülött teljesen kilátástalan prognózisa miatt felesleges?
Intenzív osztályon ápolt súlyosan károsodott csecsemő és gyermek kezelésekor a lényeges etikai kérdések a következők:
Vajon mindenáron életben kell-e tartani minden súlyosan károsodott csecsemőt és gyermeket minden lehetséges intenzív beavatkozással (műtét, gépi lélegeztetés, dialízis), vagy vannak olyan esetek, amikor ezektől etikai megfontolások alapján el lehet tekinteni?
Szükséges-e megkülönböztetést tenni ún. „szokványos” és „rendkívüli” kezelések között?
Ha olyan döntés születik, hogy nem alkalmazunk intenzív terápiás beavatkozásokat, akkor egyáltalán milyen kezelést vagy ápolási tevékenységet folytassunk?
Megengedhető-e, hogy aktív beavatkozással (pl. nagy dózisú fájdalomcsillapító gyógyszer) siettessük a súlyosan károsodott csecsemő vagy gyermek halálát? Élesen fogalmazva: elősegítsük-e a halálát vagy hagyjuk meghalni?
A végrehajtási etikai kérdések szorosan kapcsolódnak a lényegi etikai kérdésekhez. Itt a fő probléma, hogy ki döntsön az előbbiekben vázolt etikai kérdésekben: a kezelőorvos, a szülő, egy etikai bizottság vagy bíróság? Ezek a morális dilemmák az elmúlt két évtizedben forró és heves vitákat gerjesztettek a nemzetközi orvosetikai irodalomban. Orvosok, nővérek, filozófusok, jogászok, teológusok és szülők mind elmondták véleményüket a súlyosan károsodott csecsemők és gyermekek kezeléséről vagy nem kezeléséről. Bár számos erőfeszítést tettek valamiféle kompromisszumos megegyezés vagy közös irányelvek elfogadására, ezek nem jártak sikerrel, az elmúlt években a vélemények még jobban polarizálódtak.
Etikai dilemmák a szülőszobán. Vizsgáljuk meg részletesebben az első lényeges etikai kérdést, amely a szülőszobán vetődik fel. Szükséges-e újraéleszteni minden újszülöttet, vagy vannak olyan állapotok, amikor az újraélesztés a károsodott csecsemő teljesen kilátástalan prognózisa miatt (pl. anencephalia, az élettel összeegyeztethetetlen multiplex fejlődési rendellenességek, életjelenségeket mutató, 500 g alatti koraszülött) felesleges? Az esetek túlnyomó többségében ez a kérdés nem dönthető el a szülőszobán. Az újraélesztést végző orvos döntését kétféle bizonytalanság akadályozza: bizonytalan a diagnózis és bizonytalan a prognózis. Nehezíti a döntést a szülőszoba feszült légköre, ahol rövid vizsgálatok és rövid konzultációk alapján azonnal kell dönteni az aktív cselekvésről vagy nem cselekvésről, aminek viszont jóvátehetetlen következményei lehetnek. Nincs idő arra sem, hogy az újszülött szüleivel a kezelőorvos beszéljen és informált véleményüket kérje. A bizonytalanság miatt a szülőszobán ezért minden újszülöttet minden rendelkezésre álló eszközzel kezelni kell mindaddig, amíg a modern diagnosztikai vizsgálatok és prognosztikai adatok alapján bizonyossá válik a károsodás mértéke, és el lehet dönteni azt, hogy feltétlenül folytatni kell-e az életfenntartó kezelést vagy sem. Ha úgy látszik, hogy azt nem érdemes folytatni, akkor a szülőkkel és esetleg etikai bizottság bevonásával hozható újabb döntés, de nem a szülőszobán, hanem később, az intenzív osztályon.
Etikai dilemmák az intenzív osztályon. A súlyosan károsodott csecsemők és gyermekek intenzív kezelése során felvetődő erkölcsi kérdéseket kétféle etikai alapelv alapján lehet megközelíteni.
Az egyik alapelv az „élet szentségének” (sanctity of life) tiszteletén alapul és azt vallja, hogy minden csecsemőt és gyermeket, minden emberi életet – tekintet nélkül állapotának súlyosságára – minden lehetőségre álló eszközzel és mindenáron életben kell tartani.
A másik etikai alapelv az „élet minőségét” (quality of life) tekinti alapelvnek erkölcsi döntésekben. Ennek az alapelvnek egyik nemzetközileg ismert képviselője, McCormick véleménye szerint van olyan „életminőség”, amelyben már emberi kapcsolatteremtés vagy emberi viszonyok kialakítása lehetetlen, és ez olyan életminőséget jelent, amelyben értelmetlen élni. Az orvosi kezelések során elérhetünk egy olyan határhoz, amelyen túl már minden beavatkozás csak a fájdalom, a szenvedés és a haldoklás folyamatának meghosszabbítását, nem pedig az élet meghosszabbítását jelenti. Ezen a ponton túl az intenzív kezelés, a beteg mindenáron való életben tartása már „embertelen”.
Széles körű nemzetközi felmérések és hazai adatok azt mutatják, hogy az intenzív osztályokon dolgozó gyermekorvosok túlnyomó többsége bizonyos esetekben erkölcsileg megengedhetőnek tartja az intenzív beavatkozások mellőzését vagy elhagyását (passzív eutanázia). Ha olyan döntés született, hogy nem szükséges minden erőfeszítést megtenni egy súlyosan károsodott beteg életben tartásáért, akkor újabb etikai dilemmákkal kell szembenéznünk. Megengedhető-e ilyen esetekben, hogy aktív beavatkozással siettessük a súlyosan károsodott csecsemő halálát (aktív eutanázia)? Erre a kérdésre a válasz az orvostársadalom és az egészségügyi személyzet részéről – ezt nemzetközi felmérések is igazolják – egyértelmű nem.
Az aktív eutanázia bevezetése tagadná az orvostudomány azon legfontosabb tradícióját, amely azt az elvet vallja, hogy a gyógyítás, a kórházi ellátás és ápolás lényege a segítségnyújtás. Mindenfajta aktív beavatkozás a halál siettetése vagy előidézése céljából nem illik ide, és súlyos visszaélésekre adna lehetőséget. A tények és a gyakorlat azt mutatja, hogy az egészségügyi személyzet, az egész egészségügyi ellátás sokat tud nyújtani a haldokló vagy a tartósan szenvedő betegnek is.
Haldokló csecsemő és gyermek ápolása. Ha olyan döntés születik, hogy egy súlyosan beteg csecse-mő „agresszív” intenzív kezelése értelmetlen és azt nem kell folytatni, akkor ez természetesen nem jelenti azt, hogy a beteg gondos ápolását is abba kell hagyni!
Orvosok, nővérek és szülők fontos szerepet játszanak az ilyen gyermekek ápolásában és kezelésében. A haldokló betegeknek a következőket nyújthatják: fájdalomcsillapítás, táplálás, együttlét a beteggel, a beteg érintése, vigasztalása, biztatása.
Olyan csecsemő és gyermek számára, aki képes a fájdalom érzékelésére (nem eszméletlen), a legfontosabb a fájdalomcsillapítás. Ez képezi a legelső és legfontosabb ápolási és kezelési elvet! A modern medicina ma képes bármilyen típusú fájdalom csökkentésére.
Az egészségügyi személyzetnek a haldokló beteget is a legnagyobb gondossággal kell ellátnia. Ha a döntés megszületett a beteg csecsemő vagy gyermek intenzív kezelésének megszüntetését vagy mellőzését illetően, akkor a szülők kívánságait messzemenően figyelembe kell venni a beteg haldoklása során.
A beteg gyermeket lehetőleg külön kórteremben helyezzük el, és biztosítsuk a családtagok együttlétét a beteggel az ápolás során. Ez a hozzáállás az egészségügyi személyzet együttérzését fejezi ki a haldokló beteg gyermek családja iránt, és segít a gyász elviselésében.
Ki döntsön az etikai kérdésekben? Ha etikai szempontokat figyelembe véve kívánunk válaszolni a feltett kérdésre, akkor a következő lehetőségek adódnak:
Az döntsön, aki a gyermek érdekeit a legjobban, legelső sorban képviseli – és ez a szülő, aki a gyermeket ápolni, nevelni fogja!
Vállaljon igen fontos szerepet a döntésben az a személy is, aki a gyermek betegségét, a betegség prognózisát ismeri, és megalapozott szakmai véleményt mond a várható lefolyásról, a betegség kimeneteléről (orvos), és az a személy, aki közvetlenül részt vesz a beteg ápolásában (nővér).
Olyan személyek véleményét is ki kell kérni, akik a gyermek gondozásában, kezelésében közvetlenül nem vesznek részt, de pártatlanul ítélik meg a helyzetet, és véleményt tudnak alkotni általános etikai kérdésekben (lelkész, jogász, filozófus).
A morális dilemmák megbeszélése csak a széles nyilvánosság bevonásával oldható meg megnyugtatóan. Erre jó példa a több nyugati országban és hazánkban is már bevezetett „kórházi etikai bizottságok” működése. Ezekben az orvosokon kívül ápolók, jogászok, teológusok, filozófusok, sőt laikus (nem egészségügyi) képviselők is részt vesznek egy-egy bonyolult morális probléma megoldásában. Kívánatos lenne jogilag is szabályozni a súlyosan károsodott újszülöttek kezelését vagy nem kezelését, és ezt világosan megfogalmazott elvek formájában nyilvánosságra kellene hozni.
A szervátültetés etikai kérdései gyermekkorban
A szervátültetés etikailag akkor fogadható el, ha önkéntes, szabad választáson alapul és anyagi ellenszolgáltatás nélküli (ajándékozás). Szervátültetés lehetséges élő emberből vagy halottból való szervadományozással.
Hazánkban a szervátültetés gyakorlatát az 1997-es egészségügyi törvény XI. fejezete szabályozza.
Élő gyermek szervet nem adományozhat. Az egészségügyi törvény 206. § (l) pontja szerint szervet, ill. szövetet csak cselekvőképes személy adományozhat. Szövetátültetésnél kivételt lehet tenni [egészségügyi törvény 206. § (5) pont], ez a kivétel a csontvelő-átültetés, amely lehetséges a törvényes képviselő és a kiskorú adományozó együttes hozzájárulásával. Ebben az esetben a törvényes képviselő beleegyezése a kórházi etikai bizottság jóváhagyásával válik érvényessé. A bizottság döntésének meghozatalakor lehetőség szerint a kiskorú személyt is meghallgatja, és meggyőződik arról, hogy a kiskorú a beavatkozásnak kényszertől, fenyegetéstől, megtévesztéstől mentesen veti alá magát.
A szervátültetések jelentős részénél olyan elhunyt szerveit használják fel, akit halottnak nyilvánítottak, agyműködése visszafordíthatatlanul károsodott, beállt az agyhalál. Halottból szerv, ill. szövet eltávolítására átültetés céljából akkor kerülhet sor, ha az elhunyt életében ez ellen nem tiltakozott (feltételezett beleegyezés elve).
Tiltakozó nyilatkozatot a cselekvőképes személy írásban vagy szóban tehet. Korlátozottan cselekvőképes személy (14–18 éves kor) tiltakozó nyilatkozatot törvényes képviselőjének közreműködése nélkül is tehet. A cselekvőképtelen személy (14 év alatti gyermek) helyett tiltakozó nyilatkozatot törvényes képviselője tehet [egészségügyi törvény 211. § (l) pont].
A kezelőorvos köteles meggyőződni arról, hogy a beteg életében tett-e tiltakozó nyilatkozatot. Amennyiben az elhunyt kiskorú volt, és tiltakozó nyilatkozat nem lelhető fel, akkor a szerveltávolítás csak akkor kezdhető meg, ha ahhoz a gyermek törvényes képviselője írásban hozzájárult.
A genetikai ismeretek etikai vonatkozásai
Az elmúlt évtizedekben a genetika fejlődése látványosan felgyorsult. A korszerű molekuláris biológia, genomika (az egész genomra, genetikai állományra kiterjedő) tudománya három területen jelentett áttörést a biológiában: a biotechnológia, a géndiagnosztika és a génterápia területén. Ezek mindegyike etikai problémákat vet fel.
A biotechnológiaúj vegyületek, gyógyszerek létrehozását jelenti. Ezzel egyes gyógyszerek hatékonyabbá és olcsóbbá válnak. A növényi és állati biotechnológia alkalmas genetikailag módosított szervezetek (GMO: genetically modified objects) létrehozására, ami segíthet az élelmiszertermelés mennyiségi és minőségi javításában. Felelőtlenül és kontrollálatlanul használva egészségügyi és ökológiai károkat is okozhat. A konkrét veszélyek egyike az élővilág biodiverzitásának (biológiai sokszínűségének) csökkenése, amely akár egyes növény- vagy állatfajok kipusztulásához vezethet. Ha pl. egy növény- vagy állatfaj egyedei ellenállóbak egy pusztító kártevővel szemben, ez a faj továbbélését biztosítja, ha járvány jelentkezik, ha viszont megjelenik egy új kártevő, amellyel szemben nem ellenálló, akkor esetleg az egész faj kipusztulhat.
A géndiagnosztika fejlődése is szembetűnő. A gén-amplifikációs (génsokszorozó) technikával teljes genetikai identifikációt lehet végezni. Az egyre kifinomultabb technikák segítségével genetikai eredetű betegségek, fertőzések (vérátömlesztésnél bizonyos vírusfertőzések) azonosítása és ellenőrzése lehetséges. Új, személyre szabott védőoltások kifejlesztése indult el az immungenomika területén.
Etikailag nehézzé vált az orvos helyzete abban, hogy mikor, mit mondjon el betegének, mert hiába hangsúlyozza sokszor tudásunk esetlegességét, a beteg követeli, hogy a tudomány legújabb állása szerint tudjon a veszélyekről és az esélyeiről. A genetikus szemléletének egyik alapvető tulajdonsága, hogy a genetika mindig valószínűséget jelent. Egy genetikai rendellenesség embrióban való kimutatásának csak akkor van értelme, ha a betegség kezelhető. A terhesség alatti genetikai vizsgálat soha nem igazolhat eugenikus (tulajdonságok kiválasztása, nem meghatározása) célú abortuszt. A felnőt-tek genetikai vizsgálata sem indokolt olyan esetekben, amikor a kimutatandó betegség nem gyógyítható vagy megfelelő életmóddal kialakulásának esélye nem csökkenthető.
Több etikai problémát vet fel a génterápia, a gének manipulációjának kérdése is. Génterápia az emberi sejtekbe való gén- (DNS-szakasz) átvitel, amelynek hatására egy betegség megelőzhető vagy gyógyítható. Egyre több sikeres génjavító technika létezik, de még mindig messze vagyunk a géngyógyítás igazi sikereitől. Etikailag ma szinte teljes az egyetértés abban, hogy amennyiben technikailag lehetséges, gyógyítani lehet és szabad a genetika eszközeivel valamilyen genetikai rendellenességgel járó állapotot, képességeket javítani azonban nem.
Különbséget kell tenni a csírasejtvonalba való beavatkozás (germ line therapy) és a szomatikus génterápia (somatic cell gene therapy) között. A csírasejtvonalat érintő génterápia az ivarsejteket (gameta) vagy a korai embriót (zygota) módosítja. A szomatikus génterápia egy már kifejlődött, differenciálódott szervezet sejtjeit érinti, azért, hogy helyreállítsa a beteg sejtek működését. A csírasejtvonalat érintő génterápia etikai szempontból kifogásolható, mert a jelenleg rendelkezésünkre álló módszerek a fejlődő embrióra nézve aránytalanul nagy kockázattal járnak. A szomatikus génterápia erkölcsileg elfogadható akkor, ha olyan öröklött súlyos betegséget gyógyítanak ilyen módszerrel, amelynek jelenleg nincs más hatékony terápiája (pl. adenozin–deamináz-hiány, Lesch–Nyhan-szindróma, cysticus fibrosis). Ilyenkor az alkalmazott eljárásnak megfelelő dokumentációval, ellenőrzéssel és várható pozitív eredménnyel kell rendelkeznie.
Szűrővizsgálatok gyermekkorban
A szűrővizsgálatok lényege gyermekkorban a betegségek korai, preklinikai – még tünetmentes – fázisának a keresése bizonyos populáción belül. A szűrést legtöbbször a betegség korai kezelésének lehetősége érdekében végzik (phenylketonuria, galactosaemia, hypo-thyreosis), de indokolhatja helyes orvosi tanács korai megadása (familiaris coronariabetegség), esetleg fontos kutatási eredmény reménye.
A szűrési programok megítélésének legfontosabb etikai elvei a következők:
A szűrési programmal ne idézzünk elő ártalmakat a gyermekben.
A szűrés során felderített betegség gyógyítható legyen.
A betegnek vagy törvényes képviselőjének előzetes tájékoztatáson alapuló beleegyezését ki kell kérni.
A szűrésből származó haszonnak arányosnak kell lennie a kockázattal.
Minden olyan szűrővizsgálat, amely gyógyítható betegséget derít fel, egyértelműen a gyermek érdekét szolgálja. Etikailag problémát vetnek fel azok a szűrő-vizsgálatok, amelyek valamely öröklődő betegség „carrier statusát” vizsgálják, ill. egy későbbi életkorban kifejlődő gyógyíthatatlan betegségre hajlamosító állapotot diagnosztizálnak. Ilyen esetben a szűrés nem a gyermek érdekét szolgálja, mert stigmatizálja őt, későbbi életében financiális vagy pszichés károsodást okozhat, károsodhat kapcsolata a családjával, környezetével, önértékelése csökkenhet. Gyermekek szűrővizsgálata ezért olyan esetben, amikor carrier statust, kezelhetetlen és késő felnőttkorban manifesztálódó betegséget derítene fel, etikailag nem kívánatos.
Az őssejt-terápia etikai kérdései
Az őssejtek a legtöbb élőlényben megtalálható sejtek. Képesek a szervezet speciális funkcióit ellátó testi sejtekké differenciálódni. Két fő típusra oszthatók: az embrionális őssejtek (a blasztocisztákban, hólyagcsíra állapotban lévő embrió sejtjei), pluripotens sejtek és a szöveti őssejtek (felnőtt őssejtek) a felnőtt szövetekben találhatók meg, multipotens sejtek.
A szöveti őssejtek a szervezet számos szövetében megtalálhatók, ezek az őssejtek biztosítják a folyamatosan elhasználódó sejtek újraképződését, három jól ismert és a terápiában alkalmazott őssejtforrás: a csontvelő, peripheriás vér és a köldökzsinórvér.
A köldökzsinórvér-őssejteket emberben először csontvelőelégtelenségben szenvedők kezelésére használták, mivel a köldökzsinórvér-őssejtek könnyen alakulnak át csontvelősejtekké.
Az őssejteket a károsodott területre juttatva, képesek arra, hogy a károsodott szöveteket regenerálják, újra életképessé tegyék. A fehérvérűség egyes típusaiban az őssejt-terápia alkalmas a betegek hatékony kezelésére. A szöveti őssejtek felhasználása kutatás vagy gyógyítás céljából teljesen elfogadott, sőt javasolt.
Az őssejtek gyógyítási céllal történő felhasználásával a tapasztalat alapján cselekszünk, a lényeget, a mechanizmust, a részleteket azonban nem ismerjük. Nem tudjuk, miként, milyen mechanizmussal alakul az őssejtekből a sokféle sejt. Nem tudjuk, mi az az információ, amely az őssejtet egyszer ilyen, máskor másmilyen irányba tereli, differenciálja. Mi a jel, mi a mechanizmus, amely meghatározza a sejtek újdonképződésének mértékét?
Az őssejt-kutatás eredményei alapján az őssejtek sok más betegségben is hasznosíthatók lesznek, pl.: Alzheimer-kór, Parkinson-kór, agyvérzés, izomsorvadások, diabetes, szívinfarktus.
Az őssejt-kutatás ígéretes területe a „tissue engineer-ing”, a szövetek és szervek előállítása őssejtekből.
Célja olyan szövetek előállítása, amelyek segítségével pl. szívbillentyűk, ízületek, porckorongok hozhatók létre, hogy azután ezeket beültetve átvegyék a beteg szervek funkcióját. A szervpótlás, szervátültetés jelenlegi problémáinak a többségére megoldást fognak nyújtani a kutatások. Az őssejteknek szerepük lehet a génterápiában is. Az őssejtben a hibás gének lecserélésével lehetséges a betegek gyógyítása „javított” őssejtek beültetésével (autológ transzplantáció útján).
A köldökzsinórvérből izolált őssejtek felhasználásával kapcsolatban etikai probléma nincs. A saját vérből nyert (autológ) őssejtek felhasználása a legjobb gyógyítási eljárás, akár a későbbi életkorban is fel lehet használni a születéskor kinyerhető őssejteket.
Az embrionális őssejtek kísérletes vagy gyógyítási célú felhasználásával kapcsolatban azonban már alapvető etikai problémák vannak.
Az ember személyes élete egyetlen sejt fázisával kezdődik. Az embrionális őssejtek nyeréséhez egy osztódási fázisban lévő embrióból 1-2 sejtet ki kell venni, vagyis az embriót el kell pusztítani. Kérdés, honnan származik az embrió? Lehetséges a lombikbébi-program „felesleges embrióinak” felhasználása („Úgyis elpusztulnának, miért ne használnánk fel őket előbb valami hasznos célra?”).
A másik lehetőség a művi abortuszok során nyert embriók felhasználása az anya írásos beleegyezésével.
Az embrionális őssejt-kutatás ellenzői szerint a beágyazódás előtti embrió morális státusa egyenlő az élő ember morális státusával (katolikus egyház). Az embrionális őssejt-kutatás támogatói szerint a korai stádiumban lévő emberi embriók („sejtszaporulatok”) nem tekinthetők még élő emberi lénynek, csak később, a magzati élet későbbi szakaszában, amikor már képesek önálló emberi életre. Az ellentmondásos vélemények ellenére az embrionális őssejt-kutatás gyorsan terjed és fejlődik világszerte.
A korlátozott források elosztása az egészségügyben
Nincs a világon egyetlen olyan ország sem, amely korlátlan forrásokkal rendelkezne az egészségügyben. A magas szintű technológiával rendelkező egészségügyi központok száma limitált; nem minden beteg számára érhető el a szív-, a májátültetés vagy az igen költséges citokinterápia.
A korlátozott források gyakran nehéz etikai dilemma elé állítják a klinikusokat. Előfordulhat, hogy ápoló-, orvos- vagy műszerhiány tehető felelőssé egyes betegek haláláért, akiket meg lehetett volna menteni. Mit lehet tenni akkor, ha egy zsúfolt intenzív osztályon már csak egy szabad respirátor van, és egyszerre két súlyos állapotban lévő újszülött érkezik, és mindkettőnek szüksége lenne gépi lélegeztetésre? Hagyjuk az egyiket meghalni? Vegyük le a már respirátoron lévő újszülöttek közül azt, akinek a prognózisa a legrosszabb?
Az egészségügyi ellátás egyenlőtlen hozzáférhetősége napjaink egészségügyének egyik legsúlyosabb etikai problémája. Korlátozott anyagi és tárgyi források esetén a kezelő orvosnak kell eldöntenie, hogy melyik beteg részesüljön az életmentő kezelésben.
Világszerte alkalmaznak néhány sorolási (szelekciós) szempontot:
Prognózis. Csak azok részesüljenek a korlátozott forrásokból, akiknek a betegsége hosszú távon jó prognózisú.
Randomizáció.Véletlenszerűen alkalmazott sorsolással választják ki a kezelendő beteget – van egy olyan formája is, amikor az először jelentkező beteget kezelik, „várakozási listát” készítenek a jelentkező betegekről.
Életkor. Bizonyos életkoron felül nem alkalmazzák a kezelést (pl. művese).
Piaci mechanizmusok érvényesülése. A források olyan elosztása, amely a beteg fizetőképességén alapul.
Nyilvánvaló, hogy a felsorolt szelekciós elvek mindegyike valamilyen szempontból igazságtalan, mert bizonyos betegcsoportokat eleve kizár egy-egy kezelésből. Az egészségügyi ellátás annyira alapvető eleme az életnek, és az ellátáshoz való jog annyira alapvető joga minden egyes állampolgárnak, hogy azt a társadalom minden tagjának biztosítani kellene!
A betegek általános jogai széles értelemben átfogják az egészséghez és az egészségügyi ellátáshoz való jogosultságot. A betegek jogaival (egészségügyi ellátáshoz való jog, emberi méltósághoz való jog, a kapcsolattartás joga, az intézmény elhagyásának joga, a tájékoztatáshoz való jog, az önrendelkezéshez való jog, az ellátás visszautasításának joga, egészségügyi dokumentációja megismerésének joga, az orvosi titoktartáshoz való jog) az 1997. évi egészségügyi törvény II. fejezete foglalkozik részletesen.
Egyre több országban terjed az a fajta gyakorlat, amely a különböző egészségügyi szolgáltatások igazságosabb elosztása és a mindenki számára való hozzáférhetőség biztosítása érdekében az állampolgárok bevonását (társadalmi vita) javasolja a döntési mechanizmusba.

