Quantcast
Channel: Dr. Bauer Bela Blog RSS Feed
Viewing all 7855 articles
Browse latest View live

MELANOCYTÁS NAEVUSZOK KÉPEKBEN

$
0
0


A melanocytás nevuszok a bőr egy összetevőjének körülírt és stabil formája.  Gyakran jelen van  mára születéskor. A melanocyták (melanociták) termelő pigmentsejtekből álló Naeveket melanocitikus naevinek nevezik.
A naevus melanocita naevi pala-barna vagy kék / szürke színü. A naevussejtek a dermis  mélyén találhatók meg, a bőrön át melanocitózis formájában.

1-



2-



3-



4-



5-




Etikett avagy hogyan tanítsuk meg gyermekeinknek a helyes viselkedést

$
0
0


Fontos, hogy a gyerekek még az iskolába lépés előtt megtanuljanak illedelmesen viselkedni. Az idősebb generáció az illemtan alapjait A legkisebb ugrifüles bábmeséből is megismerhette. Manapság is számos mesesorozat mutatja be a legkisebbeknek a helyes viselkedés szabályait, de semmi sem helyettesítheti a szülői példamutatást.
Segítségül hívhatja Pamela Duckerman Nem harap a spenót – Gyereknevelés francia módra című könyvét, amely a francia édesanyák nevelési szokásáit mutatja be. Van aki azt gondolja, hogy a gyerekeknek el kell érni egy bizonyost kort ahhoz, hogy megértsék az illemszabályokat, ám az etikett alapjaival a csöppség már akkor szembesülhet, amikor képes beszélni, szilárd ételt enni és megfogni a poharat.
Köszönöm és kérem – a két varázs szó
A kisgyerekek is képesek megköszönni az édesanyjuktól kapott ételt, ajándékot vagy dícséretet. Ha kislánya vagy kisfia nem tudja egy „köszönöm“ szóval kifejezni háláját, lehet hogy ideje szétnézni a családban. Partnerével, szüleivel megköszönik egymásnak a segítséget, szolgálatot? Ha önök is használják e varázs szavat, csemetéik is elsajátítják. Ugyanez érvényes a „kérem“ szóra is.  
Köszönés, az illedelmes viselkedés alapja
Ma sajnos a modortalan viselkedés sok felnőttre is jellemző. Lehet az a pénztár mögött ülő eladó, a taxi- vagy az autóbuszvezető, akik köszönés helyett hangoskodik a nagyobb értékű bankjegy vagy a nehéz poggyász miatt. Sőt, néha az orvosok is megszidják a riadt gyermeket vagy szülőt. A mai szülőknek meg van a lehetőségük arra, hogy illedelmesebb generációt neveljen. Az, hogy a templomból jövő idős hölgyek nem köszönnek még nem jelenti azt, hogy mi is így tegyünk. Ilyenkor magyarázzuk meg gyermekünknek, hogy minden ember életében vannak jobb és rosszabb napok, de a világban rengetek udvarias ember van és önök is azok, ezért inkább mutassanak példát. Már a 2-3 éves gyerekek képesek szépen köszönni a barátai szüleinek, a szülők barátainak vagy kollégáinak, a szomszédoknak, sőt vidéken minden embernek, hiszen a kis községeken belül szinte mindenki többé-kevésbé szomszédnak számít.

Étkezés közben nem beszélünk, nem kiabálunk, nem szemetelünk az étellel
Az étkezés az etikett fontos része, de vannak szabályok, amelyekről gyakran a felnőttek is megfeledkeznek. A viselkedés alapjainak tanítása nem megy egyik napról a másikra és sok türelmet igényel a szülők részéről. Nevelés során fontos figyelembe vennünk a gyermek életkorát. Ha már a csöppség képes nyugodtan ülni az asztal mögött, próbálja meg neki megtanítani a következő szabályokat:
  • Evés közben nem nézünk televíziót és nem táblagépezünk. Mi ugyan úgy voltunk nevelve, hogy evés közben nem beszélünk, de egy közös ebéd remek alkalom az étellel kapcsolatos érzések és élmények megosztására.
  • Enni akkor kezdünk, ha a megvendégelő személy, azaz az édesanya, nagymama vagy más személy nekilát az étkezésnek. Ideális esetben az asztalt csak azután hagyjuk el, ha ezt a megvendégelő személy is megtette. A második szabályt saját körülményeihez igazíthatja, de ha gyermeke elutasítja az ételt és nyavalyog, mert nem akar enni, szabjon meg egy bizonyos határidőt, amíg az étel előtte lesz. Ha ez időn belül nem étkezik, a következő étkezésig várnia kell.    
  • A gyerekek imádják az apró harapnivalót és ezzel gyakran visszaélnek. Ugyan ki vacsorázna, ha nap közben édességekkel és más nasival telt meg? Ezért falatozzunk minden nap ugyanabban az időben és igyekezzünk, hogy a snack egészséges legyen (gyümölcs, diófélék, natúr joghurt, ha pedig édesség, akkor leginkább otthon készített kalács).
  • Az egyes falatok után nem iszunk! A társadalmunkon belül megszoktuk, hogy az étel és az ital együtt van tálalva. Ez redben is van, de ha azt szeretné, hogy csöppsége megegye az elé helyezett ételt, ügyeljen arra, hogy legkésőbb fél-egy órával étkezés előtt illetve fél-egy órával étkezés után igyon.
  • Nem támaszkodunk könyökkel az asztalon, hanem azokat test mellett tartjuk.
  • Az ajkaink és kéz tisztításához használjon szalvétát vagy asztalkendőt. Ez lehet papírszalvéta vagy vászon kendő. A ruhát szintén a lábunkra terített kendővel védjük.
  • Tanítsa meg gyermekeinek a kanál, villa és kés használatát. Vonja be csöppségét az asztalterítésbe és tanítsa meg neki, hol van az egyes evöeszközök helye illetve hogyan helyezzük el az evőeszközöket étkezés után.
  • Nem isszuk a tányérból a levest! Ez érvényes az éttermekben kistálakban tálalt levesekre is. De valljuk be, ki nem tette ezt meg néha? A gyerekek e téren nagy spekulánsok, a levest szívesen isszák, sőt a tányért kinyalják. Odahaza ez vicces, de étteremben vagy ünnepségen már kevésbé.
Amikor asztalt terítünk, gyermekeink elé is minőségi tányért tegyünk. A gyerekek esetében ugyan biztonságosabbak a műanyag étkészletek, de ha már a felnőttekkel egy asztalnál ülnek, egyenek porcelán tányérokból és használjanak fém évőeszközöket. Minél aktívabban vesznek részt a gyerekek az étel készítésében és tálalásában, annál jobban élvezik és könnyebben megjegyzik a terített asztalnál való illedelmes viselkedést. A csöppségek az asztal leszedésénél és az edény törölgetésénél is segíthetnek. Egyre gyakrabban vagyunk szemtanúi annak, hogy az óvodások és kisiskolások a kenyerüket sem tudják megkenni, miközben erre egy két éves gyermek is képes lenne, ha szülei megmutatnák és hagynák őt érvényesülni. Nevelje gyermekét önállóságra, ennek nagy hasznát veszi a későbbiek folyamán is.  
Viseljünk tiszta öltözetet

Különböző társasági rendezvények bizonyos öltözködési szabályokkal járnak. Ha esküvőre vagy születésnapi ünnepségre hivatalosak, ehhez megfelelően öltöztesse fel gyermekét. A kisfiúk imádják a színes nadrágtartókat vagy csokornyakkendőket, a kislányok pedig megőrülnek a csodálatos ruhácskákért. De normál körülmények között is viseljen a gyermek tiszta ruhát. A tépett melegítőnadrágot inkább felmosórongynak használja. Jó ha a gyerekek becsülik és törődnek a ruháikkal illetve megpróbálnak legalább 10 percnél tovább tiszták maradni :)
Játékos illemtan
Tanítsa meg gyermekeit helyesen viselkedni játékos módon. A gyerek házikóban üdvözölhetik a látogatókat és a piknik asztalon különböző ételekkel vendégelhetik meg. Így játékosan megtanulják megteríteni az asztalt, fogadni és kikísérni a vendéget és elrakodni a vendégek után.