CSERESZNYE ANGIOMÁK

NAGY NYEKV/MAKROGLOSIA/

Végbél betegségei gyermekkorban

$
0
0


Végbél betegségei gyermekkorban

A végbélpolip a bél nyálkahártyájából induló, a bél belseje felé terjedő kocsányos elváltozás. Alapvetően jóindulatú elváltozások, ám hajlamosak a rosszindulatú elfajulásra.



Az aranyér főleg felnőttkori betegség, de gyerekeknél is előfordul. Az aranyér során a végbélgyűrű vénái kitágulnak, melyek könnyen begyulladnak, viszkethetnek, csomók képződhetnek és kitüremkedhetnek az aranyér betegség előrehaladása során



Végbélnyílás berepedése (végbélrepedés, fissura ani) A végbélnyílást, egy erős izomgyűrű tartja zárva, melyet belül nyálkahártya fed. Ez a nyálkahártya igen sérülékeny, és különböző hatások következtében könnyen bereped. Az ilyen berepedés után a székelés igen fájdalmas, ami miatt a gyermek visszatartja a székletét, ami székrekedést, kemény székletet és ismételt berepedést okoz. Gyakori megbetegedés. Végbélrepedés okai: Székrekedés estén, a gyermek erős haspréssel próbálja kinyomni a kemény székletet, mely a végbélnyílás nyálkahártyájának repedéséhez (fissura ani) vezethet. A hasmenéses, maró, napi többszöri széklet is igénybe veszi a nyálkahártyát, így elősegíti a végbélrepedés kialakulását. Idegentestek is megsérthetik a nyálkahártyát, hasfájós baba szélcsövezése vagy akár a...



Végbél előesés akkor alakul ki, ha valamilyen ok miatt (erőlködés, görcsös székelési inger, székrekedés, köhögés…) a végbél egy része kinyomul a végbélnyíláson keresztül. A végbél előesés orvosi neve: prolapsus recti, prolapsus ani.     A kép forrása: Wikipédia    Csecsemőkorban sűrűn előfordul, teljesen egészséges gyermekeknél is, feltehetőleg a székelés során kifejtett erőlködés miatt. A csecsemőkori forma általában megszűnik ha nincs szervi, vagy egyéb kiváltó oka. Cisztás fibrózisban szenvedő gyermekek esetén viszonylag gyakori. A végbél előesés tünetei: A baba végbélnyílása “kifordul” és élénkvörös, vagy lilás bársonyos képlet türemkedik ki rajta, melynek a közepén nyílás van. A kitüremkedett rész fájdalmas és sérülékeny....

a neurofibromat11-TEJESKÁVÉozis bőrtünetei

Next: Felelős vagy felelőtlen szülő? Felelős vagy felelőtlen szülő? Ön milyen szülőnek érzi magát? A gyermek egyszerre öröm és egyszerre óriási felelősség is. Hiszen etetni, nevelni, öltöztetni, taníttatni kell őket, hogy tovább ne is soroljam. Ez mind pénzbe kerül. Kis gyerek kis költség, nagy gyerek nagy költség. Valahogy így tartja a mondás, talán nem véletlenül. Belegondolt már abba, hogy mennyibe kerül egy kis gyermek havonta, évente a családnak? Igen, ha ezt összeadná lehet, hogy meglepődne. Nem vagyok rest, és megnéztem, hogy a 12 éves lányom, valamint a 1,5 éves fiam mennyibe is kerül? Mert érdekel és ezzel foglalkozom a mindennapokban, hogy családokkal átbeszélem és átgondolom ezeket a dolgokat. A számolás tényleg meglepő és sajnos egy exponenciálisan növekvő görbe jellemzi a havi kiadásokat, ahogy nőnek a gyermekek. Azt hiszem nem is a konkrét számok az érdekesek az én esetemben, mert az családonként más és más, hanem sokkal inkább a növekvő tendencia. És hol van még a vége? Mikor lesz vége? Ha elvégezte az egyetemet/főiskolát, vagy a posztgraduális képzést? Esetleg egy ösztöndíjjal külföldi egyetemen fog tanulni? Ott kell majd neki az albérletét és a szemeszter tandíját fizetnem, vagy csak itthon egy másik nagy városban, ahová szeretne járni??? Jézusom, mennyi lesz ez? Több millió Forint félévente... Persze megvan a lehetősége annak is, hogy pl. bányász akar lenni, vagy lakatos és akkor talán olcsóbb lesz a fent leírt időszak, de ha mégsem és tanulni akar majd a lányom, vagy a fiam? Akkor tudom-e majd támogatni? Meg tudom-e adni neki a legfontosabb dolgot az életbe? Ami a tudás és a nyelv ismeret. Vagy azt kell majd mondanom, hogy sajnos nem tudom ezt támogatni, mert annak idején felelőtlen voltam és minden pénzt elköltöttem (részben teljesen felesleges dolgokra) és most meg hirtelen nem tudok a zsebemből ennyi pénzt elő rántani. Ne haragudj kicsim, inkább kezdjél el valamit dolgozni az érettségiddel.... (Biztos jó eséllyel indul majd el szegény a munka keresésnek...) Vagy dolgozzon az egyetem mellett (pl: újság kihordás, vagy hoszteszkedés, stb), hiszen én is ezt csináltam mondhatnám nyugodtan? A baj az, hogy ma már nem csak zsebpénzt kellene az ilyen munkákkal megkeresni, meg a hétvégi bulira a beugrót, hanem azt a jelképes néhány százezer, vagy éppen egymillió forintos tandíjat, plusz az 50-70.000 Ft-os albérlet árát havonta és még a megélhetésre valót. Ugye érezzük, hogy ez nem is olyan egyszerű. De mi lehet akkor a MEGOLDÁS? Kiszámolta már, hogy mire egy gyermek igazán sok pénzbe kerül (tehát amikor egyetemre vagy főiskolára megy) akkor hány éves lesz? Tehát a születésétől kezdve mennyi idő telik el? Ha még nem akkor megmondom, mert én ennek is utána számoltam. Éppen 18 év jött ki, ha a leggyorsabb forgatókönyvet nézzük. (Tehát, ha nem volt a középiskolában egy - két évet külföldön tanulni.) Szóval nekem, mint FELELŐSen gondolkodó SZÜLŐnek éppen 18-20 évem van felépíteni és összerakni azt a tőkét, amivel nyugodtan és kényelmesen tudom finanszírozni a gyermekem taníttatását és esetleg az induló lakásának a kezdő részletét. Mit gondol ez mekkora feladat? Milyen áldozattal jár? Miről kell lemondanom ahhoz, hogy a gyermekem a megfelelő és valóban értékes tudást megszerezze és ezzel sikeresen érvényesülni tudjon a munkaerő piacon? Mivel a közgazdaságtan az idő a kockázat és a hozam hármasból indul ki ha befektetésről beszélünk így a három tényezőből kettő ha erős, akkor a harmadik általában gyengébb. Mit értek ez alatt? Azt, hogy mivel van időnk (18-20 év) ez lehet a gyenge pont. Közben minimális kockázattal jó hozamokat tudunk elérni, ami azt jelenti, hogy csekély összegekkel is ennyi év alatt igen tisztességes tőkét tudunk felépíteni. Mennyiből??? Már napi 1.000 Ft megtakarításból ez szépen megoldható. Tehát egy doboz cigi, meg egy kávé ára... (ha jól tudom, mert én nem dohányzom) Ez sok? Vagy ennyiről le tudok mondani a GYERMEKEM jövője érdekében mint felelősen gondolkodó szülő?
$
0
0
TEJESKÁVÉ SZINÜFOLTOK A BŐRFELÜLETEN
1-



 2-

3-




BŐRALATTI  GÖBCSÉK 

1-

 2-

 3-



 

Felelős vagy felelőtlen szülő? Felelős vagy felelőtlen szülő? Ön milyen szülőnek érzi magát? A gyermek egyszerre öröm és egyszerre óriási felelősség is. Hiszen etetni, nevelni, öltöztetni, taníttatni kell őket, hogy tovább ne is soroljam. Ez mind pénzbe kerül. Kis gyerek kis költség, nagy gyerek nagy költség. Valahogy így tartja a mondás, talán nem véletlenül. Belegondolt már abba, hogy mennyibe kerül egy kis gyermek havonta, évente a családnak? Igen, ha ezt összeadná lehet, hogy meglepődne. Nem vagyok rest, és megnéztem, hogy a 12 éves lányom, valamint a 1,5 éves fiam mennyibe is kerül? Mert érdekel és ezzel foglalkozom a mindennapokban, hogy családokkal átbeszélem és átgondolom ezeket a dolgokat. A számolás tényleg meglepő és sajnos egy exponenciálisan növekvő görbe jellemzi a havi kiadásokat, ahogy nőnek a gyermekek. Azt hiszem nem is a konkrét számok az érdekesek az én esetemben, mert az családonként más és más, hanem sokkal inkább a növekvő tendencia. És hol van még a vége? Mikor lesz vége? Ha elvégezte az egyetemet/főiskolát, vagy a posztgraduális képzést? Esetleg egy ösztöndíjjal külföldi egyetemen fog tanulni? Ott kell majd neki az albérletét és a szemeszter tandíját fizetnem, vagy csak itthon egy másik nagy városban, ahová szeretne járni??? Jézusom, mennyi lesz ez? Több millió Forint félévente... Persze megvan a lehetősége annak is, hogy pl. bányász akar lenni, vagy lakatos és akkor talán olcsóbb lesz a fent leírt időszak, de ha mégsem és tanulni akar majd a lányom, vagy a fiam? Akkor tudom-e majd támogatni? Meg tudom-e adni neki a legfontosabb dolgot az életbe? Ami a tudás és a nyelv ismeret. Vagy azt kell majd mondanom, hogy sajnos nem tudom ezt támogatni, mert annak idején felelőtlen voltam és minden pénzt elköltöttem (részben teljesen felesleges dolgokra) és most meg hirtelen nem tudok a zsebemből ennyi pénzt elő rántani. Ne haragudj kicsim, inkább kezdjél el valamit dolgozni az érettségiddel.... (Biztos jó eséllyel indul majd el szegény a munka keresésnek...) Vagy dolgozzon az egyetem mellett (pl: újság kihordás, vagy hoszteszkedés, stb), hiszen én is ezt csináltam mondhatnám nyugodtan? A baj az, hogy ma már nem csak zsebpénzt kellene az ilyen munkákkal megkeresni, meg a hétvégi bulira a beugrót, hanem azt a jelképes néhány százezer, vagy éppen egymillió forintos tandíjat, plusz az 50-70.000 Ft-os albérlet árát havonta és még a megélhetésre valót. Ugye érezzük, hogy ez nem is olyan egyszerű. De mi lehet akkor a MEGOLDÁS? Kiszámolta már, hogy mire egy gyermek igazán sok pénzbe kerül (tehát amikor egyetemre vagy főiskolára megy) akkor hány éves lesz? Tehát a születésétől kezdve mennyi idő telik el? Ha még nem akkor megmondom, mert én ennek is utána számoltam. Éppen 18 év jött ki, ha a leggyorsabb forgatókönyvet nézzük. (Tehát, ha nem volt a középiskolában egy - két évet külföldön tanulni.) Szóval nekem, mint FELELŐSen gondolkodó SZÜLŐnek éppen 18-20 évem van felépíteni és összerakni azt a tőkét, amivel nyugodtan és kényelmesen tudom finanszírozni a gyermekem taníttatását és esetleg az induló lakásának a kezdő részletét. Mit gondol ez mekkora feladat? Milyen áldozattal jár? Miről kell lemondanom ahhoz, hogy a gyermekem a megfelelő és valóban értékes tudást megszerezze és ezzel sikeresen érvényesülni tudjon a munkaerő piacon? Mivel a közgazdaságtan az idő a kockázat és a hozam hármasból indul ki ha befektetésről beszélünk így a három tényezőből kettő ha erős, akkor a harmadik általában gyengébb. Mit értek ez alatt? Azt, hogy mivel van időnk (18-20 év) ez lehet a gyenge pont. Közben minimális kockázattal jó hozamokat tudunk elérni, ami azt jelenti, hogy csekély összegekkel is ennyi év alatt igen tisztességes tőkét tudunk felépíteni. Mennyiből??? Már napi 1.000 Ft megtakarításból ez szépen megoldható. Tehát egy doboz cigi, meg egy kávé ára... (ha jól tudom, mert én nem dohányzom) Ez sok? Vagy ennyiről le tudok mondani a GYERMEKEM jövője érdekében mint felelősen gondolkodó szülő?