NYIROKÉRGYULLADÁS-LIMFANGITIS

CSERESZNYE ÉRDAGANAT*ANGIÓMA -AZ ARCON

A kontakt dermatitis

$
0
0



A kontakt dermatitis
A himlőhöz és a vízkórhoz hasonlóan ennek a betegségnek a harisnyakötő kiváltotta változata már a múlté, noha egykor ez volt a leggyakoribb bőrprobléma. Eltűnése azonban egyáltalán nem az oltásoknak vagy a korszerűbb diagnosztikának köszönhető, hanem kizárólag egy egyszerű találmánynak: a harisnyanadrágnak. A nőknek a comb felső részén, a harisnyakötő alatt volt egy-egy viszkető vörös foltja, de ez már a múlté.
Jóllehet ez a „harisnyakötő-kiütés” eltűnt, az alapprobléma, az érzékenység a harisnyatartóban lévő nikkelre azonban megmaradt. Sőt manapság, a füllyukasztás és a testékszerek el­terjedésével egyre gyakoribb.
Ez azonban a kontakt dermatitisnek, a világszerte millió­kat érintő betegségnek csak az egyik formája.
Kiütések a bőrön
Ahogy a név is mutatja, a kontakt dermatitis elsősorban ki­ütés, amely ott alakul ki, ahol a dermatitist okozó anyag köz­vetlen érintkezésbe kerül a bőrrel. Ez lehet olyan ingerlő hatású anyag, amely bárkinél előidézhet bőrgyulladást, ha tartósan a bőrére kerül. Számtalan ilyen irritáló anyag létezik, leggyakrabban tisztítószerek és munkahelyi vegyszerek; olyan antigén, amely az immunrendszerből késleltetett hiperszenzitivitást (IV. típusú túlérzékenységi reakciót) válthat ki.
Az ilyen típusú szenzibilizáló anyagok nincsenek mindenkire hatással. A reakció az expozíció után általában 48 órával következik be, ám ez az idő, ha a reakció nagyon heves vagy ismételten ki­újul, rövidebb is lehet (olykor csak 12 óra), de sokkal hosszabb is, ha újonnan szerzett szenzitivitásról van szó.
Az antigének által kiváltott válaszreakciót olykor allergiás kontakt dermatitisnek is nevezik, ám az allergia általunk is alkalmazott szigorú definíciója szerint ez a megne­vezés nem helytálló IgE nem vesz részt a reakcióban, s a prob­léma nem gyakoribb az atópiásoknál, mint bárki másnál.
Kontakt dermatitistsokkal gyakrabban okoznak ingerlő ha­tású anyagok, mint allergének – az arány kb. 80-20 százalék.
A keresztreakciók
A kontakt dermatitist előidéző immunsejtek a túlérzékenységi reakciót kiváltó antigént a sejtek felületén lévő receptoraik révén ismerik fel. A receptorok nem mindig képesek a különböző antigéneket felismerni, ezért a hasonló anyagokkal szemben keresztreakció léphet fel.
Nem ritka, hogy irritánsok és allergének egyszerre vannak je­len: az előbbiek növelik a bőr átjárhatóságát, s ezzel sebezhe­tőbbé teszik az allergének számára.
A leggyakoribb szenzibilizáló anyagok:
  • A nikkel, a kobalt, a króm, sokkal ritkábban az ezüst vagy az arany. Ezek a fémek hozzákötődnek a szervezet bizo­nyos fehérjéihez, és azok szerkezetét megváltoztatva im­munreakciót váltanak ki. A nikkel ékszerekből, farmer­nadrágok szegecseiből és más, bőrrel érintkező fémekből kerülhet a szervezetbe. Krómérzékenység tipikusan azok­nál fordul elő, akik cementtel dolgoznak.
  • A parfümökben, kozmetikumokban, piperecikkekben lé­vő illatanyagok. Az ezek által okozott probléma egyre gyakoribb.
  • A parfümökben, piperecikkekben lévő különféle egyéb összetevők, pl. lanolin vagy tartósítóanyagok.
  • A naptejek, fényvédő krémek, valamint a bőrápoló kré­mekben lévő gyógyszerek, pl. antihisztaminok, bizonyos antibiotikumok, benzokain, szteroidok, valamint az ezek­ben a krémekben lévő egyéb szükséges adalékanyagok.
  • A kerti növények, különösen a fészkesek családjába tartozó virágok, pl. krizantém, körömvirág, büdöske, pitypang, margitvirág. Ezek a növények olyan elterjedtek, hogy az általuk okozott kiütés gyakran észrevétlen marad. Nemritkán egy kankalinfaj (Primula obconica), valamint a ligetszépe, a hortenzia, a borostyán és a tulipánhagyma a bűnös. Egyes növényeknek a nedve okoz kiütést, másoknak a levele vagy a szárán lévő szőrök. Észak-Amerikában különösen gyakran vált ki kontakt dermatitist a szömörce – ez az egyik legerősebb ismert, kontakt dermatitist okozó növény. Indiában egy behurcolt gyom, a Parthenium hysterophorus vált ki súlyos i kontakt dermatitist, s a növény szálldosó kis részecskéi is sokak életét megkeserítik – ezek ellen szinte lehetetlen védekezni, mert folyamatosan a levegőben vannak.
  • A természetgyógyászatban, valamint számos modern kozmetikumban és piperecikkben használt növényi kivonatok és más természetes anyagok. Ezek némelyike keresztreakcióba lép a szenzibilizáló kerti növényekkel (pl. az őszi margitvirággal), mások pedig az illatanyagokkal (egy termék akkor is tartalmazhat nyomokban ilyeneket, ha „illatanyagmentes”- ként hirdetik); egy részük önmagában is igen erősen szenzibilizál (pl. a Melaleuca alternifolia olaja vagy a propolisz).
  • A munkahelyi anyagok, közülük is elsősorban a szintetikus vegyületek, de bizonyos faanyagok is szenzibilizálhatnak, mint pl. az ausztráliai vasfa.
  • Kézműiparban, barkácsolásnál, ház körüli munkáknál használt anyagok, pl. enyv, gyanta.
  • A latex (kaucsuktej), mely gumikesztyűk, léggömbök, óvszerek, befőttesgumik, ujjvédők, sminkpárnák, gumiszalagok alapanyaga. A latexre adott, kontakt dermatitist előidéző bőrrekaciót gumiipari adalékanyagok (ún. gyorsítók), míg az azonnali IgE közvetítette reakciókat (a latexben lévő fehérjék váltják ki).
  • A textilfestékek, melyeket az izzadság old ki a ruhákból és ágyneműkből. A szenzibilizáló anyagok az ujjak közvetítésével más testrészekre is eljuthatnak. Néha a kézen nem is, csak ezeken a helyeken jelentkezik kiütés, mert ott a bőr érzékenyebb. Férfiáknál így előfordulhat, hogy ha egy szenzibilizáló anyag meg érintése után vizelnek, csak a hímvesszőn lesz kiütés. Nőknél, ha lakkozott körmű ujjal nyúlnak az arcukhoz vagy a szemhé­jukhoz, itt alakulhat ki bőrreakció, de a körmök körül nem, mert ott a bőr kevésbé érzékeny.
Mik okozhatják?
Szenzibilizáló anyagokat a háziállatok bundája vagy a ruhá­zat is közvetíthet. A krémek, köztük gyógyászati készítmények is, az ágyban ledörzsölődhetnek a bőrről, és a hálótárs bőrére kerülve ott kontakt dermatitist idézhetnek elő, annak ellenére, hogy magánál a krém használójánál nem okoznak problémát.
Szisztémás tünetek
A szenzibilizáló anyagok olykor a levegőn át, belélegezve jut­nak a szervezetbe, ahol azután a vér szállítja őket el a bőrhöz. Ilyenkor kiterjedt reakció következhet be, amely akár a teljes bőrfelületet is érintheti. A tünetek azokon a részeken a legsú­lyosabbak, amelyek korábban közvetlen érintkezésbe kerül­tek a szenzibilizáló anyaggal. Ilyen módon veszélyeztettek pl. a gyógyszergyári dolgozók, akik munkájuk során egy adott gyógyszerre lesznek túlérzékenyek, majd a gyártási folyamat során a levegőbe jutott hatóanyagot is belélegzik.
Ezt nevezik szisztémás kontakt dermatitisnek, mert a szenzibilizáló anyag a szervezet egészébe bekerül.
Vegyületekre tett reakció
Az is szisztémás reakciót idézhet elő, ha a szenzibilizáló – vagy egy kémiailag hozzá nagyon hasonló – vegyület élelmiszerként vagy gyógyszerként jut a szervezetbe. Bizonyos élelmiszerekben (pl. édességekben, narancslekvárban) lehetnek olyan anyagok, melyek eléggé hasonlítanak az illatanyagokra ahhoz, hogy keresztreakciót indítsanak el mindazok szervezetében, akik már korábban túlérzékennyé váltak bizonyos kozmetikumokkal szemben, ám az ilyen reakciók alighanem igen ritkák.
Sok szakember szerint egyeseknél a táplálékban kis mennyiségben jelen lévő fémsók, pl. a nikkel is kiválthat szisztémás reakciót, bár e kérdés még egyáltalán nem tisztázott, és az adatok egy része ellentmondó. Az e problémával küszködő betegek tünetei ugyancsak változatosak.
Legalább öt különféle tünetegyüttes létezik:
  • a hosszú ideje fennálló csalánkiütés (krónikus urticaria), olykor duzzadással (angioödémaval);
  • az atópiás ekcémához hasonló kiterjedt bőrkiütés; az egész testen jelen lehet vagy csak a könyökhajlatban, a szemhéjon, a nyakon vagy a nemi szervek, ül. a végbél­nyílás körül;
  • az egész testre kiterjedő, viszkető bőrkiütés;
  • a visszatérő kézekcéma, gyakran súlyos, hólyagos kiütés formájában;
  • olykor a lábfejen is hasonló bőrelváltozás je­lentkezik; a főleg vagy kizárólag a végbélnyílás, ül. a nemi szerv kö­rül jelentkező ekcéma.
Az érintettek többsége fiatal nő, az a csoport, amelyben a nikkel-kontaktérzékenység is a leggyakrabban van jelen. Még meglepőbb, amit egy nemrégiben elvégzett, igen alapos vizsgálat kapcsán olasz kutatók mutattak ki a megvizsgált be­tegek több mint 40 százalékának – amennyire vissza tudtak emlékezni – sohasem volt nikkel okozta kiütése, az allergia­teszt azonban mindegyiküknél nikkelérzékenységet jelzett.
Nikkelmentes diéta
A vizsgált nők állapota nikkelmentes diéta hatására jelentő­sen javult. Mikor később újra rendes étrendre tértek át, tüne­teik kiújultak. A krómra vagy kobaltra érzékeny egyéneknél ugyancsak felléphet bőrreakció akkor, ha e fémek a táplálék útján jutnak a szervezetükbe – különösen a kéz visszatérő, hó­lyagos kiütése gyakori. (Akárcsak a nikkelnél, a problémát itt is az válthatja ki, hogy a szokásosnál több fém kerül a szervezet­be.) A legsúlyosabb azoknak a betegeknek az állapota, akik nikkelre és kobaltra egyaránt érzékenyek. A krómérzékenység a férfiak, míg a nikkelérzékenység a nők körében gyakoribb.
Ha rejtélyes eredetű, idült bőrkiütésünk van, amelyre a fen­ti leírások valamelyike ráillik, s hiába próbáltunk már végig minden alapkezelést, érdemes ezt a lehetőséget megvizsgálni nikkelszegény étrend bevezetésével. Először beszél­jünk orvosunkkal, s kérjünk allergiatesztet nikkelre – ha en­nek az eredménye negatív, akkor a diéta aligha használ. (Meg­jegyzendő azonban, hogy a kéz-, ill. végbélnyílás környéki, vagy a nemi szerveket érintő tünetek esetén az allergiateszt olykor negatív, de ha szájon át jut be a fém a szervezetbe, pozi­tív reakció tapasztalható.) A króm-, ill. kobaltszegény étrend összeállítása nehezebb feladat.
Diagnózis
Az allergiateszt a kontakt dermatitis diagnosztizálá­sának egyetlen módja amellett, hogy memóriánkra hagyatkoz­va megpróbáljuk felidézni, mi mindennel került kapcsolatba a bőrünk napokkal, hetekkel a kiütés megjelenése előtt.
Amint sikerült azonosítani a bajt okozó anyagot, informá­lódjunk az alábbiakról:
  • Mi a kiváltó anyag pontos neve?
  • Melyek azok a tipikus szituációk, amelyek kapcsán a szer­vezet találkozhat vele? Mely készítmények összetevője?
  • Hogyan lehet elkerülni?
  • Mivel lehet a kiváltó anyagot tartalmazó termékeket he­lyettesíteni?
Megelőzés
Egy tizenévesek körében végzett finnországi felmérés szerint azoknak, akiknek ki van lyukasztva a füle, 31 százaléka nik­kelérzékeny, szemben a fülbevalót nem viselők mindössze 2 százalékával. A következtetés egyértelmű: kerülendők a nik­keltartalmú fülbevalók – vagyis az összes olcsó fémből készült bizsu. A legjobbak a sokkarátos aranyból vagy rozsdamentes acélból készült ékszerek. Ha ragaszkodunk a farmerviselethez, a fémszegecsekre belül, az érintkezés helyére tegyünk rag­tapaszt.
A dán kormány megtiltotta a nikkel felhasználását éksze­rekben, órákban, szemüvegkeretekben, szegecsekben és cip­zárokban, mivel oly mértékben elterjedt a nikkelérzékenység. Más országokban is ésszerű volna hasonló szigorításokat beve­zetni.
Borotválkozásnál ne hagyományos, hanem villanyborotvát használjunk. Egy tanulmány szerint a kézi borotvák meghá­romszorozzák a kozmetikumok iránti érzékenység kockázatát.
Kertészkedésnél viseljünk kesztyűt. Még ha tudomásunk szerint nem is vagyunk érzékenyek a kerti növényekre, ennek kockázata mindig fennáll. Kerüljük a Primula obconica nevű kankalinfajt (szobai dísznövény), mely az összes kankalin irán­ti érzékenységet alakíthat ki.
Kezelés
Ha az érzékenység már kialakult, valószínűleg egész életünkre megmarad, így szükségessé válik a szenzibilizáló anyag elkerü­lése. A bőrt ruhával vagy kesztyűvel többnyire meg lehet óvni, de ügyeljünk rá, hogy a védőfelszerelés olyan anyagból készül­jön, amely ténylegesen távol tartja a szóban forgó anyagot – ehhez bőrgyógyásztól kérjünk tanácsot. Az e célra gyártott bőr­védő krémek ritkán hatékonyak.
Ha a bőr már begyulladt, kerüljük az olyan krémeket és ke­nőcsöket, amelyek tartalmazzák az ismert kontakt allergéneket, például az:
  • antihisztaminokat,
  • antibiotikus kenőcsöket, főleg a neomycin tartalmúakat,
  • benzocaint,
  • a Melaleuca alternifolia (teafa) olaját.
E szerek alkalmazásakor a kiütés állandóan kiújul, sőt rosszabbodhat. A kutatások szerint a kézdermatitises betegek 10-20 százalékánál másodlagos kontaktérzékenység mutatha­tó ki arra a krémre vagy kenőcsre, amelyet a kiütés kezelésére használnak. Ezt gyakran nem ismerik fel. A dermatitis kezelé­séhez sokszor szteroidos krémekre van szükség, melyek közül az orvos kiválasztja a legmegfelelőbbet. Lehet, hogy helyette rövid szteroidtabletta-kúrát ír elő.
Jegyezzük meg! Veszélyes napfény: A kontakt dermatitist okozó anyagok egy része csak akkor vált ki tüneteket, ha a bőrt egyúttal napfény is éri. Az ilyen kiütés gyakran súlyos, hetekig elhúzódik, s miután elmúlik, az érintett bőrfelület színe általában sötétebb marad. Ha ismét napfény éri, a dermatitis kiújulhat.

A kéz dermatitise
A kezet érintő dermatitis rendkívül elterjedt, és nagyon megnehezítheti a mindennapi életvitelt, munkavégzést. Olykor atópiás ekcéma, olykor kontakt dermatitis áll a hátterében. Esetenként mindkettő szerepet játszik benne, máskor azonban az ok rejtve marad.
A kontakt dermatitist az orvos allergiateszttel vizsgálja (és esetenként ennek eredményét is felhasználja az egyéb betegségektől, pl. gombásodástól vagy pikkelysömörtől való elkülönítéshez), ám sajnos a kiváltó ok sokszor nem feltárható. Bármi is áll a hátterében, atópiás ekcéma vagy kontakt dermatitis, a probléma kezelése ugyanaz. Amíg biztos, hogy nem bőrgombáról van szó, a pontos diagnózis nem létfontosságú.
A kéz ápolása rendkívül fontos – ha azt akarjuk, hogy kezünk begyógyuljon, óvni kell az irritáló hatású anyagoktól. A házimunka a kézen fellépő dermatitis egyik legfőbb oka – amerikai orvosok úgy is hívják: a „háztartásbeliek dermatitise” -, de a vendéglátóiparban dolgozók, ápolónők és fodrászok közül is nagyon sokan veszélyeztetettek a szappanos vízzel és egyéb irritánsokkal való szüntelen érintkezés miatt. A festékek oldószerei és más szintetikus vegyi anyagok ugyancsak erősen irritálják a kéz bőrét.
Ne használjunk szappant!
Szappan helyett használjunk mosakodókrémet (patikákban kapható). Egyébként se mossunk olyan gyakran kezet: otthon viseljünk pamutkesztyűt, különösen porszívózásnál, porolásnál és egyéb háztartási munka végzésénél. Ez nemcsak a szennyeződésektől óvja a kezünket – így nem kell olyan gyakran kezet mosnunk -, hanem az irritáló anyagok nagy részétől is.
Ha folyadékokkal kell dolgoznunk, vagy kertészkedünk, húzzunk a pamutkesztyűre még egy vízálló kesztyűt is. A gumikesztyűk nem jók, mert alapanyaguk, a latex miatt maguk is irritálhatják a bőrt – sokkal jobbak a szintetikus anyagból készült kesztyűk. Ajánlatos otthon a fürdő­szobában, a konyhában és minden olyan helyen tartani egy-egy párat, ahol folyékony anyagokkal kell dolgoznunk.
Kesztyű használata
Az eldobható műanyag kesztyűk (gyógyszertárban kapható) alkalmasak lehetnek olyan finomabb munkákra, mint a gyümölcs- vagy zöldséghámozás, -szeletelés. Különösen a paradicsomtól és a citrusfélék levétől, héjától óvjuk bőrünket.
Ha csak gumikesztyű kapható, olyat keressünk, amely belül nem hintőporos – a hintőporosak ugyanis erősen allergizálhatnak. Alájuk mindenképpen húzzunk pamutkesztyűt, hogy a latexérzékenység kockázatát minél kisebbre csökkentsük.
Ha a problémán sikerült úrrá lennünk, és a dermatitis enyhült, akkor már nem kell annyira óvni a kezünket, mert a gyógyulás egyben azt is jelenti, hogy a bőr kevésbé érzékeny.
Kedvező stratégia kialakítása
Némi kísérletezgetés árán megtalálhatjuk az életmódunknak legmegfelelőbb kézvédő stratégiát.
Nem árt tudni, hogy a kidörzsölődés – amit szerszá­mok, pl. kalapács, csavarhúzó, fogók nyele okozhat a te­nyéren – majdnem olyan erősen irritálhatja a bőrt, mint a vegyszerek. A száraz, hideg levegő ugyancsak veszélyes, télen tehát viseljünk (lehetőleg bőrből készült) kesztyűt.
Ezen óvintézkedések mellett nem hagyható el a dermatitises kéz szteroidtartalmú készítménnyel történő kezelése sem. Lelkiismeretesen tartsuk be az orvos utasításait – ne kenjünk a krémből vagy kenőcsből a kézre az előírtnál se többet, se kevesebbet! Kevésbé súlyos esetben a hidratálószerek is megfelelők, de ne kozmetikumokat, hanem gyógyszergyári vagy patikában előállított készítményt használjunk.
Ha bőrbajunk mindezek ellenére nem enyhül, akkor a dermatitisben feltehetően nem külső, hanem belső ok játszik szerepet (vagy a kettő együtt). Ez különösen akkor valószínűsíthető, ha a kiütés a tenyéren vagy az ujjak oldalán jelentkezik.
Ilyenkor a következők a lehetőségek:
  • ételérzékenység – ez kizárásos étrenddel megállapítható;
  • érzékenység az élelmiszerekben vagy vízben lévő nikkelre, ül. egyéb fémekre – erre főleg akkor kell gyanakodni, ha a dermatitis kiújuló, hólyagos kiütés formájában jelentkezik;
  • dohányzás hatása;
  • fogamzásgátló tabletták vagy aszpirin hatása.