$
0
0


Felelős vagy felelőtlen szülő?
Ön milyen szülőnek érzi magát?
A gyermek egyszerre öröm és egyszerre óriási felelősség is. Hiszen etetni, nevelni, öltöztetni, taníttatni kell őket, hogy tovább ne is soroljam. Ez mind pénzbe kerül. Kis gyerek kis költség, nagy gyerek nagy költség. Valahogy így tartja a mondás, talán nem véletlenül. Belegondolt már abba, hogy mennyibe kerül egy kis gyermek havonta, évente a családnak? Igen, ha ezt összeadná lehet, hogy meglepődne. Nem vagyok rest, és megnéztem, hogy a 12 éves lányom, valamint a 1,5 éves fiam mennyibe is kerül? Mert érdekel és ezzel foglalkozom a mindennapokban, hogy családokkal átbeszélem és átgondolom ezeket a dolgokat. A számolás tényleg meglepő és sajnos egy exponenciálisan növekvő görbe jellemzi a havi kiadásokat, ahogy nőnek a gyermekek.
Azt hiszem nem is a konkrét számok az érdekesek az én esetemben, mert az családonként más és más, hanem sokkal inkább a növekvő tendencia. És hol van még a vége? Mikor lesz vége? Ha elvégezte az egyetemet/főiskolát, vagy a posztgraduális képzést? Esetleg egy ösztöndíjjal külföldi egyetemen fog tanulni? Ott kell majd neki az albérletét és a szemeszter tandíját fizetnem, vagy csak itthon egy másik nagy városban, ahová szeretne járni??? Jézusom, mennyi lesz ez? Több millió Forint félévente...

Persze megvan a lehetősége annak is, hogy pl. bányász akar lenni, vagy lakatos és akkor talán olcsóbb lesz a fent leírt időszak, de ha mégsem és tanulni akar majd a lányom, vagy a fiam? Akkor tudom-e majd támogatni? Meg tudom-e adni neki a legfontosabb dolgot az életbe? Ami a tudás és a nyelv ismeret. Vagy azt kell majd mondanom, hogy sajnos nem tudom ezt támogatni, mert annak idején felelőtlen voltam és minden pénzt elköltöttem (részben teljesen felesleges dolgokra) és most meg hirtelen nem tudok a zsebemből ennyi pénzt elő rántani. Ne haragudj kicsim, inkább kezdjél el valamit dolgozni az érettségiddel....  (Biztos jó eséllyel indul majd el szegény a munka keresésnek...) Vagy dolgozzon az egyetem mellett (pl: újság kihordás, vagy hoszteszkedés, stb), hiszen én is ezt csináltam mondhatnám nyugodtan? A baj az, hogy ma már nem csak zsebpénzt kellene az ilyen munkákkal megkeresni, meg a hétvégi bulira a beugrót, hanem azt a jelképes néhány százezer, vagy éppen egymillió forintos tandíjat, plusz az 50-70.000 Ft-os albérlet árát havonta és még a megélhetésre valót. Ugye érezzük, hogy ez nem is olyan egyszerű.
De mi lehet akkor a MEGOLDÁS?

Kiszámolta már, hogy mire egy gyermek igazán sok pénzbe kerül (tehát amikor egyetemre vagy főiskolára megy) akkor hány éves lesz? Tehát a születésétől kezdve mennyi idő telik el? Ha még nem akkor megmondom, mert én ennek is utána számoltam. Éppen 18 év jött ki, ha a leggyorsabb forgatókönyvet nézzük. (Tehát, ha nem volt a középiskolában egy - két évet külföldön tanulni.) Szóval nekem, mint FELELŐSen gondolkodó SZÜLŐnek éppen 18-20 évem van felépíteni és összerakni azt a tőkét, amivel nyugodtan és kényelmesen tudom finanszírozni a gyermekem taníttatását és esetleg az induló lakásának a kezdő részletét. Mit gondol ez mekkora feladat? Milyen áldozattal jár? Miről kell lemondanom ahhoz, hogy a gyermekem a megfelelő és valóban értékes tudást megszerezze és ezzel sikeresen érvényesülni tudjon a munkaerő piacon?
Mivel a közgazdaságtan az idő a kockázat és a hozamhármasból indul ki ha befektetésről beszélünk így a három tényezőből kettő ha erős, akkor a harmadik általában gyengébb. Mit értek ez alatt?Azt, hogy mivel van időnk (18-20 év) ez lehet a gyenge pont. Közben minimális kockázattal jó hozamokat tudunk elérni, ami azt jelenti, hogy csekély összegekkel is ennyi év alatt igen tisztességes tőkét tudunk felépíteni. Mennyiből??? Már napi 1.000 Ft megtakarításból ez szépen megoldható. Tehát egy doboz cigi, meg egy kávé ára...(ha jól tudom, mert én nem dohányzom) Ez sok? Vagy ennyiről le tudok mondani a GYERMEKEM jövője érdekében mint felelősen gondolkodó szülő?




Felelőtlen szülők és ottfelejtett gyerek

Previous: Felelős vagy felelőtlen szülő? Felelős vagy felelőtlen szülő? Ön milyen szülőnek érzi magát? A gyermek egyszerre öröm és egyszerre óriási felelősség is. Hiszen etetni, nevelni, öltöztetni, taníttatni kell őket, hogy tovább ne is soroljam. Ez mind pénzbe kerül. Kis gyerek kis költség, nagy gyerek nagy költség. Valahogy így tartja a mondás, talán nem véletlenül. Belegondolt már abba, hogy mennyibe kerül egy kis gyermek havonta, évente a családnak? Igen, ha ezt összeadná lehet, hogy meglepődne. Nem vagyok rest, és megnéztem, hogy a 12 éves lányom, valamint a 1,5 éves fiam mennyibe is kerül? Mert érdekel és ezzel foglalkozom a mindennapokban, hogy családokkal átbeszélem és átgondolom ezeket a dolgokat. A számolás tényleg meglepő és sajnos egy exponenciálisan növekvő görbe jellemzi a havi kiadásokat, ahogy nőnek a gyermekek. Azt hiszem nem is a konkrét számok az érdekesek az én esetemben, mert az családonként más és más, hanem sokkal inkább a növekvő tendencia. És hol van még a vége? Mikor lesz vége? Ha elvégezte az egyetemet/főiskolát, vagy a posztgraduális képzést? Esetleg egy ösztöndíjjal külföldi egyetemen fog tanulni? Ott kell majd neki az albérletét és a szemeszter tandíját fizetnem, vagy csak itthon egy másik nagy városban, ahová szeretne járni??? Jézusom, mennyi lesz ez? Több millió Forint félévente... Persze megvan a lehetősége annak is, hogy pl. bányász akar lenni, vagy lakatos és akkor talán olcsóbb lesz a fent leírt időszak, de ha mégsem és tanulni akar majd a lányom, vagy a fiam? Akkor tudom-e majd támogatni? Meg tudom-e adni neki a legfontosabb dolgot az életbe? Ami a tudás és a nyelv ismeret. Vagy azt kell majd mondanom, hogy sajnos nem tudom ezt támogatni, mert annak idején felelőtlen voltam és minden pénzt elköltöttem (részben teljesen felesleges dolgokra) és most meg hirtelen nem tudok a zsebemből ennyi pénzt elő rántani. Ne haragudj kicsim, inkább kezdjél el valamit dolgozni az érettségiddel.... (Biztos jó eséllyel indul majd el szegény a munka keresésnek...) Vagy dolgozzon az egyetem mellett (pl: újság kihordás, vagy hoszteszkedés, stb), hiszen én is ezt csináltam mondhatnám nyugodtan? A baj az, hogy ma már nem csak zsebpénzt kellene az ilyen munkákkal megkeresni, meg a hétvégi bulira a beugrót, hanem azt a jelképes néhány százezer, vagy éppen egymillió forintos tandíjat, plusz az 50-70.000 Ft-os albérlet árát havonta és még a megélhetésre valót. Ugye érezzük, hogy ez nem is olyan egyszerű. De mi lehet akkor a MEGOLDÁS? Kiszámolta már, hogy mire egy gyermek igazán sok pénzbe kerül (tehát amikor egyetemre vagy főiskolára megy) akkor hány éves lesz? Tehát a születésétől kezdve mennyi idő telik el? Ha még nem akkor megmondom, mert én ennek is utána számoltam. Éppen 18 év jött ki, ha a leggyorsabb forgatókönyvet nézzük. (Tehát, ha nem volt a középiskolában egy - két évet külföldön tanulni.) Szóval nekem, mint FELELŐSen gondolkodó SZÜLŐnek éppen 18-20 évem van felépíteni és összerakni azt a tőkét, amivel nyugodtan és kényelmesen tudom finanszírozni a gyermekem taníttatását és esetleg az induló lakásának a kezdő részletét. Mit gondol ez mekkora feladat? Milyen áldozattal jár? Miről kell lemondanom ahhoz, hogy a gyermekem a megfelelő és valóban értékes tudást megszerezze és ezzel sikeresen érvényesülni tudjon a munkaerő piacon? Mivel a közgazdaságtan az idő a kockázat és a hozam hármasból indul ki ha befektetésről beszélünk így a három tényezőből kettő ha erős, akkor a harmadik általában gyengébb. Mit értek ez alatt? Azt, hogy mivel van időnk (18-20 év) ez lehet a gyenge pont. Közben minimális kockázattal jó hozamokat tudunk elérni, ami azt jelenti, hogy csekély összegekkel is ennyi év alatt igen tisztességes tőkét tudunk felépíteni. Mennyiből??? Már napi 1.000 Ft megtakarításból ez szépen megoldható. Tehát egy doboz cigi, meg egy kávé ára... (ha jól tudom, mert én nem dohányzom) Ez sok? Vagy ennyiről le tudok mondani a GYERMEKEM jövője érdekében mint felelősen gondolkodó szülő?
$
0
0


Felelőtlen szülők és ottfelejtett gyerek

Ez a cikk 223 napja frissült utoljára. A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Bár ítélkezni nem szeretnénk, mégis azt kell mondjuk, nehéz elképzelni, miként kerülhet egy szülő olyan helyzetbe, hogy elfeledkezzen saját gyerekéről. Az alábbi családok egészen elképesztő szituációkba kerültek, és sok esetben csak a szerencsén múlt, hogy figyelmetlenségükből nem lett tragédia.
Az anya, aki a bevásárlókocsiban felejtette gyerkőcét
Néhány éve az arizonai Gilbertben egy anyuka a bevásárlókocsiban felejtette két hónapos csecsemőjét. A feledékeny anyuka ugyan az áruházból kitolta a kocsit, ám amikor leparkolta, elfelejtette magával vinni a kocsiban fekvő gyermeket. A bevásárlókocsit az anya egy fodrászszalon előtt hagyta, a szalon egyik vendége vette észre, hogy egy kisbaba árválkodik odakint a 35 fokos hőségben. A rendőrség szerencsére gyorsan megtalálta az anyukát, aki a másik két gyerekével egy közeli boltban volt éppen. Mivel a gyerkőcnek szerencsére semmi baja nem esett, a rendőrök végül nem büntették meg a felelőtlen édesanyját.
Az anyuka véletlenül a bevásárlókocsiban hagyta babáját
A család, akiknek 150 kilométer után tűnt fel, hogy a pihenőhelyen hagyták gyereküket
2015 augusztusában egy család nyaralni indult Dél-Franciaországba, amikor egy autós pihenőhelyen hagyták véletlenül hároméves kislányukat. A kislányra szerencsére segítőkész idegenek találtak rá, akik ottmaradtak vele egy ideig abban a reményben, hogy a gyerek szülei hamarosan visszajönnek érte. Mikor rövid időn belül nem tért vissza a család, a kislány megtalálói értesítették a rendőrséget, akik egy felhívást is közzétettek a rádióban, a kislány szüleinek címezve. A felhívás célba ért, a család felvette a kapcsolatot a hatóságokkal, és 150 kilométerrel a pihenőhely után visszafordultak a kislányukért. Röpke két óra múlva a család szerencsésen egyesült.
Egy pihenőhelyen felejtette gyerekét a család - Illusztráció
A baba, aki egy úszógumiban hánykolódott a tengeren, míg szülei napoztak
2015 júliusában egy 10 hónapos kisbaba hánykolódott a tengeren, nagyjából 1 kilométerre a szárazföldtől, míg szülei a török tengerparton süttették a hasukat. A család egyszerűen elfelejtette, hogy kislányukat a vízben hagyták, amikor pedig feltűnt nekik, hogy egy családtag hiányzik, a kis Melda Ilgin már olyan messze sodródott, hogy szülei egymaguk nem tudtak bemenni érte. A család azonnal szólt a helyi vízimentőknek, akik épségben kihozták a kislányt. A szülőknek hatalmas szerencséjük volt, hiszen figyelmetlenségük tragédiával is végződhetett volna.  

1 kilométerre a szárazföldtől hánykolódott a tengeren a kisbaba -

Felelőtlen tinik a volánnál – a szülők is hibásak

$
0
0


Felelőtlen tinik a volánnál – a szülők is hibásak

Tudják, hogy veszélyes, mégis mobiloznak a fiatal autóvezetők

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

Egy friss felmérés szerint az amerikai fiatalok zöme úgy mobilozik a volán mögött, hogy közben tudja, nem kéne.


Szenvedélyesebbek a felelőtlen szülők gyerekei

$
0
0


Szenvedélyesebbek a felelőtlen szülők gyerekei
Ha az anya vagy apa dohányzik, esetleg iszik, a gyermek vére "pezsgőbbé" válik -- állítják a szociológusok. És a szexuálisan aktív gyerekeket már a szülői jó tanács sem fékezheti meg... Azok a kamaszok, akiknek szülei valamilyen szenvedélybetegségben szenvednek, vagy dohányoznak, nagy valószínűséggel szexuálisan aktívabbak, mint azok a társaik, akik "szenvedélymentes" családi körülmények között nőnek fel -- állítja Esther Wilder, a New York Lehman College és Toni Terling Watt, a Délnyugat Texas-i Állami Egyetem szociológusa. A felmérés eredményeit a Milbank Quarterly folyóiratban jelentették meg. Dohányzó szülő, szexelő gyerek A két szociológus a kamaszok egészségét vizsgáló összetett felmérés adatbázisát vizsgálta, amelyben 19 ezer, 13 és 18 év közötti kamasz szexuális viselkedéséről szóló adat jelent meg. A megkérdezett gyerekek szüleinek 31%-a dohányzott. Ezen szülők gyerekeiről saját vallomásukból kiderült, a legtöbben még kamasz korukban ittak, cigarettáztak, kábítószereztek, esetleg bűntettek elkövetésében vettek részt. A szülői jó tanács se fékezheti meg... Arra is rájöttek, hogy a dohányzó szülők gyerekei szexuálisan aktívabbak, hiszen többségüknek már volt szexuális kapcsolata. A gyerekek szexualitására vonatkozó kijelentést azonban óvatosabban kezelték. A szociológusok szerint ugyanis a több alkoholt fogyasztó szülők gyerekei szintén hajlamosak az ivásra, az iszákosok pedig nagyobb valószínűséggel létesítenek szexuális kapcsolatot -- tehát az asszociáció ebben az esetben elég egyértelműnek tűnhet. De vajon hogy van ez a dohányosokkal? Fontosak a modellek Meghökkentőbb összefüggések szerint pl. azok a fiúk, akiknek szülei gyakran felejtik el bekapcsolni a biztonsági övet, korábban kezdik meg a nemi életet, és többet szeretkeznek, mint a "felelősségteljesebb" családban felnövők. Viszont ezt az összefüggést a lányok esetében nem sikerült bebizonyítani. Mivel elsősorban a család jelent példát a gyerekek számára, érthető az a tény, hogy a "veszélyesebb" életmódot folytató szülők gyermekei is hajlanak a hasonló viselkedésre --közölték a szociológusok. Ezért gondolják azt, hogy nagyon fontos megmagyarázni a szülőknek, a nem megfelelő példa is ragadós, sőt! És jöjjön a morál! A vizsgálat végkövetkeztetése immár közhelyszámba menő jótanácsokkal is szolgál: az állandó felügyelet arra tanítja a kamaszokat, hogy éljenek fegyelmezetten. Ezért jó például az, ha a szülők otthon vannak akkor, amikor a gyerekek az iskolából hazatérnek, ha együtt vacsoráznak, és elbeszélgetnek a gondjaikról. A vizsgálat eredményei azonban megtévesztők is lehetnek. Azt, hogy a felelőtlennek tartott szülőknek csak kikapós gyerekei lehetnek, a szociológusok sem kezelik egyértelmű kijelentésként. "A leghelyesebb az lenne, ha valóban megvizsgálhatnánk, hogy mi folyik azokban a háztartásokban. Valószínűleg a mechanizmus sokkal bonyolultabb, például lehet, hogy a dohányzó szülők nem étkeznek egészségesen, vagy nem tesznek meg egyéb fontos dolgokat. Feltételezésem szerint a kérdéskör rendkívül komplex, és nem lehet kellőképpen átlátni" -- nyilatkozta Esther Wilder. - a Transindex.ro portálról

Termikus égési sérülések

$
0
0

A termikus égési sérülések bármilyen külső hőforrás által okozott égési sérülést okozhatnak a bőrön. Ez lehet nyílt láng formájában nyitott kandallóból vagy házi tűzből, gőzből, forró vagy olvadt folyadékból, vagy közvetlen forró tárgyon keresztül, például forró sütőtálcán vagy forró főzőedényen keresztül.
Egyéb égési típusok közé tartozik a sugárzás, a napsugárzás a napsugárzástól, a kémiai égésektől és az elektromos égési sérüléstől.


1-
 Forrázás


 2-Cigaretta által okozott égés

3-

Forrázás




Csúnya és kellemetlen az értágulat, de könnyen eltüntethető

$
0
0


Csúnya és kellemetlen az értágulat, de könnyen eltüntethető



 Számos bőrprobléma létezik, ám leginkább a bőr hajszálereinek kitágulása, más néven a seprűvéna-probléma, illetve a vastagabb értágulatok megjelenése okoz komoly esztétikai problémákat emberek milliói számára világszerte.
Gyönyörű, makulátlanul tiszta bőr? Talán nem túlzás kijelenteni, hogy ez minden nő álma, ám sajnos ez a kivételes adottság csak néhányunknak adatik meg. Az értágulatok akár már fiatal korban jelentkezhetnek. Többnyire öröklött, vagy hormonális oka van kialakulásuknak, sőt, a kor előrehaladtával is növekedhet számuk a test szinte bármely pontján. Ma már a lézer erejével akár néhány perc alatt végleg leszámolhatunk a hajszálerek okozta kellemetlenséggel!
Mi az oka az érproblémák megjelenésének?
„A különböző érproblémák, mint a hajszálértágulat, a seprűvéna, vagy rosacea az esetek túlnyomó többségében genetikailag kódolt kötőszövet-, érfalgyengeségen alapul, amit bizonyos gyógyszerek (pl. fogamzásgátlók), a káros UV sugarak, a dohányzás, illetve a hormonális változások is előidézhetnek. A test bármely részén megjelenhetnek, ám leggyakrabban az arc, a dekoltázs, a végtagok, főként a lábak területén alakulnak ki. Gyakran csak a szülés után tűnnek elő a hálószerűen elhelyezkedő hajszálértágulatok és az apró visszértágulatok. Idősebb korban főként az arcon és az alsó végtagokon jellemző az értágulatok kialakulása a természetes öregedési folyamatok eredményeképp”- tudtuk meg Dr. Horváth Zsuzsanna bőrgyógyász főorvostól.
Minden érpoblémára létezik megoldás!
„A bőr felületén megjelenő hajszálértágulatok, apró értágulatok orvosi tekintetben nem jelentenek betegséget, azonban a bőr saját színétől eltérő árnyalatuk miatt gyakran okoznak esztétikai problémát. A kiváló fejlesztéseknek köszönhetően ma már fájdalom és mellékhatások nélkül, percek alatt szabadulhatunk meg a kellemetlen érproblémáktól. Lézerrel véglegesen és nyomtalanul szüntetjük meg a tűzfoltokat, a seprűvénákat, a hajszálértágulatokat, az apró visszértágulatokat, a rosacea-t, vagyis az értágulatok szinte mindegyikét. A speciális lézerekkel jól kezelhetőek a bőr alatti hálózatos hajszálértágulatok. Az erőteljesebb rajzolatú, vastagabb visszerek esetében az injekciós (szklerotizáló) kezelés eredményes, melyet nagy tapasztalattal alkalmazunk klinikánkon. A gyógyszer helyi befecskendezésével elzárjuk (szklerotizáljuk) az ereket. A nagyobb vénák esetében viszont csak a sebészeti beavatkozás jelenthet megoldást.” - avatott be minket ezeknek az eljárásoknak a rejtelmeibe a doktornő.


A lézeres eljárás képes végleg leszámolni a kellemetlen érproblémákkal
“A lézerkezelés egy noninvazív beavatkozás, vagyis a gyógyító eljárás folyamán nincs szükség sebek ejtésére, a kívánt eredményt tűszúrások, műtéti eljárás nélkül érhetjük el.
A lézerkezelés gyors, mivel egyszerre akár nagyobb terület kezelésére is lehetőség van, a rendkívül rövid impulzusoknak köszönhetően pedig csupán minimális kellemetlenséggel jár. A KTP, illetve Neodimium lézerek a ma létező legmodernebb, legkiválóbb eszközök a nem kívánatos érpanaszok megszüntetésére. Az eljárás során a lézerfény az erekben lévő vérfestékben elnyelődik, majd a folyamat során kialakuló hő segítségével finoman elzárja az érfalat. Emiatt megszűnik a kezelt hajszálerekben a nemkívánatos keringés, vagyis a probléma okozója. A kezelt területről ezután a szervezet természetes anyagcsere folyamata elszállítja a fölöslegessé vált sejteket, és ezzel véglegesen megszűnik az esztétikailag zavaró felületes értágulat. A lézer óriási előnye, hogy finoman és kíméletesen, a környező szövetek károsítása nélkül szünteti meg az értágulatokat, ami többek között rendkívüli pontosságának és jó irányíthatóságának köszönhető. Így a kezelés után akár vissza is térhetünk a napi megszokott tevékenységünkhöz. Egy-egy kezelés a terület nagyságától függően általában csupán néhány percet vesz igénybe, és már akár az első kezelés után látványos javulás érhető el.” – tudtuk meg a Bársony Orvos-Esztétika szakértőjétől.

Hideg korlátozó vagy meleg engedékeny? – nevelés büntetéssel vagy jutalmazással

$
0
0

Minden szülõ kedves, jól viselkedõ, udvarias, késõbb jó tanuló gyereket szeretne. A gyerekek nagy részében ezek az adottságok fellelhetõk, a szülõk kezében pedig ott az eszköz: a nevelés.

A szülõk fegyelmezési, tekintélytartási sikertelensége közvetlenül vagy áttételesen, egyre többször jelenik meg a hozzám érkezõ kérdésekben. Általában kétféle módon próbáljuk gyermekünknél elérni azt, hogy megfelelõen viselkedjenek, ez a dicséret (mondhatjuk úgy is, hogy jutalmazás) és a büntetés.
A jutalmazás a kívánt dolog elérését helyezi kilátásba, míg a büntetés egy nagyon nem kívánt élményt vetít elõre.
A büntetés alapja a félelem. A félelemnek két alapformája van, a fizikai fájdalomtól és a szeparációtól (elkülönítéstõl) való félelem. A szülõk büntetéseik során e két félelem valamelyikét idézik fel. A büntetésnek mind a két formája önmagában eredménytelen.
A szeretetteljes, odafigyelõ, elfogadó szülõi gondoskodás a gyermek alapvetõ igényét elégíti ki testi-lelki szinten. Ez az igény a kötõdés igénye. Amikor az anya megfelelõen reagál gyermeke igényeire, akkor a gyermekben a biztonságérzet mellett az a vágy is kialakul, hogy azonosuljon anyjával, olyanná váljon, mint õ. Késõbb a kör bõvül, az anya mellé más, a gyermek számára fontos személyek is belépnek azok körébe, akiktõl a gyermek viselkedési elemeket vesz át (legelõször az apa, késõbb a pedagógusok, még késõbb  a kortárs csoport tagjai). Az alap azonban mindig a szülõ-gyermek kapcsolat.
Ez az azonosulási tendencia meghatározott nevelõi stílushoz kötõdik, s késõbb a lelkiismeret kialakulásához, a társadalom normáinak az elfogadásához vezet.
Annak a szülõnek, akinek a gyermekében ez az azonosulási tendencia kialakult, még egy eszköze lett, amivel fegyelmezheti gyermekét, ez a szeretet elvesztésétõl való félelem. Fontos hangsúlyozni, hogy a szeretet elvesztésétõl való félelem kihasználása, mint nevelési eljárás könnyen veszélyessé válhat. Akkor érhetnek el eredményt a szülõk, ha azt a hatást hangsúlyozzák, amit a gyermek helytelen viselkedése saját érzelmeikre gyakorolt.
Már pontosan ismerik azokat a “technológiákat”, technikákat, amelyek hatásossá teszik egyik vagy másik módszert.
A kutatások azt mutatják, hogy a jutalmazás csak akkor hatásos, ha közvetlenül a kívánt viselkedést követi. Ráadásul eleinte minden alkalommal adagolni kell a jutalmat, késõbb már elég csak véletlenszerûen adni. Ezzel együtt biztosítani kell azt is, hogy a nem kívánt viselkedés sose kapjon megerõsítést valamilyen jutalom révén. Ez a viselkedésmódosítás rendkívül idõigényes folyamat, nagyon kevés, megkockáztatom, hogy szinte egyetlen szülõ sem tudja megvalósítani azt, hogy minden feltételnek megfeleljen. A jutalmazással való viselkedésmódosításnak buktatói is vannak: a jutalmak elveszíthetik értéküket (általában akkor kell ezzel számolnunk, ha túl távolinak tûnik a jutalom, pl. “ha jó leszel, a Mikulás hoz neked sok ajándékot”, mondjuk már októberben). Vannak olyan esetek is, amikor a felnõttek számára el nem fogadható viselkedés a gyereknek beválik (pl. amikor a gyerek bohóckodik, amivel mindenki figyelmét magára tereli – az pedig, hogy a figyelem középpontjába került, jutalom lehet a számára). Aztán van olyan eset is, fõleg akkor, amikor a gyerekek már nagyobbak, hogy saját maguk is meg tudják szerezni a jutalmat (pl. egyedül elmennek moziba). Elõfordulhat az is, amikor az elfogadható viselkedést nem követi jutalom (ez törvényszerû, hiszen a gyereket nem lehet folytonosan “szemmel tartani”). A folytonos dicséret eredményeként a gyerek egy idõ után csak a jutalomért hajlandó bármit is tenni, s ha elmarad a jutalom, a gyerek úgy érzi, hogy valamit mégsem tett helyesen. A jutalom megvonása büntetésként élhetõ át, míg a túl gyakori jutalom önmaga hatását gyengíti.
Nagyon sokszor elõfordul az a szülõi megoldás is, hogy az elismerõ szavak mellé bírálat is kapcsolódik, vagyis “duplafenekû” a dicséret (“látod, milyen ügyes voltál, miért nem tudsz mindig így viselkedni?”). Ezzel a szülõ azt szeretné elérni, hogy gyermeke jobban teljesítsen, vagy jobban viselkedjen, azonban nem biztos, hogy ez a módszer eredményes. A gyerekek, már egészen kicsi korban “kihallják” a bíráló szavakat, tisztában vannak azzal, hogy az elhangzott dicséret valóbája bírálat. Azok a szülõk, akik túlságosan gyakran alkalmazzák ezt a módszert, hiteltelenné válnak gyermekeik elõtt, az igazi dicséret is hatástalan marad.
Gyakran hangzanak el dicsérõ szavak akkor is, amikor a gyerek teljesítménye vagy viselkedése a “nem az igazi, de valami alakul” szintjén van, s a szülõ szándékai szerint ösztönözni szeretné a gyereket a jobb viselkedésre, a jobb eredmény elérésére. A gyerek legtöbbször tudja, hogy az elismerés és a teljesítménye nem áll arányban egymással. Ebben az esetben a szülõk két következménnyel számolhatnak: egyrészt csökkenhet a gyerek igyekezete, hogy legközelebb jobban megfeleljen az elvárásoknak, hiszen a jutalmat kisebb teljesítményre is megkapta, másrészt, – ez fõleg a nagyobbaknál fordul elõ – gondolhatják úgy is, hogy a szülõk nem látják tisztán a helyzetet, nem tudnak reálisak lenni. Ez pedig a kommunikáció gátjává válhat szülõ és gyermek között. A dicséret fokozhatja a testvérek közötti rivalizálást és versengést is. Amikor az egyik gyereket megdicsérik, a másikat pedig nem, az utóbbiban joggal keletkezhet harag, irigység, bosszúság a másik iránt. Amennyiben messzebbre tekintünk, a gyakran dicsért gyerek a késõbbiekben “függõvé” válhat a szüleitõl, vagyis amikor már elvárnánk tõle, hogy önállóan cselekedjék, akkor sem lesz képes rá, mert mindig a szülõi egyetértésre, jóváhagyásra várnak.
Ezután nézzük a büntetést! Amikor a szülõ büntetést ad a gyerekének, akkor annak nem kívánatos viselkedését próbálja szankcionálni. Ezzel a módszerrel is csak egyetlen probléma van, az, hogy nagyon sok feltételnek kell megfelelni, hogy sikeres legyen, kezdve attól, hogy a helytelen viselkedést mindig büntetni kell, a büntetésnek azonnal követnie kell a rossz magatartást, nem lehet a gyereket más elõtt büntetni, itt is ügyelni kell, hogy a helytelen viselkedés semmilyen körülmények között ne jutalmazódjon, végül a büntetésnek nem szabad túlságosan nagynak lenni. Könnyen belátható, hogy ezek a feltételek is csak nehezen teljesíthetõk.
 Marad a kérdés, hogy mit lehet tenni? Thomas Gordon – akinek Tanítsd gyermeked önfegyelemre címû könyve alapján készült a fenti összefoglaló is – a következõket javasolja: ahelyett, hogy un. Te-üzeneteket küldenénk (ezek olyanok, amelyek a másikról szólnak, pl. “ügyes voltál, hogy elrakodtál “rossz voltál, amiért nem hagytál beszélgetni délután) próbálkozzunk az Én-üzenetekkel, vagyis fogalmazzuk meg, hogy nekünk mit jelent, milyen érzést okozott a gyerek viselkedése: “nagyon jólesett, hogy elrakodtál, mert fáradt voltam, amikor hazaértem”, vagy “nagyon kellemetlen volt nekem, amiért minduntalan félbeszakítottál, nem tudtam figyelni sem rád, sem a …. nénire). Érezhetõ a különbség, ugye?
 Ennek a módszernek a megtanulása nem könnyû, mivel a Te-üzenetekre vagyunk ráállva, ugyanis ezeket sokkal könnyebb elküldeni a másiknak. Az Én-üzenetek tudatosságot igényelnek s azt, hogy odafigyeljünk saját érzéseinkre, ezek ugyanis az én-üzenetek alapjai.
Gordon sokféle módszert ajánl, amivel elkerülhetõk a büntetés és a jutalmazás már ismertetett csapdái. Próbáljuk kitalálni, mire van szüksége a gyereknek (ezt fõleg csecsemõkorban kell alkalmazni, de késõbb is szükség lehet rá!), aztán próbáljunk megegyezni a gyerekkel, vagyis “kössünk üzletet”, módosítsuk a környezetet, hogy lehetõleg minél kevesebbet kelljen a gyereket korlátozni, ezzel a nem kívánatos viselkedés bekövetkezésének esélyét is csökkentjük. Nagyon fontos, hogy a felnõtt azonosítani tudja azt a helyzetet, érzést, ami az ingerültséget, az elkeseredést kiváltotta belõle, s azt mondja el a gyereknek. Vagyis lényeges, hogy a gyerek ne csak a következménnyel találkozzon, hanem az okkal is, ne csak azt lássa, hogy anya mérges, ideges, hanem azt is, hogy mi vezetett ide.
 Természetesen a gyereknek is vannak szükségletei, amiket szeretne kielégíteni, ezért vannak esetek, amikor az Én-üzenetek hatástalanok. Ekkor próbáljunk meg odafigyelni a gyerek kívánságaira, keressünk közösen megoldásokat a problémára (saját élmény, amikor a fiam nem akart egyedül elaludni, megkérdeztem tõle, mire lenne szüksége, hogy el tudjon aludni egyedül is, s õ azt mondta, egy kis fényre. Bekapcsoltuk a kislámpát, Õ pedig 10 perc múlva már aludt).
 Végül szeretnék kitérni még egy, általam fontosnak tartott gondolatra. Mint ahogy különbözõek vagyunk személyiségünkben is, úgy különbözõek vagyunk nevelési stílusunkban is. Nagyon lényeges, hogy személyiségünkkel, nevelési stílusunkkal összhangban legyenek kommunikációs aktusaink is. A gyereknevelésben van néhány – általam fontosnak tartott elem, amelyek a kérdésekre adott válaszaimban is minduntalan visszatérnek: a gyerek õszinte szeretete, a türelem, a következetesség és a viselkedésünk hitelessége.
Mindehhez önismeretre van szükség, saját magunk és nevelési stílusunk ismeretére. A következõ összefoglaló a nevelési stílusokat szeretné megismertetni az olvasókkal.
 Jó szülõ – rossz szülõ?
 A nevelés legfontosabb eleme a szülõ-gyerek kapcsolat, amely olyan érzelmi, kommunikációs és kötõdési sajátosságok összessége, amely a nevelési helyzetek döntõ fontosságú összetevõje, a gyermeki személyiség fejlõdésének elsõdleges alapját képezi. A szülõ-gyerek kapcsolat formája és tartalma életkoronként és kultúránként változik. Nemcsak a gyermekkorban, hanem gyakran az egész életen át a legfontosabb kapcsolatok közé tartozik.
 A szülõ-gyerek kapcsolat alapját a szülõi szeretet képezi, az a pozitív érzelmi viszonyulás, ami a szülõt a gyermekéhez fûzi. Ennek a szülõi szeretetnek része a gyermek fizikai, lelki fejlõdésének elõsegítése, az errõl való gondoskodás. Az egyik legintenzívebb, s talán a legtartósabb érzelmi kapcsolatok egyike, amelynek része a gyermekért érzett aggódás, féltés, a szülõi áldozatkészség, lemondás is.
Napjainkban a jó szülõ ismérve, hogy erõsen kötõdik gyermekéhez. Azokban az idõkben, amikor nagy volt a csecsemõhalandóság, a szülõk érzelmi kötõdése jóval késõbb, a gyermek életkorának elõrehaladásával (kb. 2-3 éves korban) erõsödött meg. Ez volt a helyzet a középkori Európában, s ez a helyzet most is a harmadik világban. A jó szülõ kategóriája tehát nagymértékben függ a társadalmi kultúrától.
 A mai kultúrákban a gyermekek nagy része tervezetten születik. Jellemzõ, hogy a gyermeknek a családban töltött életkori szakasza jelentõsen meghosszabbodik, ami növeli a szülõi, családi kapcsolatok fontosságát. A családban kezdõdõ, majd késõbb a különbözõ csoportokban folytatódó szocializáció során sajátítjuk el azokat a viselkedési elemeket, amelyek segítségével megtaláljuk helyünket a társadalomban. A szocializáció alapját tehát a szülõ-gyerek kapcsolat alapozza meg.
Egyre elfogadottabb és ismertebb az a nézet, mely szerint a szülõhöz/anyához fûzõdõ legelsõ érzelmi kapcsolat teremti meg a késõbbi kapcsolatok mintáját. Az a gyerek, akinek nem volt anyjához fûzõdõ zavartalan kapcsolata, nem kap olyan mintát sem, amely alapján a késõbbiekben az összes többi kapcsolatát kialakíthatja. Egyre több adat bizonyítja, hogy csecsemõkori anya-gyerek kapcsolat meghatározó a késõbbi életkorokban is. A fejlõdéslélektani kutatások eredményei is azt mutatják, hogy a megfelelõ kötõdés és érzelmi támogatás nélkül, amit a gyerek a szülõvel való kapcsolata során kaphat meg, a szocializáció súlyos zavarokat szenvedhet.
 A szülõi szeretet a gyermekkor folyamán mindvégig fontos az egészséges testi-lelki fejlõdés szempontjából sõt, még felnõttkorban is az egyik legjelentõsebb kapcsolataink közé tartozik. A csecsemõkori kötõdésrõl, az anya szerepérõl nagyon sokat lehet olvasni, a késõbbi életkorok azonban nem kapnak ilyen hangsúlyt, holott a nevelési helyzetek a gyermek életkorának növekedésével egyre bonyolultabbá válnak, egyre inkább szükségessé válik a nevelési helyzetek tudatosítása, a megfelelõ nevelési stílus kialakítására való törekvés.
 Vizsgáljuk meg részletesebben, hogy milyen nevelési stílusok azonosíthatók.
A nevelési stílus a szülõ által alkalmazott nevelési módszerek összessége (amelyek nem mindig tudatosak a szülõ részérõl).
A nevelési stílusnak két fontos összetevõje van, az egyik a kontroll, a másik a kapcsolat nyíltsága (demokratizmusa). Kontroll alatt a gyermek feletti ellenõrzést (a jutalmazást, büntetést, a cselekvések megengedését, megtiltását értjük), míg demokratizmus a gyermek döntésekbe való bevonását jelenti.
 A nevelési stílus fogalmát Baldwin vezette be, aki a következõ kategóriákat állította fel.
– erõs kontroll – demokratikus kapcsolat
– erõs kontroll – autoriter kapcsolat (tekintélyelvû)
– gyenge kontroll – autoriter kapcsolat
– gyenge kontroll – demokratikus kapcsolat.
Baldwin szerint az optimális kombináció az erõs kontroll – demokratikus kapcsolat.
Ranschburg Jenõ is négy stílust különböztet meg:
meleg – engedékeny
meleg – korlátozó
hideg – engedékeny
hideg – korlátozó
Az elsõ dimenzió a “gyermek testi – lelki-mozgási szabadságára vonatkozik, arra, hogy a különbözõ viselkedési szabályok milyen kiterjedésben és milyen súllyal nehezednek a gyermekre. Ez a dimenzió az engedékenység és korlátozás két végpontja között helyezkedik el. Ez utóbbi ponton található az olyan nevelõi magatartás, amely a gyermeket merev következetességgel érvényre juttatott rendszabályokkal fogja körül. . A korlátozó szülõ tehát a gyermeket csak meghatározott helyen és hangerõvel engedi játszani, ragaszkodik hozzá, hogy kisfia vagy kislánya mindig tiszta és rendes legyen (még a játszótéren is), valamint jó modorú a társaságban és illemtudó az asztalnál. A játszótársakkal, de különösen a testvérekkel és a szülõkkel szemben megnyilvánuló agresszió, súlyos fegyelemsértés. A dimenzió engedékenységgel jelölt végpontján ezeknek a nevelési elveknek az ellenkezõje található.
A másik dimenzió a nevelõ emocionális (érzelmi) viselkedését ábrázolja. Két szélsõséges végpontjára a “meleg”, illetve a “hideg” jelzõt alkalmazták. A meleg szülõi magatartást fõképpen a gyermeket elfogadó és megértõ, gyermekközpontú viselkedés jelzi. Az ilyen szülõ ritkán alkalmaz fizikai büntetést, annál többször dicséretet, a helyes cselekedetek pozitív megerõsítését. Tetteit, ítéleteit indokolja, és általában gyakran beszélget a gyermekkel, akinek közeledésére lehetõleg minden alkalommal pozitívan reagál. “ (Ranschburg J.:Félelem, harag, agresszió, 1987, 135-136.p.) A két- két dimenzió két-két végpontjának kombinációiból alakul ki a négy dimenzió.
Fontos megemlíteni, hogy ezek a jellemzõk már inkább viselkedési formák, mint nevelõi beállítódások. Nem lehet tehát csak egyszerûen kiválasztani és megvalósítani közülük azt, amelyiket szimpatikusnak tartunk. A nevelõ karaktere, személyisége messzemenõen meghatározza a helyet, amelyet a két dimenzió egy-egy pontján elfoglal. Egy alapvetõen autoriter személyiség csak átmenetileg tudja fenntartani a demokratikus légkört, akkor is mindig “átütnek” a nevelõ személyiségjegyei az erõszakoltan alkalmazott nevelõi szemléleten, így nem lesz hiteles.
Magunkat, egész személyiségünket kell elõbb – megközelítõleg olyanná – alakítanunk, amilyenné gyermekeinket nevelni szeretnénk.
Szülõk nevelési hibái
A szülõk nevelési hibáinak megítélése és valós hatása függ a mindenkori kulturális feltételektõl, a felnõtti élettel kapcsolatos követelményektõl. Míg a korábbi évtizedekben elsõsorban a túlzott szigor és a merev követelmények voltak a szülõi nevelés leggyakoribb torzulásai, ma a kontroll és a korlátozás hiánya tekinthetõ jellegzetes problémának. Ez összefügg az antipedagógiai irányzatokból fakadó liberális nevelési elvek térhódításával ( a gyermek teljes egyenlõsége, a szülõi tekintély kiiktatása). Bírálók szerint a gyermeki függõség részben ideológiai, részben társadalmi körülmények miatti felszámolása negatív következményekkel jár: a középkorhoz hasonlóan megszûnik a gyermekkor, mint különleges életkori szakasz, a felnõttvilág védelmezõ, támasznyújtó szerepe csökken. A korlátlan engedékenység egyes megnyilvánulásainak ártó következményeit kísérleti adatok támasztják alá: a kisgyermekkori agresszivitással szembeni anyai engedékenység szerepet játszik az agresszív viselkedés fennmaradásában.
A mai leggyakoribb nevelési hibák közé tartozik
– a túlvédõ magatartás,
– a következetlenség,
– a túlzott teljesítményelvûség.
 A túlvédõ magatartás melynek során a szülõ arra törekszik, hogy kiküszöböljön a gyermek életébõl minden konfliktusforrást, lelki vagy fizikai nehézséget. Gyakran tapasztalható a gyermek túlöltöztetése, túletetése, a korlátozás hiánya a konfliktusok kerülése érdekében. A túlvédés kapcsolódhat az anyagi javakkal való túlzott elhalmozással, amit a szülõk alkalmanként az érzelmi elhanyagolásért való kárpótlásnak tekintenek. Következményei közé tartozik a gyermek csökkent ellenálló és megküzdõ képessége, a szorongás és az önálló cselekvés, döntés megnehezített volta.
 A szülõ következetlensége a gyermek viselkedésének megítélésében és értékelésében illetve saját elveiben azt okozhatja, hogy a gyermekben nem alakulnak ki az erkölcsi ítéletalakítás támpontjai, gyanakvóvá és bizalmatlanná válhat az egész felnõtt világgal szemben. A szülõi nevelés következetlenségében szerepet jártszik a társadalmi értékek és intézmények hitelvesztése is.
 A nevelésben megnyilvánuló túlzott teljesítményelvûség következtében a szülõk a gyerek képességeinek, teherbírásának reális felmérése nélkül egyre fiatalabb korban kényszerítik bele a gyereket a formális képzésbe (idegen nyelv tanulás, versenysport, sorozatos felvételi vizsgák). Néhány sikeres eset mellett gyakran ellenállás alakulhat ki a gyermekekben mindennemû teljesítménnyel szemben, önértékelésükben zavarok keletkezhetnek a sikertelenségük miatt.