 











ANGIOEDEMA

ERYTHROMEGALIA

$
0
0


Erythromegalia, korábbi nevén Mitchell-kór (miután Silas Weir Mitchell) egy ritka érrendszeri perifériás erek/kéz,láb/  fájdalmas rendellenessége Rendszerint az alsó végtagok vagy a kéz betegszik meg.Ilyenkor  időszakosan blokkolt a keringés (gyakran be-és kikapcsolása naponta),minek következménye a hiperémia és gyulladás. Súlyos égő fájdalom bőrpír a jellemző tünetek.  Átalában a hő, nyomás, enyhe aktivitás, erőfeszítés, álmatlanság vagy stressz okozzák. 
IKONOGRÁFIA

1-



2-



3-


IMPETIGINIZÁLT EKCÉMA GYERMEKEKNÉL

$
0
0


Impetiginizált kontakt ekcéma

A mikróbás ekcéma, vagy másképpen az ekcéma másodlagos fertőződése akkor alakul ki, amikor a gyulladás miatt sem a bőr felszínét védő lipidréteg, sem a bőrt védő mikróba réteg nem tudja megóvni a bőrt a különböző kórokozók megtelepedésétől. Ezen felül az ekcéma viszketés miatti vakarása gyakran mechanikus sérülést (is) okoz: a felsértett, gyulladt bőr védekezőfunkciója annyira meggyengül, hogy nem képes a kórokozók támadásának ellenállni.
A kórokozók lehetnek bakteriális, gomba, vagy állati élősködő eredetűek. A tünetek ennek megfelelően változatosak.

1-



2-





ISKOLÁSKORBAN ELŐFORDULÓ LEGGYAKORIBB BETEGSÉGEK

$
0
0


Fejfájás : az emberi életben talán a leggyakoribb fájdalom. a gyermekkori fejfájás jelentősége hasonló a felnőttkorihoz. 14 éves korig a gyermekek többsége valamilyen formájú fejfájásról panaszkodik, l5 éves korig 50 %-ban fordul elő visszatérő fejfájás. A fejfájásos panaszok gyakorisága az életkorral együtt növekszik. A nemi megoszlás a kamaszkortól kezdve már megfelel a felnőttkorinak, vagyis a női nem egyre inkább érintetté válik.
Szimptomás fejfájás: - leggyakoribbak az általános fertőzéseket, lázzal járó felső légúti hurutokat kísérő diffuz fejfájás, szemgödör alsó részén jelentkező fejfájás arcüreg gyulladásra utal. Homloküreg gyulladással csak 10 év felett számolhatunk.
- Szemészet: tompa homloktáji fájdalom: fénytörési hibák, kancsalság. - Krónikus fejfájáshoz vezethet a vesebetegség által okozott magasvérnyomás, vérszegénység.
- Koponyán belüli térszűkítés : agytumor a leukémiák után a gyermekkor másik leggyakoribb daganatos betegsége. Az agydaganatos gyermekek 70-80 %-ban első tünetként fejfájás jelentkezik: ok a koponyán belüli nyomásfokozódás, jellemző rá az éjszakai fejfájásos rohamok, reggeli fejfájáspanaszok fokozódása, reggeli órákban hányinger nélkül jelentkező hányás. Gyakran figyelhető meg magatartásváltozás, iskolai teljesítménycsökkenés, fáradékonyság, súlyvesztés.
Functionális fejfjás: - vazomotor fejfájás: kisgyermekkorban ritka, serdülőkorban a leggyakoribb fejfájás :a fájdalom a homlok-és halántéktájon, esetleg a szemek között jelentkezik: tompa, nyomó, időnként hasogató jellegű. Elsősorban pszichés tényezők, alváshiány, diétahibák, időjárásváltozás váltják ki. A fizikai edzedtség, sportolás sok esetben csökkenti a fejfájást.
- migrén a gyermekkorban is gyakori, 12 éves kor előtt inkább fiúkban, azt követően inkább lányokban jelentkezik. Jellemző: rohamokban jelentkező, tünetmentes periódusokkal elválasztott fejfájásos           rohamokat a következő 4 tünetből legalább 2 kíséri: féloldaliság, hányinger, megelőző látászavar, pozitív családi előzmény. Roham időtartama lényegesen rövidebb, mint felnőttkorban. Migrénes roham kiváltásában a legfontosabb a pszihés stressz, de szerepe lehet fizikai túlterhelésnek, ételallergiának, traumának, fertőzésnek, villogó fénynek is.
Epilepszia: görcsroham csupán tünet, melyet számos ok válthat ki és sokféle alapbetegség részjelensége lehet.
Epilepsziát utánzó : alacsony vércukor, tetánia, ájulás, hisztéria, szívritmuszavar. Epilepszia alakalmi roham, mint tünet: agyhártya gyulladás, korai fejet ért trauma után, agydaganat, lázas görcsrohamok.
Hasfájás : - visszatérő hasi fájdalom: gyakori probléma főleg 5-10 éves kor között. Az esetek zömében a fájdalomnak nincs anatómiai alapja és részletes kivizsgálás sem deríti ki a panasz okát. Organikus panaszok esetén a fájdalom jól lokalizálható, jellege (görcsös, szúró stb.) pontosan meghatározható. A functionális fájdalom jellege és lokalizációja bizonytalan, általában stersszgazdag szituációban jelentkezik, hamar szűnik, ritkán jár hányással, általában
4 éves kor után jelentkezik és 10 év körül a leggyakoribb.
- vakbélgyulladás : a leggyakoribb akut hasi kórkép gyermekkorban.2 éves kor alatt ritka, 5 éves korig nem gyakori, majd 12-14 éves korban tetőzik. A perforált esetek előfordulása viszont fordított arányt mutatnak, hashártya még fejletlen. Potts amerikai gyermeksebész szerint a rendellenes formái a leggyakorlottabb sebészt is becsaphatják.
Gyermekbalesetek: - koponyasérülés : enyhének látszó fejsérüléseknek is lehetnek súlyos következményei, de a tünetek olykor csak órák, sőt napok alatt alakulnak ki. Ha a gyermek .a sérülés során vagy után eszméletét akár csak egy pillanatra is elvesztette, különösen ha ezután ismételten          hány, fejét fájlalja, bágyadt, viselkedése megváltozik, kórházba kell szállítani.
- mellkasi sérülés: a mellkasfal rugalmas, bordatörés ritka, viszont gyakrabban sérül a tüdő.
- Hasi sérülések : nyílt áthatoló vagy jelentős tompa sérülés gyanús arra, hogy a hasűri szervek is sérülhetnek. Szerencsére az esetek zömében a reflexesen megfeszülő hasfal megvédi a zsigereket a sérüléstől és az ütés okozta panaszok hamarosan megszűnnek. Ha a gyermek panaszai fennmaradnak, még enyhének látszó sérülésnél is gondolni kell a kétszakadásos ruptúrákra (repedésekreÍ)..
- Törések, ficamok : a sérülés gyanúját vagy diagnózisát a helyi duzzanat, nyomásérzékenység, alakváltozás alapján állíthatjuk fel. A végtagot rögzíteni kell, a felső végtagot a testhez az alső végtagot a túloldalihoz. Gyermeket ne itassuk meg, mert a narkózisban végzett helyreállítást vagy műtétet késlelteti.
- Kerékpár: küllők közé szorult láb súlyos sérüléseket okozhat,fontos a megelőzés.
- Égés: a gyermeksérültek közül az agysérülés mellett az égési sérülések szedik a legtöbb áldozatot, kezelés: hideg vízzel locsolni. Orvost hívni.
Orrvérzés: oka cégúti gyulladás, trauma, idegentest, vérképzőszervi betegségek, magasvérnyomás betegség, száraz levegő. th: fej előrehajtása , azulenolos vatta.
Mérgezések : 80-90 %-a a kisdedkorban történik, mint véletlen baleset, öngyilkossági kísérletek száma 2-5 5 10-12 éves kor felett.
- marószerek: tej, víz
- szénhidrogének: benzin, petróleum 1-2 korty is súlyos mérgezést okoz. tej, zsírok a felszívódást elősegítik, ezért adásuk tilos.
- Növényvédőszerek: - Mérgező növények
Cukorbetegség: bevezető tünetek sokat iszik, pisil, eszik, fogy, fáradékony, gyenge.


A serdülőkori ortopédiai elváltozásokról

$
0
0


Serdülőkorban a mozgásszegény életmód következtében az izomzat fejlődése elmarad a test gyors növekedése mögött, így a fizikai megterhelésnek az izomzat nem tud megfelelni. A gyermekek fáradékonyak és fizikai állapotuk kihat szellemi teljesítményükre is.
h i r d e t é s
Serdülőkorban a mozgásszegény életmód következtében az izomzat fejlődése elmarad a test gyors növekedése mögött, így a fizikai megterhelésnek az izomzat nem tud megfelelni. Kialakul a hanyag tartás, a háti domborulat fokozott, a vállak csapottak, a mellkas lapos, a has elődomborodik, az ízületek testszerte lazák. Ezek a gyermekek fáradékonyak, tornaórán lemaradnak és fizikai állapotuk kihat szellemi teljesítményükre is. Ilyen esetekben úszást, sok tornát, természetesen nem versenyszerű, de bármilyen sportot ajánlunk. Fél évente kotrolláljuk a gyermekek állapotát.
Serdülőkorban - már tíz éves kortól - oda kell figyelnünk a gerinc oldalirányú görbületeire, amelyek, ha idejekorán kerülnek észlelésre, jobb progonózissal gyógyíthatók. Osztályunkon e betegség kezelésének protokollja megtalálható, és az utóbbi két évben észlelt 65 beteg kezelése ennek megfelelően történt. Szakszerű, speciális gyógytornával, fűzőkkel, megfelelő pszichés támogatással a súlyos rosszabbodást biztosan meg tudjuk akadályozni, de sok esetben lényeges javulás is elérhető.

Feltétlenül meg kell említenünk a Scheuermann betegséget. E gerincbetegségnek a lényege a csigolyatestek zárólemezeinek csontosodási zavara, amelynek következtében a terhelés miatt a csigolyák ék alakúvá válnak, a háti domborulat fokozódik. A betegség fájdalommal, és a gerincmozgások kötöttségével jár. Kezelési módja a megfelelő gyógytorna, az úszás, esetleg fűző viselése. A kezelésnek nagy jelentősége van a maradandó, komoly deformitások megelőzésében.
Serdülőkorban gyakran találkozunk derékfájós gyermekekkel. Ezen panaszok hátterében keressük a veleszületett fejlődési rendellenességeket, és találjuk a csigolya hasadást, csigolya csuszamlást, azaz a csigolyaívek fejlődési zavarát, amelyek a gerinc terhelhetőségének csökkenésével járnak. Szakszerű gyógytorna, izomfűző kialakítása a kezelés, esetleg külső rögzítés fűző formájában.

Tipikusan serdülőkori elváltozás a combfej elcsúszása, fiúknál 12-14 év, lányoknál valamivel korábbi életkorban jelentkezik. Fiúknál kétszer gyakoribb. Az elváltozás elsősorban elhízott gyermekeken jelentkezik, de természetesen kivételek is vannak. Van, amikor a kórkép lassan alakul ki, csípőtáji, térdbe sugárzó fájdalommal és a csípő jellegzetes mozgáskorlátozottságával jár. Van hirtelen fellépő forma is, amikor szinte mozgásképtelenséggel járó kép alakul ki. Az elcsúszás különböző mértékű lehet, de az esetek többségében combnyak csavarozás a megfelelő kezelés. Ennél a kórképnél fontos tudni, hogy a nagy testsúlyú, sántikáló. egyébként lúdtalpas gyermeken mindig gondoljunk rá! A serdülőkori ortopédiai elváltozások között feltétlenül meg kell említenünk a sérülés utáni vagy sérülés nélküli krónikus térdelváltozásokat. Gyakran a térdízületet alkotó csontok porcának betegsége, a korábban sportsérüléseket követő porckorong elváltozások csak artroszkópiával diagnosztizálhatók, és meg is oldhatók.
Osztályunkon ezen elváltozások kezelésére adottak a lehetőségek, évente jó néhány ilyen beavatkozást végzünk jó eredménnyel.

Végül egy mindennapos, az életben sokszor problémát okozó elváltozásról, a lúdtalpról, amely serdülőkorban is a sarok befele dőlését (bokasüllyedést) és a boltozatok lelapulását jelenti. Civilizációs ártalomnak tekinthető, rendkívül gyakori. Ebben az életkorban, ha laza lúdtalpról van szó, a boltozatok betéttel való alátámasztása és lábtorna a kezelés. A serdülőkori lúdtalp lehet rögzült, amikor már komolyabb problémával állunk szemben. Ilyenkor a lábízületekben fájdalmas mozgáskorlátozottság lép fel, és ennek párakötéssel való kilazítására van szükség a betéttel való ellátás előtt. Úgy gondolom, a serdülőkor egyéb "viharaiban" az ortopédiai elváltozásoknak is komoly szerepe van, feltétlen odafigyelést és szakorvoshoz irányítást igé

Varázslatos serdülőkor

$
0
0


A serdülőkor nem más, mint második születés
Nem könnyű időszak a kamaszkor, azonban érdemes megérteni a serdülőben végbemenő testi és lelki folyamatot egyaránt, hiszen a változás korát élik meg.
Amíg nem értjük a serdülőkor célját és dinamikáját, addig csak a sztereotípiák világában élünk. Az átlagember negatív asszociációt ad arra a bizonyos korszakra, amit kamaszkornak nevezünk. Mindezek hátterében a szülők félelme áll: rettegnek attól, hogy saját gyerekük rossz útra téved, legtöbbször drogról és bandákról fantáziálnak.
 Valóban „komiszkor” a kamaszkor? Pszichológusként úgy gondolom, hogy a serdülőkor nem más, mint második születés, lelki értelemben születnek újjá. Személyiségük kiforrja magát, az önállósodás útjára lépnek. Mindebben a szülőnek nagy szerepe van, hogy mit, mikor és hogyan reagál erre a folyamatra. Természetesen a változás nem csak a kamaszt érinti, hanem a szülőt is. Pszichológiai fogalommal élve, a családtagok kölcsönös interakcióban tartják egymást és alkotják meg a szocializációs közeget.
 Az ifjúkorról a tudomány azt a meghatározást adja, hogy átmenet a gyermek és a felnőttkor között. Mégis zűrzavar alakult ki az elméletalkotókban, hogy életévek tekintetében hogyan és hova tegyék a serdülés időszakát. Eduard Spranger tanulmányaiban a 14–22 év közötti fiatalokat emeli ki, míg egy másik nagy kutató, Charlotte Bühler korábbra teszi a serdülőkor kezdetét. Az életkor megállapítása mellett egy másik fogalmi vita is kialakult. Magam is hol a serdülő, hol pedig kamasz szót használom. Mindkét szóhasználat érvényes, a fogalmak tartalmában van eltérés. A nemi serdülés időszakát szokták serdülőkornak (adoleszenciának) nevezni, máskor ugyanezt a kort pubertásnak és csak az azt követő éveket adoleszenciának. Végül mások az egész átmeneti időszakra használják a serdülőkor fogalmát.
 Az a szó, hogy serdülés, érés, biológiai szempontból jelentős lehet, ugyanis a fiúk első pollúciója (magömlés) 13 éves korra tehető, valamint a lányok első havi vérzése is ilyenkor alakul ki. Tehát nemileg éretté válnak, serdülnek, viszont ne gondolja senki, hogy lelki és szellemi fejlettség is egy csapásra kialakul. A folyamat hosszú, de pszichológiai értelemben elengedhetetlen minden ember életében.
Nagy különbség lehet a fiúk és a lányok között abban, hogy ki hogyan éli meg az érési folyamatot. Bennük is tudatosul, hogy valami szokatlan körülöttük, hirtelen megváltozik testalkatuk, beszédük, magatartásuk. Gyakori jelenség, hogy szégyenérzet társul a változásokkal együtt. Például egy 25 éves páciensem arról számolt be, hogy 13 éves korában az iskolai öltözőben állandó gúny tárgyává vált, mert szőrösebb volt a társainál. Verbálisan megalázták, szinte rettegett a testnevelésóráktól. Ennek következményeként később, más helyzetben sem mert levetkőzni, a mai napig „rejtegetni kell a férfiasságát”. A negatív visszajelzés, gúny azt erősíti a serdülőben, hogy valami rossz dolog történik vele, mindez megnehezítheti a felnőtté válás útját, így a fokozódó szorongásnak bénító hatása lehet.
Az átmeneti időszak természetes változásai
A pszichológusok egyöntetűen azon a véleményen vannak, hogy a serdülő: biológiai, pszichológiai és szociológiai változáson megy keresztül. Az első gondolata egy felnőttnek, hogy minden kamasz: lusta, rendetlen, trágár, aki feszegeti a határokat. Pszichológusként erre a felvetésre azt a választ adnám, hogy így igaz, ilyenek a serdülők, nem találok semmi kivetni valót a viselkedésükben!

Nem provokálni szeretném az olvasót, hanem érzékeltetni, hogy semmi sincs véletlenül, ne gondolják személyes sértésnek gyermekük változó magatartását. Gondolkodásuk megváltozik, egyedivé válik, valamint saját magát próbálgatja a világban, mindez az identitáskeresés időszaka. A serdülő gyakran kerül szembe a társadalmi normákkal, szabályokkal, azonban ez a főpróbája a felnőtté válásnak, amikor tetteiért már felelősséget kell vállalni. Most még megteheti csínytevéseit, hiszen még nem felnőtt. Bízzanak a kamaszban, mert megtanulja és megtalálja az egyensúlyt „a szabad és nem szabad” között. Minél nagyobb a szülői korlátozás, annál nagyobb a dac.
 A biológiai változás az egyik markáns, megfogható jele a serdülésnek. A pszichológiai változás már érzékenyebb terület a szülő számára. A serdülő arra a kérdésre keresi a választ, hogy „ki vagyok én, mi a dolgom a világban?” Ilyenkor a kortárs sokkal fontosabb lesz, mint a felnőtt vagy akár a szülő. Nem keresik az édesanya közelségét, nem vágynak testi kontaktusra, sőt kifejezik azzal kapcsolatos ellenérzésüket. A serdülő új barátokat keres, a másik nem felé fordul, továbbá eltolódik a hangsúly a családról, mint elsődleges szocializációs közegről, nyit a társadalom felé.
 Erik Erikson az egyik legösszetettebb személyiségfejlődés-modellt alkotta meg, amelynek része a serdülőkori identitáskeresés. Elmélete átfogja a fejlődés folyamatát a születéstől egészen a halálig. Egy másik nagy elméletalkotó, Sigmund Freud is tanulmányozta a fejlődést, azonban ő pszichoszexuális és nem pszichoszociális szempontok alapján. Erikson a serdülőkort 12–20 éves korra tette. A serdülő identitáskeresését abban látta, hogy az ifjúság saját értékeit, pozitív vonásait próbálja felfedezni, továbbá elköteleződik bizonyos társadalmi szerep felé, ezáltal kirajzolódik a helye a világban. Amennyiben egyetlen szerepet sem talál megfelelőnek, vagyis nem tudja belsővé tenni, akkor beszélhetünk szerepkonfúzióról. Az esetek többségében képes a serdülő elköteleződni, ha ez elbukik, serdülőkori válságba kerülhet.