Meleg –engedékeny nevelõi stílus
 A meghatározásban a “meleg” jelzõ, nem a kritika nélküli, túlóvó szülõi viselkedést jelenti, mint ahogy az “engedékeny” sem a korlátok és tiltások nélküli szülõi magatartást.
Vannak szabályok és a megszegésükért helytelenítés, feddés jár, azonban a szabályok nem merevek, hanem szükségszerû és rugalmas normák, nem nehezednek a gyerekre, nem válnak cselekedeteinek akadályává. A gyermek sosem fordul szüleihez hiába sem érzelmi, sem intellektuális igényeivel, vagyis a “szeress” és a “beszélgess velem” jelzéseire mindig kap a szülõktõl választ.
Az a gyerek, aki ilyen légkörben nõ fel, pozitívan fordul a világ felé: aktív, becsvágyó és barátságos, gondolkodása gyors, kreatív, érdeklõdõ, cselekedeteivel aktív részese a világnak. Sosem kételkedik abban, hogy szeretik, ez a szeretet azonban sosem korlátja cselekedeteinek.
Megfigyelték, hogy ebben a légkörben felnövõ gyerekek agresszívabbak, ennek oka a biztonságérzés és a szigorú büntetés hiánya, nem pedig az önálló cselekvés akadályoztatása miatt van. Ezek a gyerekek megvédik magukat és álláspontjukat, ezért nehezebben kezelhetõk, mint a más nevelõi beállítódásban nevelkedõk. Ez azonban bõségesen megtérül, mert barátságosabbak, könnyen alakítanak ki kapcsolatot a felnõttekkel és a gyerekekkel, bíznak önmagukban, kiegyensúlyozottak, kedvesek. Az agresszió, ami tapasztalható, a megfelelõ feltételek esetén egészséges bátorsággá fejlõdik.
Kutatók megfigyelték, hogy a meleg-engedékeny miliõben felnövõ gyerekek szerepjátékaik során sokkal gyakrabban játszottak felnõtt babával, mint a többiek. Ez a megfigyelés azért fontos, mert a szerepjáték során a gyerekek a felnõtt viselkedési mintákat sajátítják el, építik be személyiségükbe, viselkedésükbe, így a felnõttekkel való azonosulás ezeknél a gyerekeknél a legintenzívebb.
Meleg – korlátozó nevelõi stílus
 Ebbe a szülõtípusba elsõsorban a túlóvó, túlszeretõ, túlgondozó szülõ tartozik, aki nem engedi önállósodni gyermekét. Õ az, aki szigorúan csak júliusban –augusztusban engedélyez egy-egy fagylaltot, a sapkát csak májusban lehet levenni, a homokba belemenni csak játszóruhában lehet.
Ezeknél a szülõknél a gyermek nyílt agressziója szigorúan tiltott. Mivel minden szülõ korlátokat állít a gyerek elé, amivel akadályozza a cselekedeteiben, a gyerekek idõnként haragszanak a szüleikre. Ennek a haragnak esetenként eltérõ módon, de megnyilvánulásai is vannak. Az elõbb ismertetett meleg-engedékeny nevelõi stílusnál a gyermek kifejezheti agresszióját, nem büntetést kap érte, hanem a szülõk a megbeszélésre törekednek az esetek nagyobb részében. A meleg korlátozó nevelõi stílusban a családon belüli agressziónak szigorú büntetése van (gyermeknek szülõk felé, testvéreknek egymás felé megnyilvánuló agressziója). Így a gyermek kénytelen magában tartani –befelé fordítani – ellenséges érzéseit, ami szorongáshoz vezet. Elõfordul, hogy csak a családon belüli agresszió tiltott, az osztálytársak felé megnyilvánuló nem (“milyen bátran, férfiasan viselkedik a gyerek, megvédi önmagát”). Ez a gyerek tehát az otthoni “tiltott” indulatait is a társaival szemben vezeti le, aminek következménye elõre látható: a sok agresszív megnyilvánulás elõbb-utóbb visszajut a szülõkhöz, akik szigorúan büntetnek. A gyermeknek ismét csak tiltott az indulatainak, agressziójának levezetése, megint “kénytelen” önmagában tartani, ami tovább erõsítheti a szorongásukat. Ezek a gyereke elõbb-utóbb jól viselkednek az iskolában, jól tanulnak, erõsen iskolacentrikusak lesznek, õk azok, akik még akkor is jól viselkednek, ha a tanár nincs az osztályban. Magatartásuk és gondolkodásuk érõsen szabálykövetõ, kevéssé kreatívak, mindig illedelmesek, egy kicsit visszahúzódók, félszegek.
A szülõi szeretet, a melegség rendszerint elejét veszi annak, hogy a korlátozások túlzottan ránehezedjenek a gyerekre, komolyabb problémát okozva.
Szintén a kutatások eredménye, hogy a meleg – korlátozó nevelõi stílusban felnövõ lányok jobban tûrik ezt a szülõi magatartást mint a fiúk, mivel kevesebb szorongásos tünetet mutatnak.
Hideg-engedékeny nevelõi stílus
Ez a nevelõi stílust is segíti a gyermeki agresszió kibontakozását, mégpedig azért, mert a szülõ elutasítja a gyermek közeledési – függõségi – igényét, ugyanakkor idõnként már-már nemtörõdöm módon engedékeny. A gyermek függõségi igényének elutasítása mögött gyakran a gyermekkel szembeni ellenszenv húzódik meg. A szülõ valamilyen ok miatt nem tudja elfogadni gyermekét, így annak közeledési igényére elutasítóan reagál (ez az elutasítás tudattalan is lehet!). A gyermekben ez az érzelmi, fizikai elutasítás szeparációs szorongást idéz elõ. Ráadásul ezt a nevelõi stílust folytató szülõ idõnként – mintegy önmaga igazolására – nyilvánosan bünteti gyermekét.
A szülõ érzelmi elutasítása a gyermeket attól a lehetõségtõl is megfosztja, hogy azonosuljon a szülõvel, elfogadja, kövesse, elõször annak viselkedését, a késõbbiekben pedig értékrendjét. A szülõi elutasítás elõbb-utóbb a gyermekbõl is elutasítást vált ki, mindennel szemben, ami a szülõtõl ered. Ez érthetõ, ha arra gondolunk, hogy a gyermek alapvetõ szükséglete maradt kielégítetlenül. A gyermek viselkedésében egyre gyakrabban nyilvánulnak meg az agresszív elemek, amik a szülõ engedékenysége miatt teret is kapnak. Az így felnövekvõ gyermekek serdülõkorukra erõteljes függõségi szorongást mutatnak, rossz lesz a kapcsolatuk a szüleikkel, nem fordulnak hozzájuk tanácsért, problémáikat nem beszélik meg velük. Ezek a gyermekek, fiatalok kapcsolati igényeiket máshol próbálják kielégíteni, ami könnyen sodorhatóvá teszi õket, könnyen kerülhetnek a társadalom számára nem kívánatos körökbe.
Hideg- korlátozó nevelõi stílus
Ez a nevelõi stílus annyiban különbözik az elõzõtõl, hogy a gyermek elutasítása mellé erõteljes korlátok társulnak. A szülõ ellenérzéseire (amelyek fizikai büntetésben, a gyermekkel való kapcsolat minimalizálásában nyilvánulnak meg) a gyerek ebben az esetben is agresszióval reagál, csakhogy ezt az agressziót a szülõ keményen bünteti. A szülõ elutasító magatartása itt is gyakran rejtett: a felszínen azt hangoztatja, mennyi mindent tesz a gyermekért, ellátja, dolgozik rá, stb., miközben a gyermek érzelmi igényei kielégítetlenül maradnak, csak korlátokkal találkozik. Ezek a szülõi “üzenetek” a gyermek számára érthetetlenek, bûntudatot érez, hiszen “hálátlan”, ugyanakkor agressziót is átél, mert csak a szülei által állított akadályokat látja maga körül. Ez az agresszió, mivel a világ felé nem nyilvánulhat meg, befelé fordul, súlyos zavarok, különféle testi-lelki bajok alakulnak ki, amelyek az idõ múlásával egyre komolyabbá válnak, a személyiség torzulását, a felnõttekkel/emberekkel szembeni bizalom hiányát okozva

Nevelési stílusok

$
0
0

Nevelési stílusok


A nevelési stílusokat (Diana Baumrind nyomán) a korlátozásés az érzelmi odafordulás arányától függően osztják négy kategóriára: következetes (meleg-korlátozó), tekintélyelvű (hideg-korlátozó), elhanyagoló (hideg-engedékeny) és megengedő (meleg-engedékeny) nevelési stílus.
1. ÉRZELMI ODAFORDULÁS (megértés, elfogadás, gyengédség) + vezetés és ésszerű mértékű korlátozás = MELEG-KÖVETKEZETES NEVELÉS (világos, határozott, gyengéd, szeretetteljes)

  • A gyerek tudhatja, hogy a szülő szeretetétől semmi nem szakíthatja el; sem a körülmények, sem mások, sem az ő saját csúnya viselkedése. A nevelés a személyes kapcsolatra épül, nem a szabályokra.
  • A szülő saját felügyelete alá vonja (rendben tartja) az éretlen gyerek viselkedését, aki még nem képes önmagát rendszabályozni.
  • Amikor a gyereket valamire kéri, a gyerek eleget is tesz a kérésének (önállóan, vagy segítséggel).
  • A szülő tudja, hogy a gyereke nem „kis felnőtt”, tehát elsősorban nem motivációra van szüksége, hanem az érettségének megfelelő segítségre, gondoskodásra és vezetésre.
  • Szeretetteljesen bánik a gyerekkel – a szeretet feltétel nélküli, stabil, nem a gyerek viselkedésétől függ, nem lehet elveszíteni és nem kell kiérdemelni.
  • A szülő időt tölt a gyerekkel; ismeri, elfogadja és meghallgatja őt. A gyerek tudja, hogy a sülő szívesen látja őt a jelenlétében – bármilyen (büdös, taknyos, nyálas, nem aranyos) állapotában.
  • Törekszik arra, hogy a gyerek megkapjon mindent, amire a fejlődéséhez szüksége van.
A következetes, kiegyensúlyozott szülő szeretetet, melegséget és kegyelmet sugároz a családban. Szóban is és gyengéd bánásmóddal (ölelés, puszi, simogatás) is kifejezi a szeretetét. Minden egyes gyerekével tölt személyes időt. Egészséges kapcsolata van a gyerekeivel: jól ismerik egymást, bíznak egymásban és szeretnek együtt lenni. Reális és a gyerekek számára érthető módon vár engedelmességet; elvárásaira általában is jellemző a realitások talaja és a kiszámíthatóság. A szabályok egyszerűek, jól körvonalazottak és világosak. A gyerek lelkülete és szándéka fontosabb számára, mint a teljesítmény, a jó viselkedés. A szülő-gyerek kapcsolatra a párbeszéd és a meleg, szeretetteljes, biztonságos és felszabadult légkör jellemző. A szülők érettségüknek megfelelő döntési lehetőségeket is adnak a gyerekeknek. A kiegyensúlyozott légkörben a gyerekek egészséges önértékelésre és önállóságra tesznek szert; a gyerekek érettségüknek megfelelően számolnak tetteik következményeivel, tudnak mérlegelni és képesek dönteni. Lehet és van érdeklődési körük, lehetnek és vannak személyes célkitűzéseik, haladási irányuk. A szülők ismerik és megbecsülik gyerekeik jó haladási irányát, jó szándékát és tetteit; figyelmüket nem a kijavítandó negatívumokra fordítják. A gyengéd és határozott szülő odafigyel arra, hogy gyerekei (érettségüknek és teherbírásuknak megfelelő mértékben) szembesüljenek saját rossz döntéseik következményeivel. Részletesebben: Kapcsolatra épülő nevelés
A gyerek következtetése:
  • Szeretnek, szeretetre méltó vagyok
  • Nem én vagyok a főnök, nem tőlem várják az irányítást
Milyen felnőtt lesz belőle?
  • Kiegyensúlyozott önértékelésű
  • Saját értékrenddel rendelkezik; vannak céljai; értelmes életet él
  • Elég akaratereje van céljainak megvalósítására és a nehézségekben való kitartásra
  • Nehezen megtéveszthető, nehezen befolyásolható
  • Önálló életre képes, autonóm személyiség, aki saját érdekein túl mások szükségleteire is tekintettel van
  • Boldogságra képes ember, akinek tartós és meghitt kapcsolatai vannak.
2. TÁRGYILAGOS BÁNÁSMÓD (kimért kapcsolat, kevés biztatás, ) + sok korlátozás = TEKINTÉLYELVŰ NEVELÉS (szigorú)