Aő szerepe a serdülőkorban
Megpróbálom szakmailag megválaszolni a szülők egyik gyakori kérdését: „na de mit csináljak, tehetetlennek érzem magam…?” Ha elfogadjuk azt a tényt, hogy a kamaszban végbemenő folyamat természetes, akkor megtettük az első lépést. A szülő feladata a feltétel nélküli pozitív elfogadás. Szimbolikus értelemben a szülő „edző a pálya szélén”, aki kívülről szemléli és segíti gyermeke változásának időszakát. Pszichológusként vallom, hogy a bizalmat bizalommal jutalmazzák a serdülők. Ennek ellentettje a túlzott aggódás, ami azt erősíti a kamaszban, hogy kontrollálni akarják, ilyenkor védekezni fog, leginkább úgy, hogy támadóvá válik. Az „adok-kapok” csak játszmához vezet, a kapcsolat veszélybe kerülhet.
 Nem gondolom én sem, hogy mindent meg lehet engedni a serdülőkorban, azonban rugalmas, egyértelmű keretek mellett tolerálható az is, ami a felnőtt számára furcsa lehet. Amennyiben a szülő és a gyerek között korábban stabil érzelmi kapcsolat volt jellemző, akkor nem valószínű, hogy ebben az átmeneti időszakban drasztikus változás állna be. Ritka az olyan eset, amikor egy elfogadó, biztonságot sugárzó családon belül a kamasz hirtelen drogfüggővé válna vagy bandákba verődve a társdalom alapvető szabályai ellen fordulna. A szülői támogatás, figyelem, türelem, valamint a bizalom együttesen segíti elő a serdülő önállósági törekvését.

A serdülőkor válsága
Mivel a kamaszkorral megjelenő problémák a normális fejlődés szolgálatában állnak, ezért nehéz kiszűrni a patológiás jegyeket. Sigmund Freud a normális és patológiás magatartás elkülönítésével kapcsolatosan úgy vélekedik, hogy a serdülő mozoghat nagy szélsőségek között is, azonban aggodalomra az ad okot, ha egy szélsőséges viselkedés hosszú időre fixálódik.

A továbbiakban azokat a problémaköröket, valamint konfliktusterületeket mutatom be, amelyek felszínre kerülhetnek a serdülőkor elakadásában.

Teljesítménygátlás
A teljesítményromlás normális jelensége a serdülőkornak. A probléma akkor kezdődik, ha a gyerek hirtelen és drasztikusan lerontja tanulmányi átlagát, ami kihat akár kedvenc tantárgyára is. A romlás intenzitására hívnám fel a szülők figyelmét, ami jelzésértékű. A háttérben ilyenkor állhat: túlzott szorongás, szülőkkel szembeni dac, a tanár mint autoritás elleni lázadás.

Beilleszkedési zavar
Társasági és szexuális gátlás egyaránt ebbe a kategóriába tartozik. A probléma fókuszában a másokkal való kapcsolatteremtés akadályozottsága áll. A fiatal nem tud vagy fél beilleszkedni, baráti kapcsolatai szinte nincsenek. Az elszigetelődés és a magány jellemzi őket.

Vegetatív tünetképzés
Vezető tünetként szerepel: túlzott feszültség, fejfájás, szédülés, alvászavar. Ezek a tünetek velejárója más zavarnak, akár a fent említett teljesítménygátlásnak is. Súlyosabb formái a kényszeres, fóbiás tünetképzés, ami a diagnosztikai kézikönyvben már önálló kórképként szerepel.
 Disszociális magatartás
Az autoritás és a társadalom által közvetített normák, szabályok elleni lázadást jelenti. Megnyilvánulási formái: az iskolakerülés, lopás, verekedés, csavargás vagy akár súlyosabb bűncselekmények. Az ilyen magatartás hátterében egy konfliktusos család rajzolódik ki, ahol a szülő is szembe szokott kerülni a törvénnyel, nem ritka, hogy gyerekükkel szemben durva fizikai bántalmazást alkalmaznak. Hiányzik a családon belül az a személy, aki megfelelő mintát tudna nyújtani. A szülői maladaptív értékközvetítés eredménye, hogy a serdülő nem képes a felettes én struktúrába beépíteni a jól funkcionáló morális kontrollt.
 Depresszió
Depresszióra utaló jel, ha hosszú távon jellemző a szomorúság, lehangoltság, sírás, örömtelenség, továbbá ehhez társuló szomatikus jegyek, ilyen a túlzott fogyás vagy éppen súlygyarapodás, fejfájás, hajhullás. Ebben az időszakban eleve jelentkezik a magányosság érzése (szülőről való leválás, önállósodás), sőt mindezt erősítheti a korábban történt, fel nem dolgozott tárgyvesztés is (pl.: haláleset, szakítás).
 Öngyilkosság
Az öngyilkossági kísérlet súlyos depresszióval együtt jelentkezik, de pszichológusok egy köre ezt a magatartást acting outként, kilépésként értelmezik. A serdülő túlzottan terhelő nyomás alól szeretne megszabadulni. Tudatában beszűkült állapotban mindent veszélynek detektálnak, amit sem elkerülni, sem megoldani nem képesek. A felnőtt számára jelentéktelen helyzet, esemény a serdülőben krízist generálhat, ami az öndestruktív cselekményhez vezet. Kisgyermekkorban átélt traumák, veszteségélmények, szeretethiány táptalaja az esetleges serdülőkorban kibontakozó krízisnek. A serdülő minden ezzel kapcsolatos jelzését komolyan kell venni, még akkor is, ha fenyegetőzésüket manipulatívnak gondolják.

A Gerinc betegségei és azok kezelése gyermekkorban

$
0
0


A Gerinc betegségei és azok kezelése gyermekkorban
Az egészséges gerinc görbületei
A gerincen megkülönböztetünk nyaki(C),háti(TH,D),ágyéki(L), és keresztcsonti(S) szakaszt.
A gerincoszlop görbületei a felegyenesedett járáshoz alkalmazkodva alakúltak ki, amely során homorulatokat (nyaki lordosis és ágyéki lordosis) és domorulatot (háti kyphosis) különböztethetünk meg.
Újszülött korban a gerinc C alakban görbült domború, a fiziológiás görbületek később a mozgásfejlődés során alakul ki. Először a nyaki homorulat (fej-mellkas kiemelése) majd az ágyéki homorulat (felállás, járás) jön létre.
Bizonyos életkorokban az izomzat gyengébb lehet, ezért fokozódhatnak a görbületek, de ez csak átmeneti időszak. A gerinc végleges formáját serdülőkor elejére a növekedés befejeztével éri el!
Testtartás
A gerincoszlop görbületei az izomzat segítségével kiegyenesíthetők (aktív feszített tartás), az izomzat ellazításával pedig fokozhatók a görbületek (előreesett vállak, fokozott háti görbület, hanyag tartás).
Az alábbi testtartás típusokat különböztetjük meg, amelyeknél a medence dőlésszöge jelentősen eltérhet a fiziológiás (60fokos) szögtől!

Testtartást sok tényező befolyásolja, mint például a genetikai tényezők (izomzat feszessége, kötőszöveti gyengeség), kulturális szokások, pszichés faktor….stb.
A gerinc kóros görbületei
Megkülönböztetünk oldalirányú kóros görbületet amelyet scoliosisnak hívunk a szakmában, a mindennapokban ezt hívják gerincferdülésnek. Illetve a nyílirányú-saggitális görbületek fokozódását és csökkenését.
Előbbi figyelhető meg Scheuermann betegség esetén:
Ez egy átmeneti ismeretlen eredetű csontosodási zavar, amely során meggyengül a csigolya szerkezete azok deformálódhatnak ék alakban, szélük egyenetlenné válik, csigolya közti rések lelapulnak és gyakran látni röntgenen Schmorl féle csomókat amelyek borsónyi benyomatok a csigolyatesteken.
A betegség 10-11 éves kórban kezdődik, fiúk lányok egyenlő arányban, megjelennek a szerkezeti eltérések a gerincen, amelyek álló oldalirányú felvételen jól kimutathatók!
Sajnos sokszor egy egyszerű tartáshibának tekintik és nincs kezelve a gyermek megfelelően!
Gyakran öröklődik, a legtöbb esetben a háti szakasz, amely érintett ilyenkor a háti görbület fokozódik -kerek hát alakul ki.
Az ágyéki görbület ritkábban érintett, ilyen esetben a lordosis kiegyenesedik és laposhát jön létre.
Az érintett szakaszok merevebbek, csökken a mozgásuk.
Kezelése:
Oka ismeretlen és gyógyszerrel nem befolyásolható a betegség. Javasolt D vitamin, Kalcium adása. Továbbá rendszeres gerinctorna végzésével, a gerinc mozgását minél jobban megtartjuk és a helyes testtartást kialakítjuk!
Scoliosis
Funkcionális scoliosis: Fekvő helyzetben a görbület elsimul, nem kíséri a csigolyák torziója -csavarodása, tehát nincs bordapúp!
Oka lehet veleszületett, végtaghosszkülönbség, lágyrész rövidülés, gerincsérv-antalgiás tartással,i zomgyengeség…stb.

Strukturálisscoliosis: háromdimenziós elváltozás, amely során kialakul egy oldalirányú görbület és mellette a görbületnek megfelelő rotáció.
A csigolyatestek deformálódnak, egymáshoz képest elfordulnak, bordapúp alakul ki.

Bármely életkorban kialakulhat, nagyrészt oka ismeretlen. Korai felismerése és kezelése nagyon fontos.Ha felmerül a gyanú, akkor egész gerincről kétirányú felvételt kell készíttetni (AP és oldal), álló helyzetben!
A gerincgörbületet un: Cobb-módszerrel fokban mérjük. A görbületet határoló két csigolya felső illetve alsó zárólemezére állított merőlegesek kiegészítő szöge.
A gerincgörbületek rosszabbodása a növekedés befejezéséig tart, ami lányoknál általában az első menstruáció utáni két évben van, (kb.15 év)
Fiúknál ez kb.2 évvel később fejeződik be (16-17év).
Rissel jel: A csípőlapát felső külső szélén levő csontmag-csontvonal érettsége ad információt a növekedési fázisról. (0-5 stádium)
Minél nagyobb a Cobb- fok értéke annál nagyobb a görbület 10 fok felett célzott gyógytorna,(Schroth-Terápia), 20-45 foknál kiegészítő korzett kezelés szükséges.
45-fok felett pedig felmerül a műtét lehetősége.

Cheneau korzett
(aktív derotációs korsett)
A gyermeket negyedévente ellenörző vizsgálatra kell vinni, évente röntgen felvételt készítenek, ha kell a korzettet kicserélik és folyamatos gyógytorna szükséges egész évben.
SCHROTH-Terápia
Speciális torna strukturális scoliosis esetében, amit csak erre a területre szakosodott és képzett gyógytornász segítségével lehet elsajátítani.
A gyakorlatok végzése alatt a görbületek kiegyenesedése és az összeesett tartás felegyenesítése a cél, miközben a forgató légzéssel együtt egy derotációs hatást hozunk létre a gerincen. Ezzel csökkentjük a mellkasi kiemelkedéseket és a behúzódásokat emeljük, aktivizáljuk a hátizmokat anélkül, hogy a többi görbületre káros hatást ne fejtsünk ki!
Mire célszerű figyelni a szülőknek csecsemőkortól kezdve?
A gyermek mozgásfejlődésének különböző szakaszaiban, támogatni Őt idegrendszeri érettségének és izomrendszer erősségének megfelelően!
Sokat hasra fektetni kevesebbet kézbe fogni és függőleges helyzetben tartani.
Olyan öltözéket adni rá, ami nem gátolja a mozgásban
Teret adni a kúszáshoz-mászáshoz és ha lehet keveset járókába tartani kiságyban, ahol felkapaszkodással lehetőséget adunk a függőleges helyzetbe történő korai felállásra!
Mászótúrákra késztetni
Önálló ülés megvárása csak addig üljön, amíg hátizmai elbírják. Ne támasszuk ki.
Kivárni amíg a baba magától feláll és saját maga tapasztalja meg az elindulást akár kapaszkodva.
Járássegítők, vezetett sétáltatás nem ajánlott!
Gyermekkorban fontos a sportra nevelés a mozgás megszerettetése, úgy hogy az az életmód részévé váljon és felnőtt korra is megmaradjon!


A NYIROKMIRIGYEK BETEGSÉGEI GYERMEKEKNÉL

$
0
0


A nyirokmirigyek megnagyobbodásának panaszával sűrűn találkozhatunk a gyermekgyógyászati, gyermek-hematológiai rendelésen.
A nyirokcsomók a szervezet fertőzések elleni védelmében játszanak fő szerepet. A megszületéstől a serdülőkorig fokozatosan fejlődő immunrendszer velejárója, hogy a gyermekek jelentős részénél normál esetben is tapinthatunk nyirokcsomókat elsősorban a nyaki, áll alatti és a lágyéki területen, méretük általában nem haladja meg az 1 cm-t. A nyirokcsomók teljes hiánya éppen az immunitás súlyos hiányára hívhatja fel a figyelmet. Amikor az egyébként normálisan is tapintható nyirokcsomók relatíve gyorsan megnagyobbodnak, s főképpen a nyaki, áll alatti régiókra korlátozódnak, a megnagyobbodást egyéb felső légúti tünetek, láz, köhögés, orrfolyás kísérik, elsősorban a fertőzések felelősek a duzzanatért. A fertőzés múltával a nyirokcsomó-duzzanat fokozatosan, bár a megnagyobbodáshoz képest kissé lassabb ütemben csökken, megszűnik. Különböző kórokozók – baktériumok, vírusok, gombák és protozoonok (egysejtű élősködők) – okolhatók az ilyen fertőzésekért. Leggyakrabban banális felső légúti vírusfertőzéshez csatlakozik, de a bakteriális mandula-, arcüreg- középfül-gyulladás, fogászati probléma kísérője is lehet, főleg kis gyermekkorban.

Mirigyláz
A serdülőkor jellegzetes fertőzése a vírus eredetű mononucleosis (mirigyláz), mely hirtelen megjelenő, kifejezett nyaki duzzanattal, magas lázzal, máj-lépduzzanattal jár, s 2-3 hét alatt gyógyul. Gyakran találkozhatunk a háziállatoktól elkapható nyirokcsomó-duzzanatot okozó fertőzésekkel, mint a toxoplasmosis, toxocariasis, azaz macska-karmolási betegség. A hónalji-lágyéki nyirokcsomó-duzzanat lehet az intim terület borotválása lévén létrejövő lokális mikrosérülés, fertőzés eredménye. Az orvost a tapintási lelet mellett segíti a diagnózis felállításában a kísérő tünetek jellege (torokfájás, köhögés, láz, fájdalom, a beteg kora, háziállatokkal való kapcsolata), illetőleg a szükség esetén elvégzett vérkép, gyulladásos laborok, képalkotó (ultrahang) és szerológiai vizsgálatok. Gyulladásgátló, bakteriális eredet esetén antibiotikum-kezelés megoldja a problémát. Nem megfelelő kezelés esetén a beolvadt nyirokcsomók sebészeti eltávolítása jön szóba.

Autoimmun betegségek, daganatok
A gyermekkorban döntően a fertőzéses eredet mellett autoimmun betegségek, daganatok járhatnak nyirokcsomó-duzzanattal. Mindkét folyamatra jellemző lehet a fertőzéses lokalizált nyirokcsomó-duzzanattal szemben megjelenő generalizált, több régiót érintő növekedés. Rosszindulatú folyamatok (kisebbeknél elsősorban leukémia, serdülőknél lymphoma) esetén a lokalizáció atípusos (kulccsont felett, alatt), a nyirokcsomók fokozatosan növekednek, tapintatuk jellege, állaguk eltér a gyulladásos nyirokcsomókétól, környezetükhöz rögzülhetnek. Tapasztalt kéz többet mond a labor- és képalkotó (ultrahang-, röntgen-, komputertomográf-) vizsgálatnál, de itt is segít a panaszok jellege (láz, verejtékezés, fogyás, vérszegénység, vagy éppen vérzések a bőrön). Ezen folyamatok gyanúja esetén a rutinvizsgálatok mellett részletes kivizsgálásra, szövettanra, csontvelővizsgálatra van szükség. Gyermekkorban az időben észlelt folyamatok jó eséllyel gyógyíthatók. Az ún. solid daganatok, mint pl. a hasi neuroblastoma általában csak későn adnak nyirokcsomóáttétet, és nem azok uralják a klinikai képet. Ha fokozatosan növekvő, kezelésre nem reagáló, szokatlan helyen megjelenő, vagy súlyos kísérő tünetekkel járó nyirokcsomó duzzanatot észlelünk, szükséges a hematológiai kivizsgálás.