  • Komolyan veszi a gyerek viselkedését, elvárja, hogy a gyerek megfeleljen a elvárásainak és az általa szabott korlátoknak.
  • Szabályoknak való engedelmességre kényszeríti a gyereket
  • Nem tartja tiszteletben a gyerek véleményét, érzéseit és érzelmi szükségleteit
  • Az engedelmesség fontosabb a szülő számára, mint a kapcsolat.
  • A szabályszegésért büntetés jár.
  • Nem tölt kikapcsolódós időt a gyerekkel, nem hallgatja meg őt.
  • Kevés az érzelmi megerősítés.
  • Korlátozottan, vagy hiteltelenül fejezi ki a gyermek iránti szeretetét.
  • Általában nem magyarázza meg a szabályok értelmét és célját; úgy gondolja, a gyerek egyedüli joga és kötelessége a szabályok betartása.
Ranschburg Jenő pszichológus szerint a hideg–korlátozó családi légkörben a szülő viselkedése (túlbüntetés, a gyermek közeledésének elutasítása, kevés szülő–gyerek interakció) a gyermekben agressziót vált ki, aminek kiélésére viszont már nincs lehetősége. A szülő hidegségét, ellenszenvét sokszor úgy próbálja ellensúlyozni, hogy gyermeke iránti áldozatos gondoskodását hangoztatja. Ez az ellentmondás növeli a gyermek agresszióját, amit mások, vagy önmaga ellen fordít. Súlyos belső konfliktusok alakulnak ki benne, neurotikus zavarai lesznek, amik az évek során beépülnek személyiségébe, torzulásokat okozva. Előfordulhat, hogy ez a nevelői attitűd teljes bizalmatlanságot eredményez, és idővel öngyilkossági kísérletekre hajlamosíthat.
Mire következtet a gyerek?
  • Nem vagyok elég szeretetre méltó
  • Nem én vagyok a főnök, nem tőlem várják az irányítást
Milyen felnőtt lesz belőle?
  • Erősen igyekszik megfelelni mások vélt vagy valós elvárásainak
  • Alacsony önértékelésű
  • Könnyen megtéveszthető, befolyásolható
  • Hajlamos a depresszióra és az önpusztító életmódra;
  • Bizalmatlansága, önközpontúsága és labilis önértékelése miatt legjobb igyekezete ellenére is súlyos gondokkal küzd a kapcsolataiban. A szeretetet is nehezére esik megélni, elfogadni és kifejezni.
3. NEM ODAFIGYELŐ BÁNÁSMÓD (kevés kapcsolat, kevés biztatás) + hiányzó korlátozás = ELHANYAGOLÓ NEVELÉS (nemtörődöm, szabados)

  • Nem, vagy csak időnként vonja szülői kontroll alá a gyerek viselkedését.
  • Nem korrigálja a gyereket.
  • Megengedi, hogy azt tegye, amihez kedve van.
  • Gyakran annyira lekötik saját gondjai, hogy nem marad ideje, energiája figyelmet fordítani a gyerekre.
  • Nincs ideje a gyerekre, nem fordul felé figyelemmel.
  • Nem különösebben hallgatja meg, nem jellemző, hogy dícsérné, bíztatná a gyereket.
  • Elhanyagolja (fel sem ismeri) a gyerek érzelmi szükségleteit.
Ranschburg szerint az elhanyagoló (hideg–engedékeny) szülői magatartás elősegíti a gyermek belső konfliktusokból származó, antiszociális agressziójának kibontakozását. Agresszív serdülőkkel illetve fiatalkorú bűnözőkkel végzett vizsgálatok azt mutatják, hogy a ráhagyó, szabados nevelési stílus következményeként kialakuló függőségi szorongás és nyílt agresszív magatartás a gyermeket igen gyakran antiszociális kortárscsoportba vezeti.
Mire következtet a gyerek?
  • Nem nem vagyok elég szeretetre méltó
  • Én vagyok a főnök, tőlem várják az irányítást
Milyen felnőtt lesz belőle?
  • Önérdek-vezérelt
  • Nagyon alacsony önértékelésű (ez a nevelési stílus a legkárosabb az önértékelésre)
  • Könnyen megtéveszthető, befolyásolható
  • Önértékelésének jobbítása érdekében hajlamos lehet akár balhékba, bűncselekményekbe is belekeveredni
  • Keserű, csalódott ember, aki nem sok jót vár az élettől, vonzza azokat, akik kihasználják, ami tovább erősíti csalódott életérzését. Nem ritkán rossz társaságba keveredik, a társadalom szélére sodródik.
4. ÉRZELMI ODAFORDULÁS (dicséret, bíztatás, gyöngédség) + hiányzó vezetés és korlát = MEGENGEDŐ NEVELÉS (engedékeny, gyermekközpontú)

  • Nem próbálja korlátozni a gyerek viselkedését.
  • Hagyja, hogy a gyerek úgy tegyen, ahogy neki tetszik.
  • Sok választási lehetőséget kínál irányítás-vezetés nélkül.
  • Kérleli a gyereket viselkedése megváltoztatására, vagy megpróbálja meggyőzni, de nem „mondja meg” neki, mit tegyen.
  • Szeretetteljesen bánik a gyerekkel.
  • Tiszteletben tartja gyermeke személyiségét.
  • Odafigyel a gyerekre, meghallgatja.
Kopp Mária magatartáskutató szerint a ma népszerű engedékeny nevelés egyik súlyos hibája, amikor a szülő azt hiszi, az a feladata, hogy állandóan foglalkoztassa gyermekét. Ennél jobban nem is árthat neki, mert mindenkinek meg kell tanulnia az önálló játékot: ettől válik az ember önállóvá, kreatívvá, ettől nem unatkozik, és ettől vannak életcéljai.
Mire következtet a gyerek?
  • Szeretnek, szeretetre méltó vagyok
  • Én vagyok a főnök, tőlem várják az irányítást
Milyen felnőtt lesz belőle?
  • Önérdek-vezérelt
  • Nagy reményekkel indul az életbe, de ritkán alkot maradandót (sok tehetség vész kárba az önfegyelemhiány következtében)
  • Kevés benne a kitartás céljai elérésére
  • Alacsony a stressz- és frusztrációtűrő képessége
  • Önzősége és gyönge akaratereje miatt lehetnek nehézségei a kapcsolataiban és a pályáján, de mivel személyisége nem szenvedett mély sérüléseket, felnőtt korban tudatosan korrigálhatja személyiségbeli hiányosságait.
nevelési stílusok
A tekintélyelvű nevelés alapja a félelem. Az engedékeny nevelés alapja is a félelem.
A tekintélyelvű nevelés alapja a gyerek félelme, aki mindent megtesz, nehogy elveszítse a szülő szeretetét.
Az engedékeny nevelés alapja a szülő félelme, aki mindent megtesz, nehogy elveszítse a gyermek szeretetét.
A kapcsolatra épülő következetes (“KÉK”) nevelés nem a félelemre épül, hanem a szeretetre.
“A szeretetben nincs félelem, sőt a teljes szeretet kiűzi a félelmet; mert a félelem gyötrelemmel jár, aki pedig fél, nem lett tökéletessé a szeretetben.”
– 1János 4:18

SÚLYOS,KIFEKÉLYSEDETT FELFEKVÉSEEK KÉPEKBEN

$
0
0


A felfekvés olyan olyan bőfelület  amelyen kivörösödi a bőr. Ez  alatt idő multán sebek és fekélyek.alakulnak ki. Az ágy ismert nyomásérzékenységnek kitett helyeken keletkeznek
Az űrlap alja
A nedvesség hatáa, például vér, vizelet vagy a  is növeli a valószínűségét felfekvéseknek.
Ki fenyegeti a fekélyeket?
Azok, akik betegség vagy sérülés miatt mozdulatlanok, nagyobb kockázatot jelentenek a fekélyek kialakulására
 1-

 2-



 3-




Felső légúti hurut: minden, amit tudni kell róla

$
0
0




Megfázásnak hívjuk, ám nincs mindig köze a hideghez korunk leggyakoribb, legtöbb embert érintő betegségének, a felső légúti hurutnak. Hároméves kor alatt az sem ritka, ha évente hét-nyolc alkalommal vészel át ilyen fertőzést a kisgyerek.

Felső légúti hurut
Meghűlés?
Nevével ellentétben a szervezet lehűlése csupán előkészíti a "talajt" a különféle kórokozóknak. Hidegben csökken a nyálkahártya vérellátottsága, s így a védekezés hatékonysága is. A vírusok és baktériumok testünk legnagyobb kapuin, szánkon és orrunkon keresztül jutnak célhoz. Igaz, mindjárt a bejárat közelében ott a két őr, a torokban és az orrgaratban elhelyezkedő mandulák. Mindkettő nyirokszerv, a védekezőrendszer fontos része.
Amikor éppen akció zajlik, vagyis nagy mennyiségű behatoló kórokozó ellen veszik fel a harcot, megnagyobbodnak. Ez kisgyerekkorban a gyakori nátha miatt természetes állapotnak számít. Az iskoláskor felé közeledve az efféle betegségek ritkábbá válnak, és a mandulák is visszanyerik eredeti méreteiket.
Náthával kezdődik
A felső légúti hurut szempontjából legalábbis így tűnik, hiszen amíg elődeink négykézláb vagy előregörnyedve jártak, a váladék sokkal könnyebben távozott az orrból és a melléküregekből. A koponya felépítésének változásai és az a tény, hogy fekve vagy felegyenesedve töltjük napjainkat, nehezíti ennek a betegségfajtának a leküzdését. Csecsemőknél és kisgyerekeknél ráadásul az orrüreg, a garat és a fül sokkal szorosabb kapcsolatban áll egymással, mint egy felnőttnél, hiszen közelebb vannak egymáshoz, kisebb a légutak átmérője, ezért sokkal hamarabb alakul ki elzáródás, váladékpangás, felülfertőződés.
Az egyszerű náthának induló kór ennek következtében gyakran ráhúzódik a kicsik fülére, arcüregére és az alsó légutakra, vagyis a tüdőre. A megnagyobbodott orrmandula halláscsökkenést okoz. A fül-orr-gégészek ezért mindig felhívják a szülők figyelmét a váladék eltávolításának fontosságára, ez ugyanis csökkenti a felülfertőződés veszélyét, megelőzi a súlyosabb betegségeket.
Az egyszerű megfázást, amikor a gyermek taknya-nyála egybefolyik, lázas és köhög, leggyakrabban (az esetek hetven százalékában) a Rhino-vírusokozza. Neve ("Rino-" görögül orrot jelent) az orr nyálkahártyájának gyulladására utal. Több mint százféle Rhino-vírus létezik, tehát hiába is esik túl a bölcsis az egyiken, jön a másik. Az antibiotikumokat is hiába kapja, hiszen ez vírus ellen nem használ.
Ahhoz, hogy egy kórokozó ellen védekezni tudjunk, nagyon fontos annak ismerete, hogyan terjed. Sokáig azt hitték, hogy a Rhino-vírosos nátha az influenzához hasonlóan, cseppfertőzéssel terjed, de nem így van! Kimutatták, hogy a betegség kézzel, illetve a tárgyakra tapadt vírus által terjed. A náthás gyermek beletúr az orrába, megdörzsöli a szemét, majd megfogja a labdát, "odatapasztja" a Rhino-vírust, elgurítja a társának, aki a labdával együtt a vírust is "benyalja".
Az orrváladék minőségéből általában láthatjuk, milyen betegségről van szó. A vírusfertőzésekre bő, vízszerű váladékozás jellemző, ami a gyógyulás folyamán fehéressé, sűrűbbé válik. Ha baktériumokkal is felülfertőződnek a légutak, sárgás, zöldes lesz a váladék. A genny színezi ilyenre, ami voltaképpen nem más, mint a falósejtek által kibocsátott "döglött" baktériumok tömkelege.
Megelőzés kézmosással
Kézenfekvő, hogy a fertőzés terjedését leginkább úgy lehet megakadályozni, ha gyakran megmossuk a gyerek kezét és játékait. A vírus kézmosás nélkül két óráig is életképes a kéz bőrén. Persze a sok gyerekkel bajlódó dadus vagy a tucatnyi elmaradást pótolni igyekvő szülő nem biztos, hogy félóránként a fürdőszobába vonul a gyerkőccel. Mindenesetre tény, hogy a kéz fertőtlenítése jelentősen csökkentené a nátha, a felsőlégúti hurut terjedését és kialakulását.
Egy amerikai felmérés szerint hatvanhét százalékkal csökkent a nátha kialakulása azokban a családokban, ahol a gyerekek és a szülők rendszeresen kezet mostak. Ez azt jelenti, hogy három felsőlégúti hurutból kettőt elkerülhetünk, ha rendszeresen kezet mosunk. Ez a védekezés a cseppfertőzéssel terjedő betegségek, így az influenza ellen értelemszerűen nem hatásos.
Orrfújás
Bármi is legyen az ok, akár fertőzés, akár allergia, a légutak gyulladt nyálkahártyáin elszórtan jelenlevő számos mirigy a helyi vérbőségnek is köszönhetően váladékot termel. Ha a folyamat az orrüregben zajlik, akkor nátháról, ha a torokban, akkor torokfájásról, mandulagyulladásról beszélünk. Ha azonban a légcsövet érinti, akkor érces köhögés, légcsőhurut alakul ki.
A hangszalaggyulladás jellemző tünete a rekedtség, a hangszalag alatti terület megbetegedésének a kruppos, ugató köhögés és a nehézlégzés. Ha az alsó légutak is fertőzöttek, fennáll a tüdőgyulladás veszélye.
A gyulladásnak, váladékozásnak elsősorban védőszerepe van: a helyszínre érkező immunsejtek igyekeznek leküzdeni a kórokozót. A váladék bevonja a légutakat, "csapdába ejti" a baktériumot, a nyálkahártya felszínét beborító csillószőrök pedig szép lassan kiterelgetik a betolakodót. Sajnos az is gyakran előfordul, hogy a túl sok váladék eltömít bizonyos járatokat, s így felülfertőződés alakulhat ki.
Némelyek hamar ráéreznek a helyes technikára, másoknak nehezen megy az orrfújás elsajátítása. Nem elegendő, ha azt mondjuk, fújjon nagyot. Az orrváladék ilyenkor a duzzadt orrmandula miatt nem jut kifelé, hanem a fül felé vezető járatokba préselődik, és középfülgyulladástokozhat. Kifújni csak a némiképp levegőző orrjáratokat lehet. Tartsunk zsebkendőt a kisgyerek orra elé, és az egyik orrlyukat fogjuk be hüvelykujjunkkal, fújjon a kisgyerek, majd cseréljük meg az orrlyukakat. Felváltva ismételjük. Lehet, hogy a kisgyerek nem jön rá, hogyan eressze ki az orrán a levegőt. Érzékeltessük vele, mi a dolga.
- Tartsunk az egyik orrlyuka elé anyósnyelvet, és biztassuk, hogy fújja meg. Előzőleg gyakorolja szájjal, biztosan tetszeni fog neki. Vajon sikerül orral is?
- Hasonlóan érzékletes, ha jól kitágult lufit húzunk egy szilveszteri dudára, és ezt próbálja orral felfújni a kisgyerek. Ezután könnyen megérti, mi a feladat orrfújásnál.
- Továbbra is hasznos a csecsemőkorban alkalmazott porszívó-orrszívó. A nagyobbacskák megértik, hogy nem fájdalmas, sőt a fájó orr dörzsölése nélkül meg lehet szabadulni a kellemetlen orrváladéktól.
Milyen gyógyszert kapjon?
Ebben a kérdésben természetesen a gyerekorvosnak kell döntenie. Semmiképp se adjunk saját elhatározásunkból antibiotikumot a gyereknek, még akkor se, ha a másik gyereknek egy héttel ezelőtt látszólag ugyanez volt a betegsége, és arra gyógyszert írt fel az orvos. A felső légúti betegségek maguktól, valamint a jókor alkalmazott helyi kezeléstől, orrszívástól is meggyógyulnak. Többnyire nem nevezhetők súlyosnak, bár kétségtelen, hogy rengeteg kellemetlenséggel járnak.
Előfordul, hogy a kicsi végighányja az éjszakát, mert az orrváladék és a köhögés rendszeresen öklendezést vált ki nála. Figyeljünk a folyadékpótlásra, de aggodalomra semmi ok, két-három ilyen éjszaka után többnyire javulás következik be. Ha mégsem, kérjünk tanácsot az orvostól. Egyes kisbabáknál a legegyszerűbb nátha is fullasztó köhögésben végződik. Ha ez gyakran ismétlődik és hetekig elhúzódik, érdemes pulmonológus szakorvoshoz fordulni, aki hörgőtágító sprayt javasolhat a kisgyereknek. Ennek segítségével megszüntethető a hörgőszűkület, és a kicsi könnyebben fel tudja köhögni a váladékot anélkül, hogy légszomjjal küzdene.
Lázas tévhitek
A lázat minél előbb csillapítani kell!
A vírusok, baktériumok érzékenyek a hőre, már egy kis láz is komoly pusztítást végez közöttük. Nem érdemes akadályozni ezt a természetes folyamatot, mert a szervezet öngyógyulását hátráltatnánk. Egyénenként változó, hogy mekkora láznál érdemes mégis csillapítót beadni. Vegyük figyelembe a gyerek közérzetét, a gyerekorvos javaslatát és a korábbi lázas betegségek során szerzett tapasztalatokat.
Lázasan nem szabad fürödni!
Ez csak olyan fürdőszobákra igaz, ahol nincs fűtés, mert ott a nedves testre érkező hideg levegő valóban súlyosbíthatja a megfázást. Az izzadt betegnek kifejezetten jóleshet egy kis langyos zuhanyozás.
A lázas gyereket nyakig be kell takarni!
Ha a beteget hideg rázza (keze-lába hideg), valóban jólesik betakarózva feküdni. A melegítéssel segítjük a szervezet hőtermelő munkáját. De ha amúgy is melege van (keze-lába forró), csak a lázat viszi feljebb az erőszakos takargatás. Ebben az állapotban sokkal kellemesebb és hasznosabb vékony takaró vagy lepedő alatt pihegni, így segítjük a szervezet hőleadását.
A lázas gyereket hideg vizes lepedőbe kell burkolni!
Hideg vízre semmiképp sem lesz szükség. Ha a lázas betegnek már melege van, tehát a láz elérte a tetőfokát, további emelkedés nem várható. Ilyenkor jóleshet a langyos vizes törzsborítás. Ha ehelyett hűtőfürdő mellett döntünk, kezdjünk olyan hőmérséklettel, amelyet kellemesnek talál a kis beteg, és szívesen beleül. Az is javíthatja állapotát, ha egyszerűen eljátszogat a vízben és egy kicsit jól érzi magát, de közben óvatosan és fokozatosan elkezdhetjük hűteni a vizét. Szólni fog, amikor elég!
A forró citromos tea tele van vitaminnal!
A folyadékpótlás nagyon fontos, és a citromos tea finom. De a C-vitamin hőre érzékeny, és a forró tea teljesen lebontja. Jobb, ha langyos teával kínáljuk, vagy a citromlevet limonádénak elkészítve adjuk.
A lázas gyereknek feküdnie kell!
Ha a gyerek nem kívánja a pihenést, nem kell rákényszeríteni az ágynyugalmat. A meleg szobában játszva ugyanolyan hamar gyógyul, mint fekve. Amíg lázas, ne vigyük vásárolni, játszótérre vagy vendégségbe. Utána jóleshet a kerti játék, a rövid séta.
Influenza
Többnyire influenzára gondolunk csak azért, mert elkezdett folyni az orrunk és belázasodtunk - pedig valójában nem olyan gyakori. Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat erről a betegségről, amely most a madárinfluenza kapcsán az érdeklődés homlokterébe került.
Az emberek nagy része nem tud különbséget tenni az influenzavírus okozta betegség és az egyéb "téli vírus" okozta "megfázás" között. A közönséges meghűlés nem igényel antibiotikumos kezelést. Felső légúti, hurutos, lázzal járó betegségünk a hideg évszak során akár több alkalommal is lehet. Kissé kellemetlen, de súlyosnak éppen nem nevezhető. Akik azt gondolják, ez az igazi influenza, úgy ítélhetik meg, az oltás is felesleges egy ilyen könnyen átvészelhető betegség ellen.
A valódi influenza jellemzője, hogy néhány órás vagy egy-két napos lappangási idő után pár napig tartó enyhe megfázásos tünetekjelentkeznek, majd utána magas láz, izomfájdalom és igen rossz közérzet alakul ki. Amikor a hurutos panaszokat tapasztaljuk, már a betegség "javuló" szakában járunk. Antibiotikumra csak akkor van szükség, ha bakteriális szövődmény alakult ki.
Mindenkinek jut oltás?
Magyarországon évek óta térítésmentesen kapható egy magyar gyártmányú, kiváló hatékonyságú, elölt, teljes vírust tartalmazó oltóanyag. Az oltást a háziorvosinál lehet igényelni, de csak három éven felüliek számára. Ennél fiatalabb gyerekeket csak úgynevezett split vakcinával lehet beoltani, amely kémiai úton széthasított, kizárólag antigéneket tartalmazó oltóanyag. Mivel ezt külföldön gyártják, csak korlátozott mennyiségben áll rendelkezésre.
Kérdéses persze, hogy jut-e mindenkinek. 2005-ben különösen hamar csappant meg a készlet, egy hét alatt fogyott el a patikákból a rendelt mennyiség. Aki későn eszmélt rá, hogy szüksége lenne rá, bizony lemaradt. És hogy miért volt iránta ilyen nagy kereslet? Az oltóanyag ugyanakkor került a patikákba, mint amikor a madárinfluenzával foglalkozó hírek szárnyra keltek. A pánikhangulatba kergetett emberek úgy gondolták, hogy ez az oltás a rettegett H5N1 vírus (ez a madárinfluenza kórokozójának neve) ellen véd. Számos egészséges, fiatal felnőtt is beadatta ezért az influenza elleni oltást annak ellenére is, hogy rengetegszer elhangzott: ez a vakcina nem véd a madárinfluenza ellen!
A split vakcinából sajnos nem lehet újabb adagot rendelni, a féléves gyártási folyamat miatt az igényeket több hónappal ezelőtt kellett benyújtani. Más megoldás nem marad, mint a kis csecsemők és súlyos betegeink közvetett védelme, azaz minél többen kapnak oltást a felnőttek és idős emberek közül a rendelkezésre álló oltóanyaggal, annál kisebb az esélye az influenza terjedésének!
Nincs biztos védelem
Mivel minden oltóanyagot az előző évben azonosított vírus alapján állítanak elő bizonyos módosításokkal, százszázalékos védelemre nem számíthatunk. Az adott év vírusához csak közelíteni tudnak, mivel az influenza A-vírusok meglehetősen változékonyak. Az is hatékony megelőzésnek számít, ha kerüljük - különösen kis csecsemőkkel - a zsúfolt helyeket, ahol egy légtérben hosszabb időt kell eltölteni másokkal összezárva. Jobb, ha ebben az időszakban mellőzzük a tömegközlekedési eszközöket és a bevásárlóközpontokat.
Számításba kell venni azt is, hogy erősen fertőző betegségről lévén szó, a szülők is hazahozhatják az influenzavírust. Az alatt a néhány hét alatt, amíg a legtöbben betegednek meg, érdemes visszafogottabb életet élni, de tökéletes biztonságot nem remélhetünk.
A WHO és a magyar infektológiai szakmai kollégium ajánlása szerint minden hat hónapos és kétéves kor közötti gyereket be kellene oltani influenza ellen. Ajánlják az oltást az időseknek, a csökkent védekezőképességű betegeknek, valamint azoknak, akik zsúfolt helyeken dolgoznak, illetve gyakran kerülnek kapcsolatba betegekkel. A magyar ajánlás ezen túlmenően a fokozott kockázatúak (tehát többek között a hat és huszonhárom hónapos kor közötti gyerekek) családtagjainak oltását is javasolja.
Bár a védettséget csak egy évig biztosítja, ezalatt legalább elkerülhető lenne az influenza szövődményeinek jelentős része. Több felmérés is bizonyítja, hogy influenzajárvány idején megsokszorozódik a kórházban ápolt csecsemők száma, és a kisgyerekek döntő többsége a vírusos betegség talaján kialakuló bakteriális szövődmény - középfülgyulladás, tüdőgyulladás - miatt kerül kórházba.
Járjon oviba, bölcsibe?
Ha zárt közösségbe, például bölcsődébe, óvodába cseppfertőzéssel terjedő kórokozó kerül, biztosak lehetünk abban, hogy végigfertőzi szinte az egész kis csapatot. Nem rossz megoldás, ha a leginkább járványos időszakban nem visszük közösségbe a kicsiket. Ha súlyos betegek voltak, várjuk meg, amíg teljesen felépülnek, a még éppen hogy lábadozó kisgyerek ugyanis könnyen összeszedi az újabb betegséget és szövődményeket.
A téli időszakban persze egymást érik a felső légúti betegségek, ezért szinte lehetetlen kivárni, hogy teljesen egészségesek legyenek. Könnyen átvészelhető, mindennapos légúti vírusbetegségeknél talán nincs ennek nagy jelentősége. Ám ez mindig egyéni mérlegelés kérdése - ha nincs rosszul, a közérzete jó, akkor egy kis köhögés vagy a gyakori orrfújás nem lehet akadálya az ovinak. Emiatt nem érdemes hetekre bezárkózni. Az újabb és újabb betegségek erősítik, edzik az immunrendszert, de csak abban az esetben, ha az egészséges szervezet találkozik a kórral. Kérjünk tanácsot minden alkalommal a gyerekorvostól arról, hogy mikor mehet a gyerek ismét közösségbe.
Ápolás influenza esetén
Gondoskodjunk a bőséges folyadékpótlásról, az igény és szükség szerinti lázcsillapításról, és pontosan kövessük a háziorvos utasításait. Az evést semmiképp se erőltessük! A szövődmények kialakulása nem ápolási vagy kezelési hiba következménye - egyéni adottságoktól és az immunrendszer állapotától függ, milyen súlyos kimenetelű betegségre számíthatunk. Nem mindegy azonban, hogy milyen lázcsillapítót adunk be a betegnek. Az influenza és más vírusos betegségek ritka szövődménye a Reye-szindróma, melynek majdnem harmincszázalékos a halálozási aránya.
Pontosan nem ismerjük a betegség kialakulásának okát, de a megfigyelések alapján előfordulása gyakoribb szalicilát hatóanyagú gyógyszer, például aszpirin- és Kalmopyrinkezelés mellett. (Ha orvosi indokból tartós aszpirinkezelésre van szükség, akkor mindenképpen indokolt nemcsak az influenza, hanem más vírusbetegségek, mint például a bárányhimlő elleni oltás is.) Az ibuprofen, acetaminophen és paracetamol hatóanyagú lázcsillapítók egyben a fájdalmat is enyhítik. Jóleshet a meleg fürdő. Párologtassunk a szobában, hogy a száraz levegő ne ingerelje a gyulladt légutakat.
Gondoskodjunk ágyban is játszható játékokról, nagy halom nézegetni való mesekönyvről, mesekazettáról. A tévénézést lehetőleg mellőzzük. A kis beteg figyelmét elterelhetjük rossz közérzetéről, ha egy cipősdobozba érdekes holmikat szedünk neki össze. Jó szolgálatot tehet egy pici, egyszerű zsebrádió is, amit ki-be kapcsolgathat. Nagyobb rajztáblán ágyban ülve is rajzolhat, gyurmázhat.
Előfordulhat, hogy az influenza az egész családot leteríti. Kérjük meg a szomszédot, hogy vásároljon be számunkra is. Ilyenkor mindenki étvágytalan, ne a főzésre pazaroljuk erőinket. Minden betegnek gyorsabb a gyógyulása, ha együtt lehet azokkal, akiket szeret. Ezért, ha csak tehetjük, maradjunk együtt, amíg mindenki meggyógyul.
Az influenza szövődményei
- 6-23 hónapos kor között és kisgyerekkorban középfülgyulladás, arcüreggyulladás.
- A vírusos tüdőgyulladás főként a fiatal felnőtteket érinti, tünetei az influenza fellépésével gyakorlatilag egyidejűleg kezdődnek. Lefolyása súlyos, ám a "hagyományos" influenza esetén ritka. Kórházi ápolást igényel.
- Ritkán és főként gyerekeknél felléphet lábizomgyulladás, amely átmenetileg járásgyengeséget okozhat.
Nagy influenzajárványok
1918 - A "spanyolnátha" a Föld lakosságának 20-40 százalékát betegítette meg! Az áldozatok száma meghaladta az ötvenmilliót. A betegség, amely akár órák alatt halálhoz vezetett, elsősorban vérzéses tüdőgyulladás formájában jelent meg.
1957 - Az úgynevezett "ázsiai influenza"megjelenése, amely szintén sok halálos áldozatot követelt. Emberi és madárvírus keveredése okozta a járványt.
1968 - A "hongkongi influenza" vírusának megjelenése. Mivel a vírus hasonlított a tíz évvel azelőtti "ázsiai influenzához", sokkal kisebb halálozással járt, mert a betegek egy része már némi védettségre tett szert az előző járvány során.
1977 - Az orosz influenza kitörését tekintélyes számú megbetegedés követte, de csak az 1957 után született fiatalok körében.
1997 - A H5N1 madárinfluenza-vírus megjelenése. Eddig tömeges madárpusztulást és körülbelül ötven emberi megbetegedést okozott.
H5N1 - mit jelent?
Az emberek közt terjedő influenzát háromféle vírus okozza, az A, B, és C típusú. Az A-vírusok felszínét két antigén határozza meg, a haemagglutinin (H)és a neuraminidáz (N). Az emberi megbetegedést okozó vírustörzsekben háromféle H-antigénés kétféle N-antigénfordul elő, a számok az altípusra utalnak. A madárinfluenza-vírusokban tizenöt H- és öt N-antigén fordul elő, ezek közül a H5N1 típus okozza a tömeges madárpusztulást.
A vírusok felszíni antigénjei folyamatosan változnak, ezért van szükség évről évre az oltóanyag frissítésére. A-, B-, és C-vírus esetén az antigének változékonysága kisebb, illetve elhanyagolható.
Három tény a madárinfluenzáról
- A vírus főként madárról madárra terjed, embert csak kivételesen fertőz meg (például olyankor, ha az illető a fertőzött állat nyers testnedveit fogyasztja).
- Emberről emberre terjedő madárinfluenza-vírus még nem létezik (de mutáció révén kialakulhat), ezért egyelőre oltóanyag sincs ellene.
- A jelenlegi influenza elleni oltások a madárinfluenza ellen nem hatékonyak
Veszélyes a csirkehús?
Mivel az influenzavírus hőérzékeny, nyugodtan fogyaszthat az egész család főtt vagy sült baromfihúst. Tojást az influenzától függetlenül is csak átsütött, illetve átfőtt állapotban szabad fogyasztani a szalmonellafertőzés (IDE CERUZA) lehetősége miatt. A baromfihús, és egyébként minden más hús esetében is nagyon fontos óvintézkedés, hogy a nyers hús aprítására használt vágódeszkát csak erre a célra használjuk, a gyümölcsöket, zöldségeket máson szeleteljük. Nyers hús érintése után mindig alaposan kezet kell mosni.
Szakértő: Dr. Kulcsár Andrea, a Szent László kórház infektológusa, védőoltási szaktanácsadó.
Nátha vagy influenza?
Az orrfolyás, köhögés sok kisgyerekre szinte egész télen, késő ősszel és kora tavasszal jellemző. Megfázott? A lehűlés valójában csak elősegíti a kórokozók eredményes támadását. Egyes betegségek cseppfertőzéssel, a hőmérséklettől függetlenül terjednek. Köhögés, tüsszentés útján, mások által használt pohár, evőeszköz, telefon használata révén kerülünk kapcsolatba a kórokozóval. Baktériumok ellen hatásos az antibiotikum, a vírusok ellen azonban nincs hatásos orvosság, csak a tüneteket csillapíthatjuk.
Az influenzát vírusok okozzák, tünetei sok tekintetben megegyeznek a nátháéval. A vízszerű orrfolyás, köhögés mellé azonban jellegzetes végtagfájdalom, fejfájás, a bőr rendkívüli érzékenysége, magas láz társul. Míg a nátha tüneteinek enyhítésére rendszerint beválnak a szokásos házi szerek - mézes tea, orrkenőcs, meleg fürdő -, az influenza esetében ezek nem segítenek. Ha nincs feltűnően rosszul, három-négy napig várhatunk, hátha javul az otthoni kezelés hatására a gyerek állapota. Vírusfertőzés, influenza esetén általában három napig tart a láz, utána kezdetét veszi a lábadozás. Ha ez nem így történik, vagy más, nyugtalanító tünetet is tapasztalunk, forduljunk orvoshoz, mert az egyszerű nátha és az influenza is szövődményekkel járhat.
Szaktanácsadó: Dr. Korausz Etelka gyermekgyógyász
Nyári megfázás
A nyári náthás tünetek egy részét pollenallergia okozhatja, de valódi megfázás is állhat a háttérben. A meleg ellenére - sőt, éppen amiatt - könnyű megfázni.
Néhány tanács nyárra:
- Ne engedjük a gyereket felhevült testtel a hideg vizes medencébe ugrani, fokozatosan hűtsük le.
- Ne maradjon túl sokáig a hideg vizes medencében, a kinti hőség ellenére lehűlhet a teste.
- Cseréljük szárazra a vizes fürdőruhát.
- Ne álljon mezítláb hideg talajon, padlócsempén.
- Ne adjunk neki hűtőből kivett hideg italt.
- Átizzadt ruháját cseréljük szárazra.
Különösen figyeljünk az autóban: a gyerekülésben biztosan vizesre izzad a háta. Hasonlóan óvakodjunk a huzattól és a ventilátortól, mert az állandó légáramlat kiszárítja a légutakat. A klímaberendezés révén kifejezetten hűvös lehet a lakásban, a kinti melegből belépve meghűlhetünk. Sok helyen gyanítható, hogy a berendezés kórokozókat fúj szét. Ha elővigyázatosságunk ellenére megfázott a gyerek, adjunk neki bőségesen mentateát, hányás, hasmenés esetén (ha nem múlik) legkésőbb tizenkét órán belül forduljunk vele orvoshoz.
Cseppentsünk vagy ne?
Ha a kisgyerek megfázott, vagy nagyon száraz a levegő, a beszáradt váladékot legegyszerűbb és legtermészetesebb enyhén sós vízzel fellazítani. Egy régebben használt, kiürült, kimosott orrsprays üvegcsébe töltsünk kissé sós vizet (mint a könny), és ezzel napjában többször spriccentsünk az orrába. A legideálisabb orrmosó. Hasonló eredményt érünk el a Sterimar orrsprayvel. Orrdugulás, híg vizes orrfolyás, gyulladás esetén a Nasivin vagy a Novorin orrcsepp kisgyerekek számára ajánlott változata hozhat megkönnyebbülést. Csökkenti a váladékképződést és a nyálkahártya duzzanatát.
Alvás, szopás, evés előtt érdemes használni, hogy a levegővételnek ne legyen akadálya. Naponta legfeljebb háromszor, legfeljebb egy hétig használjuk, mert tartós alkalmazása pusztítja az orr nyálkahártyáját, kellemetlen égő érzést okoz. Allergiás náthánál, arcüreg- vagy középfülgyulladásnál az orvos javaslata alapján másféle orrcseppekre is szükség lehet. Így megelőzhetjük a súlyosabb betegségeket, arcüreggyulladást, középfülgyulladást.
Spray vagy csepp?
Spray formájában jobban eloszlik a hatóanyag az orrjáratokban, és könnyebb az álló kisgyerek orrába juttatni. A csepp megfelelő helyre juttatásához nyugodt testhelyzet szükséges, ez kisgyerekeknél nehezebben kivitelezhető. Egyéves kor alatt mégis jobb a csepp, mert a csecsemők könnycsatornái tágak és rövidek, a nagy erővel befúvó spray felnyomhatja az orrváladékot, és ez kötőhártya-gyulladáshozvezethet.
Nem "csak" nátha
Az első évek után a szülők is megedződnek, nem szaladnak minden tüsszentéssel a gyerekorvoshoz. A náthának azonban súlyos szövődményei alakulhatnak ki látszólag észrevétlenül. Az, hogy a kisgyerek orrából nem jön váladék, sajnos sokszor annak a jele, hogy a melléküregekben (az arc, a homlok, a fül járataiban) pang. Az orrfolyás megszűnik, ám a gyerek orrhangon beszél, nyitott szájjal alszik, szárazon köhög - ez arcüreggyulladásra utalhat. Nem mindig jelzi láz, akárcsak a savós középfülgyulladást sem.
A kisgyerek ilyenkor nem panaszkodik fülfájásra, de nem jól hall. Az éjszakai horkolás, a nyugtalan alvás, a nem javuló beszédhiba mögött is gyakran fül-orr-gégészeti probléma rejlik. Ha ezeket a tüneteket tapasztaljuk, forduljunk szakorvoshoz. Gyakori, visszatérő gyulladások esetében az orrmandula eltávolítását javasolhatja, ugyanakkor azt is figyelembe kell venni, hogy ez a szerv éppen a fertőzések elleni védekezés következtében duzzadt, hiszen afféle portásszolgálatként működik. Ahogy erősödik az immunrendszer, úgy általában a náthához kapcsolódó szövődmények is ritkulnak.
Nátha ellen a természet erejével
A láz nélküli, orrfolyással, köhögéssel, torok- és fejfájással járó nátha sok kellemetlenséget okoz, ám a szervezet ellenállóereje nő, ha hagyjuk, hogy megküzdjön a bajjal, és nem terheljük feleslegesen gyógyszerekkel. A náthának nevezett tünetegyüttest többnyire vírusok váltják ki, ezért felesleges az antibiotikumos kezelés. Ugyanakkor a természetes szerektől sem várhatunk csodát. A gyógyulás időbe telik, de addig is enyhíthetjük a kellemetlenségeket. A gyógynövényeket antibiotikumos kezelés mellett is segítségül hívhatjuk.
Kikerülhetjük az orrcseppek mellékhatásait, ha gyógynövényekből főzött esszenciát cseppentünk a bedugult orrba . Ötven gramm zsályalevélből, 30 gramm kamillavirágból, 15 gramm hársfavirágból és 15 gramm borsmentalevélből készítsünk teafűkeveréket. Nagyobbacska befőttes üvegben vagy vászonzacskóban tárolhatjuk. Két evőkanálnyit dobjunk fél liter forrásban levő vízbe, és kis lángon forraljuk tovább addig, amíg a víz egy része elpárolog. A kihűlt forrázatból napközben többször cseppentsünk az orrlyukakba. Hasonlóan jót tesz az enyhén sós langyos víz is. Megakadályozza az orr kiszáradását, kisebesedését, csillapítja az égő érzést.
Nátha esetén kellemes a borsmenta-, hársfavirág- és kamillatea. A kisgyerek szívesen megissza bármelyiket, ha egy kicsit megédesítjük, és langyosan, melegen kínáljuk neki.
Jót tesz az arc melegítése is. Ha a kicsi képes egy picit nyugton maradni, tegyünk az orrára, a homlokára, arc- és orrürege környékére meleg kakukkfűfőzetes borogatást.
Ha nem érzi magát rosszul a kisgyerek, vigyük ki a szabadba, ott általában kitisztul az eldugult orr. Éjszakára biztosítsunk kellemes szobalevegőt. Szellőztessünk gyakran, és legfeljebb 20°C-ra fűtsünk be. Forraljunk nagy edényben vizet, vigyük a gyerekszobába, tegyük olyan helyre, ahol a kicsi nem fér hozzá, és magára sem tudja borítani. Dobjunk a gőzölgő vízbe néhány szem (gyógyszertárban kapható) mentolkristályt. A szobalevegő így nem szárad ki, nem ingerli köhögésre a náthával küszködőt. A mentolos illat pedig kitisztítja a bedugult orrot.
Gyógynövényszaküzletekben bőséges a kínálat, és az eladók szívesen tájékoztatnak a gyógynövények hatásairól. A filteres kiszerelés kényelmes, ám jobb hatást érünk el, ha közvetlenül a növényi részekből főzzük a teát.
Orrdugulás
A nátha egyik legkellemetlenebb velejárója, az orrdugulás a melléküregek és a középfül gyulladásához vezethet. Már az első tüneteknél kezdjük meg a házi gyógymódok alkalmazását, hogy lehetőség szerint ne kelljen olyan orrsprayket, orrcseppeket alkalmazni, amelyek ugyan megszüntetik az orrdugulást, de hosszas használat esetén károsítják a nyálkahártyát. Ha náthás a kisgyerek, adjunk neki bőségesen inni, párásítsuk a szobalevegőt, hogy a képződött váladék híg maradjon, és könnyen ki tudjon folyni.
Orrfújás helyett kicsiknél eredményesebb a porszívós orrszívás. Nedvesítsük be az orrlyukakat: fürdéskor, arcmosáskor tenyerünket merjük tele vízzel, és kissé tartsuk bele a gyerek orrát. Nem kell felszippantania. A kiürült orrspray üvegét töltsük fel vízzel vagy enyhén sós vízzel (mint a könny), ezzel spriccentsünk be az orrba. Jótékony hatású a borsmentafőzet is, teának és orrbefúváshoz egyaránt. Nagy lábos forrásban levő vízhez adjunk öt evőkanál kerti kakukkfüvet, fedő alatt hagyjuk állni tíz percig, majd szűrjük a fürdővízbe. Illata betölti a fürdőszobát, a páradús levegő beszívása kellemesebb és könnyebben kivitelezhető, mint az inhalálás.
Nyakig lepje el a kisgyereket a víz (ha fél, üljünk mellé, és játsszunk vele). Kenjük be gyógyszertárban kapható kámforos orrkenőccsel(unguentum nasale) az orrcimpák belső és külső felületét. Ez átjárhatóvá teszi a légutakat, és vazelintartalma révén megakadályozza a bőr kipirosodását, kisebesedését. Amikor alszik a kicsi, állítsunk szobájába számára elérhetetlen helyre egy forró vízzel teli lábost, és tegyünk bele egy-két gyógyszertárban kapható mentolkristályt. Igen erős az illata, ne vigyük túlzásba! A módszerek együttes alkalmazása erősíti a hatást.

Felső légúti hurut: minden, amit tudni kell róla

Ha a gyerek bereked

$
0
0


Ha a gyerek bereked
A rekedtség bármely életkorban előfordul az újszülöttkortól az idős korig, az okai viszont életkoronként nagyon sokrétűek.

A hangképzés szerve, a gége, pontosabban a gégében vízszintes síkban elhelyezkedő hangszalagok a légutak legszűkebb részét képezik.
Minden egyes légvétel a hangszalagok között, a hangrésen át bonyolódik, tehát bármilyen szennyeződés, kórokozó, idegentest, ami a légutakba kerül, a hangrésen át jut a légcsőbe és a hörgőkbe. A légutak saját védelmi rendszere bizonyos mértékig felkészült a belélegzett levegőben lévő szennyező anyagok eltávolítására. Ha ez valamilyen oknál fogva zavart szenved, szinte az első tünet a rekedtség és a köhögés, ami a hurutos állapot kezdetét jelzi.
Szennyezett levegő
A már születéskor észlelhető rekedtség nagyon ritkán fordul elő, a gégében lévő anatómiai elváltozás, esetleges sérülés velejárója. Ennek okai még a szülőszobában kiderülnek, és a megoldás lehetőségei körvonalazódnak.
A csecsemőkortól a felnőttkorig a leggyakoribb oka a rekedtségnek a légszennyezettség. Ki gondolná, hogy a légutak milyen ádáz, milyen nehéz, folyamatos harcot vívnak a belélegzett levegőben lévő ártalmas anyagokkal szemben! A nyugalmi légzésszám felnőtt embernél percenként 16, gyermeknél akár a duplája is lehet.
Ez azt jelenti, hogy szünet nélkül éjjelnappal percenként 16szor beszívjuk a levegőben lévő porszemcséket, koromszemcséket, mikroorganizmusokat és hosszasan sorolhatnám, mi mindent, amit a légutak védelmi rendszerének kell ártalmatlanná tennie. A légutak védelmi rendszere folyamatosan megbirkózik ezzel a feladattal.

A baj akkor kezdődik, ha a természetes immunitás valamiért meggyengül, ha a légutakat, esetleg csak a hangszalagokat túlterheljük, vagy ha folyamatosan ellene dolgozunk, például a dohányzással.
Kiabáló ovisok
Az óvodáskorú gyermekek tartós rekedtsége az erőltetett hangképzés velejárója lehet. Néha ezek a gyermekek a vezéregyéniségek, és sokszor túlkiabálják társaikat. Az is előfordulhat, hogy az elhúzódó hurutos állapot miatt fennálló gyengébb hallás következtében beszélnek hangosabban.
A hangszalagok állandó túlerőltetése piciny csomók kialakulását eredményezi a hangszalagokon, ez az úgynevezett énekescsomó, ami szintén hozzájárul a tartós rekedtség fenntartásához.
Ha jól működik a légutak védelmi rendszere, akkor a rekedtséggel járó hurutos állapotok jó része spontán gyógyul, feltéve, ha be tartjuk a legfontosabb szabályt: rekedtség esetén tilos beszélni, de még suttogni sem szabad legalább egy-két napig.
Azt mondom betegeimnek, hogy gyulladt hangszalagokkal beszélni olyan, mintha törött lábbal táncolnánk.
Tehát a legfontosabb a hangszalagok nyugalmi állapotának biztosítása. Ez a gyógyulás kulcskérdése.
A légutak felépítése
A légutak anatómiai felépítéséről csak annyit szeretnék elmondani, ami a működés megértéséhez feltétlenül szükséges. A levegő útja normál körülmények között az orrüregből a garat közvetítésével áthalad a hangképzés szervén, a gégén, innen a légcsőbe, majd a hörgőkbe jut. A légutak teljes hosszában működő védelmi rendszerében az orrüreg kapta a legnehezebb feladatot. Hármas funkciója van: megszűri, megnedvesíti és megmelegíti a levegőt.
Különösen gyermekkorban a gyakori és elhúzódó nátha miatt az orrlégzés zavart szenved, szájlégzés alakul ki, és ez a tisztító levegőt előkészítő mechanizmus nem működik. A szájon át belélegzett levegő a szükséges szűrőmechanizmus hiányában változatlanul jut el a gégébe, a hangszalag- ' ok gyulladását, azaz rekedtséget okozva.

Normál körülmények között a légutakat bélelő nyálkahártya felszínén - a nevében is benne van nyákréteg található, benne fontos, ellenálló képességet szolgáló sejtes elemekkel. A nyálkahártya felszínén apró, csak mikroszkóppal látható szőröcskék vannak, amelyek az orrnyílások felé mozgatják a nyákban megtapadt szennyezőanyagokat. A védelmi rendszer harmadik fontos része a védekező reflexek működése, amely köhögés, tüsszögés révén távolítja el az ingerlő anyagokat. A heveny nátha kapcsán képződő vízszerű orrfolyás, tüsszögés, köhögés elfojtása nem feltétlenül célszerű, hiszen fontos öntisztulási folyamatot fékezünk vele.
A hurut kezelése
A túlterhelt nyálkahártya nyáktermelése kezdetben csökken. Az orrban, torokban, gégében száraz, kaparó érzés keletkezik. A száraz köhögés kapcsán a hang mélyül, érdesebbé, rekedtes színezetűvé válik. A csökkent nyáktermelés miatt a nyálkahártya védtelenné válik, és a gyulladásos betegségek könnyen kialakulnak. Ezért nem kell sietni még rekedtség esetén sem az antibiotikum szedésével, hiszen azt általában vírusok okozzák, és az antibiotikumok a vírusok ellen nem hatnak. Ilyenkor a legfontosabb teendő az orrlégzés rendezése. A fertőzött váladék eltávolításán, leszívásán túl hatékony, könnyen és jól adagolható orrszprét célszerű használni.
Ezek közül is lehetőleg olyat javaslok, ami egyidejűleg többféle problémát old meg, azaz oldja a váladékot és lelohasztja a nyálkahártyát.
A gégehurutok kezelésének másik fontos gyógymódja a légutak párásítása, nedvesen tartása. A légutak teljes hosszában, az orrcsúcstól a hörgőkig segíti a légutak öntisztulását a sós pára belélegzése. A legtermészetesebb a tengerparti levegő, de jók a természetes és mesterséges sóbarlangok, és ezt a célt szolgálja a hideg, sós párát szolgáltató gyógyszerporlasztó is. Naponta 3x10 percet javaslom a használatát. A bőséges teázás, tehát a szervezet hidratálása és a vitaminokkal való ellátás szintén hozzátartozik a rekedtséggel járó hurutos betegség természetes gyógymódjához.

A SPITZ NEVUS/-MELANOMA JUVENILE

$
0
0


A spitz naevus egy szokatlan típusú melanocytic naevus.
A Spitz naevi jóindulatú bőrdaganat.Azonban a rosszindulatú melanómák klinikailag és mikroszkópikusan hasonlítanak hozzá, ezért elővigyázatossággal gyakran biopsziás vizsgálatot végeznek.
Ki kap Spitz naevi-t?
Spitz naevi a gyermekeknél fordul elő leggyakrabban; Az élet első 20 évében diagnosztizált esetek 70% ban a. felnőtteknél is előfordulhatnakA spitz naevus tipikusan kupola alakú piros, vörösesbarna papula. Ez klasszikus Spitz naevus néven ismert. A sötétebb papularis vagy csomósodást pigmentált Spitz naevusnak nevezik. A méret néhány millimétertől 1-2 centiméter átmérőig terjed. Általában az arcon vagy a végtagokon jelennek meg.
A Spitz naevus gyorsan nő néhány hónapig. A kezdeti növekedési periódus után, ha nem kezelik, évekig változhat. A Spitz naevi spontán eltűnhet egy idő elteltével.
Klasszikus spitz naevus
Mi okozza Spitz naevi?
A Spitz egyfajt, azaz melanocytákból álló bőrdaganatok- Ezek olyan sejtek, amelyek normális esetben pigmenteket, melanint termelnek és felelősek a bőrszínért.
Nem ismert, hogy miért fordul elő Spitz nevi.
Hogyan diagnosztizálható Spitz?
A spitz naevi-t gyakran klinikailag k a jellegzetes kupola alakú megjelenés és a gyors növekedés jellemzi ami néhány héttől  hónapokig. tart A klasszikus Spitz naevus dermatoszkópiája gyakran egységes kerekített struktúrákat tár fel, kiemelkedő véredényekkel
A gyermekeknél gyakran megfigyelnek digitális dermatoszkópos megfigyeléssel (képalkotás idővel).
Felnőtteknél a Spitz naevus diagnózisát általában bőrbiopsziával igazolták. A hisztopatológia általában szimmetrikus vegyületet mutat, amely jellegzetes epithelioid sejtek élőhelyeit tartalmazza.
A bizonytalan rosszindulatú potenciál (STUMP) atipikus spitoid tumor vagy spitzoid tumor nehéz lehet szövettanilag megkülönböztetni a Spitoid melanómától, és a leginkább a leginkább izgatott.
Milyen kezelések állnak rendelkezésre a Spitz naevi számára?
A Spitz naevi kimenetelének előrejelzésének nehézségei miatt, különösen a felnőtteknél, általában ajánlott a Spitz naevi kimetszése. Ez azonban nem feltétlenül szükséges a gyermekeknél, különösen akkor, ha a sérülések a megjelenés szempontjából jellemzőek.
Mi az prognózisa a Spitz naevi-nek?

A Spitz naevek többsége néhány év alatt spontán eltünik 


1-



2-



3-



4-



5-



6-



MINDEN AMIT A KANYARÓROL TUDNI ÉRDEMES

$
0
0

Minden, amit a kanyaróról tudni érdemes

 A kanyaró egy igen ragályos, fertőző betegség, amelynek hatására kiütések jelentkezhetnek az egész testen. Rengeteg ember halt meg és rohamosan terjedt a betegség, amíg fel nem fedezték az oltóanyagot.

Nálunk nagyon ritka ez a betegség, mert a legtöbb gyermeknél a morbilli elleni oltóanyagot először 15 hónapos korban, majd egy ismétlő oltás formájában 11 éves korban kötelező beadatni.

Mi okozza a kanyarót?

A kanyarót egy vírus okozza, mely a nevét a betegségről kapta. Ha a fertőző személy köhög vagy tüsszent, vagy csupán csak közel áll hozzád, de nem tüsszent közvetlenül rád, akkor a levegőn keresztül eljuthat a vírus hozzád is. Étellel, itallal is terjedhet a betegség.
A vírust 1954-ben fedezték fel, majd 1958-ban előállították az első kanyaró elleni védőoltást, amit 1963-ban kezdtek az emberek számára elérhetővé tenni.

Mik a kanyaró tünetei?

Az első tünetek a megfázásra hasonlítanak:
  • magas láz
  • orrfolyás
  • tüsszögés
  • torokfájás
  • köhögés
  • nyaki nyirokcsomók duzzanata
  • fáradság
  • hasmenés
  • vörös, fájó szem
Amikor ezek a tünetek elmúlnak, akkor más tünetek jelennek meg:
  • piros foltok a száj belsejében
  • kiütések az egész testen
A felnőttkori kanyaró súlyosabb lefolyású, mint a gyerekkori. A megfertőződés után a lappangási idő 8-12 nap, csak ezután jelentkeznek a tünetek.
Kanyarójárvány 2017-ben?
Hazai eredetű kanyaró megbetegedés 2002 óta nem fordult elő, és az elmúlt 15 évben behurcolt, illetve behurcolt esettel összefüggő esetből is csak 12-t jelentettek hazánkban. Idén márciusban azonban Magyarországon, és még nyolc európai országban alakult ki kisebb, lokális járvány, például Ausztriában, Franciaországban vagy Olaszországban. Magyarország járványügyi helyzete stabil, a lakosság a Makón észlelt kanyarómegbetegedések miatt nincs veszélyben - mondta az Országos Epidemiológiai Központ főigazgató-főorvosa.

Hogyan diagnosztizálható a kanyaró?

Ha ezeket a tüneteket tapasztalod, fordulj a körzeti orvosodhoz, aki megkérdezi a tüneteidet és megvizsgál. Ha úgy véli, hogy megfertőződhettél, akkor elrendel egy vérvizsgálatot, hogy pontosan megállapítható legyen a betegség.

Hogyan kezelhető a kanyaró?

A kanyaró legtöbbször magától is elmúlik. A legtöbb esetben a tünetek otthoni kezelése is eredményre vezethet. Amit megtehetsz, lázcsillapító gyógyszerek szedése, sok folyadék ivása és sok pihenés - de természetesen erről a háziorvos ad bővebb felvilágosítást. Emellett fontos, hogy tartsd távol magad más emberektől, nehogy megfertőzd a körülötted lévőket.
A legtöbb ember 2 hét alatt felgyógyul a fertőzésből.

Megelőzhető a kanyaró?

A kanyaró elleni védőoltás megvéd a vírustól. A vakcinát rendszerint gyerekkorban adják be más fertőző betegségek elleni oltással egyetemben (mumpsz, rózsahimlő; azaz: MMR-oltás: morbilli, mumpsz, rubeola elleni kombinált vakcina).
Néhány szülő fél beadatni gyermekének a védőoltást, mert úgy hallotta, hogy autizmust okoz. Azonban a szakértők rengeteg vizsgálat és tanulmány elvégzése után sem találtak kapcsolatot a védőoltás és az autizmus között! A gyerekek beoltása rendkívül fontos, mert a betegség néhány esetben súlyos szövődményhez, pl. tüdőgyulladáshoz, vagy életveszélyes agyvelőgyulladáshoz is vezethet.
Viewing all 7855 articles
Browse latest View live




Latest Images