ARC PSORIASIS GYERMEKEKNÉL ÉS SERDÜLŐKNÉL KÉPEKBEN

JUCIKA A BARÁTNŐM

$
0
0
JUCIKA A BARÁTNŐM
Mi gyermekgyógyászok a verbális kommunikáció kialakulása után már több teret nyerünk a gyermekkel való kapcsolatteremtés lehetőségeit tekintve. Ha már meg tudjuk kérdezni hogy kit szeret a legjobban,vannak e barátai,szokott e verekedni,van kis kutyája vagy macskája,szereti e a lekváros derelyét és ezekre meggyőző választ kapunk ez még egy lépés egy előlegezett barátság érdekében. A nagyobb gyermekekkel úgy beszélek mint egy felnőttel. Egyéni személyes véleményüket kérem a mindennapi családi vagy iskolai történésekről. Ezekre a kérdésekre meglepő tájékozottsággal és naiv őszinteséggel válaszolnak. Olykor olyan intimitásokat mondanak el amikért már majdnem pironkodnom kell a szülők előtt. Ez az Ő önérzetüknek a győzelme-mert nekik otthon mindig azt mondják –hogy Te gyermek vagy nem értesz A dolgokhoz és ne szólj bele. Számomra mindig felejthetetlen marad az a –diadalittas tekintet amit a szülők felé irányítanak ilyenkor és ezzel közlik velük –hogy látjátok “Ez emberszámba vesz” Ilyen barátnőm volt nekem Jucika a 4 éves leányka aki az osztályunkra volt beutalva és a barátságunk kezdő epizódja a következőképpen zajlott le-Egy reggel az addig csak beteg orvos kapcsolatban lévő Jucika állt a kórterem ajtófélfájának támaszkodva megfogta a köpenyem szélét és a következőket mondta-idefigyelj doktor bácsi én ezt neked adom/a kezében egy két lejes pénzérmét szorongatott/ha megcsinálod a kimenőmet. Hirtelen nem tudtam hogy lereagálni a szitut,mert ezen esetben hiába kezdtem volna egy hosszadalmas orvos-etikai dumába Jucikának ez kevés lett volna. Igy hát ezt válaszoltam:ez kevés,gyűjtsél hozzá még valamit aztán még beszélgetünk. De őszintén szólva mellbevert a dolog mármint azért is hogy a kis gyermekek is tudják hol kell a csengőt rázni az egészségügyben. A következő nap egy nehéz ügyeletem volt és ebéd után ledőltem a heverőre az ügyeletes szobába. Egy adott pillanatban valaki motoszkált az ügyeletes szoba ajtókilincsénél,kinyílt az ajtó és megjelent a reggeli megvesztegetőm Jucika. Megkérdezett-odafekhetek melléd,hát persze válaszoltam. Ezzel megkezdődött egy Jucika monológ ami örök értékű marad egész életemben. Elcsevegte nekem az egész családjának a szerinte tisztázatlan kérdéseit-pl-hogy anyuka miért mondja apának hogy te részeg disznó,mert nekik is van disznójuk és egyiket sem látta dülöngélve-hogy miért csapkodja apa a tányért a földhöz amikor köménymaglevest főz anya,pedig a tányérból enni szoktak-meg hogy amikor apa puszilgatja anyát,anya mindig azt mondja apának hogy vén gazember vörös róka-pedig én még nem is láttam rókát a ház körül-meg amikor jött hozzánk Zsóka tánti és apa meglátta a kapuba azt mondta-már megint itt van ez a vén kurva,biztos megint pénzt akar kérni. De ez már nem is kurva hanem ringyó.Doktor bácsi mond meg nekem hogy mi az a ringyó. Erre a szövegre már én is megfordultam a heverőn mert úgy gondoltam hogy nem mindennapi élménybe van részem. Igy is történt mert Jucikából feltartózhatatlanúl folyt az ámulatba ejtő szöveg, megjegyzem miközben a köpenyem legfelső gombját már lecsavarta. Közben azon gondolkoztam hogy a legegyszerűbb lenne Jucikának megcsinálni a kimenőjét azzal a javaslattal hogy adjanak felvilágosítást az erre illetékesek,mert én ilyen jellegű feladatra nem vállalkozhatok

Hangszalagbajok

$
0
0


Hangszalagbajok
Megfázásos rekedtség, hangszál-gyulladás vagy valami más? Lehet-e segíteni a folyamatos rekedtségen és hogyan?
A hangszalagok a gégevázon belül helyezkednek el. A gégeváz a nyakon jól kitapintható, helyét az ádámcsutka jelöli. A gége nagysága és ezen belül a hangszalagok hossza, tömege az egyénre jellemző. A férfiak gégéje és hangszalaguk izomzata erőteljes, a nők szövetei vékonyabbak, izomzatuk gyengébb. Azonos nemen belül is vannak egyéni különbségek, emiatt eltérő a hangmagasságunk és hangszínünk. A hangszalagok végleges méretüket a serdülőkor befejezésére érik el. A serdüléskori hormonális változások hatására létrejött alaki módosulások okozzák a fiúk mutáló hangját.
A hangszalagok légzéskor hátrafelé nyitott V alakban szabad áramlást biztosítanak a levegőnek, hangképzés közben pedig összezáródnak. A hangképzés során - beszéd vagy éneklés közben - a tüdőből kiáramló levegő megrezegteti a résmentesen záródó, megfeszülő hangszalagokat. Ha a hangszalagok tömege megváltozik vagy a hangszalagok záródása bármilyen okból elégtelen, a hang rekedtté válik. Ezt a tünetet számos hangszalagbetegség okozhatja.
A rekedtséget okoznak a különböző gyulladásos folyamatok, bármilyen okból létrejött hangszalag bénulás, a gége sérülései, a gégeváz ízületeinek betegsége, a helytelen hanghasználat, valamint a gége jó és rosszindulatú daganatai.
A hangszalag betegségei
A gyulladásos betegségek lehetnek hevenyek vagy krónikusak. Heveny hangszalaggyulladás legtöbbször a vírusok által okozott felső légúti gyulladás részeként jelentkezik. Ilyenkor a rekedtséget általában kisebb nagyobb láz, hőemelkedés kíséri és nem túl heves gégetáji és torokfájdalommal jár. Heveny gyulladást okozhatnak a nyálkahártyát izgató gázok, gőzök (forró levegő, sósavgőz, formalingőz, stb.). A heveny gyulladások legtöbbször néhány nap alatt spontán gyógyulnak, legfőbb gyógyszerük a hangkímélet és a tiszta levegő, valamint a bő folyadékfogyasztás. De ez a folyadék ne legyen forró vagy hideg, a legkevésbé pedig hideg és szénsavas!



Heveny bakteriális eredetű hangszalaggyulladás ritkán fordul elő. Kezelése szakorvosi feladat.
A krónikus gyulladások hátterében legtöbbször valamilyen folyamatos irritatív tényező (pl. dohányzás) vagy valamilyen krónikus betegség (pl. cukorbetegség, reflux betegség, hormonális rendellenesség) áll. A specifikus gyulladások, mint a tbc, csak ritkán fordulnak elő.
A krónikus gyulladás egyik sajátságos formája a Reinke-ödéma, mely a hangszalagok nyálkahártya alatti területének vizenyős megduzzadása. Legtöbbször az évtizedek óta dohányzó nők között fordul elő. Ezt a betegséget, a dohányzás elhagyása mellett, mikroszkóp alatt végzett eszközös beavatkozás gyógyítja.
Hangszalagbénulás a hangszalagot mozgató idegi károsodás következtében alakul ki. Ez bekövetkezhet toxikus hatásra (pl. influenzavírus által okozott megbetegedés szövődményeként), pajzsmirigy betegségek következtében és bármilyen mellkasi térfoglaló folyamat hatására.
Gégét érő sérülés is járhat hangszalagbénulással, mert a hangszalagokat mozgató ideg folytonossága megszakadhat, vagy a sérüléssel járó vérzés és lágyrészduzzanat nyomása révén károsodik az ideg. Ugyanezen a módon a nyaki és mellkasi sérülések is okozhatnak bénulást. A bénulást kiváltó idegkárosodás sokszor maradandó. A gégét érő sérülések után kialakuló hegesedések szintén rekedtséghez vezethetnek.
A hangszalag mozgásban jelentős szerepük van a gégeváz ízületeinek. Ezen ízületek betegsége, mozgásképességük beszűkülése szintén rekedtséget, sőt nehézlégzést is okozhat. A kezelésben nemcsak a fül-orr-gégész, hanem más szakmák képviselői is részt vesznek.
A rekedtség gyakori oka a helytelen hanghasználat. Ilyenkor a rekedtség a funkcionális hangképzési zavar következménye, de tartós zavar esetén kialakulhatnak látható alaki elváltozások is, pl. erőltetett hangképzés esetében a hangszalagcsomó vagy felületes hámhiány a nyálkahártyán. A hámfosztott területeken ezután sarjszövet képződhet. A rossz hangminőség úgy is kialakulhat, hogy elégtelen a hangszalagok zárása és beszéd közben kis rés marad. Ilyenkor a hang "levegős", fáradékony és a beteget fárasztja a beszéd.
A helytelen hanghasználatból adódó rekedtség kezelése a foniáter szakorvos feladata.
Részben helytelen hanghasználat, részben krónikus gyulladás talaján alakul ki a hangszalagpolip. Ez jóindulatú, szövettanilag krónikus gyulladás sajátosságait mutató növedék, mely a hangszalagon képződik és nagysága színes gombostűfejnyitől akár borsónyi nagyságúig változhat. Tartós rekedtséget okoz. Gyógyulás csak műtéttől várható. A műtét altatásban, szájon keresztüli beavatkozással történik, és teljes gyógyulást eredményez.
Hasonló műtéti megoldással távolíthatók el a jó indulatú daganatok is. Jó indulatú daganat pl. a gégepapilloma, mely vírus okozta szemölcsös képződmény. Ez a betegség főleg gyermekkorban fordul elő, a felnőttkori formák ritkák. Kezelésük sebészi és gyógyszeres, de bármely kezelés mellett is kiújulásra hajlamosak. Felnőttkorban érdaganatok, gyulladásos talajon kialakult ciszták szoktak előfordulni.
Rekedtséget okoznak a rákelőző állapotok és a gége rosszindulatú daganatai. Számos bizonyíték szól amellett, hogy a rákelőző állapotok- és a gégerák kialakulásáért a dohányzás és alkoholfogyasztás igen nagy mértékben felelős. A rákelőző állapotokban a dohányzás abbahagyása és a kóros szövetek eltávolítása teljes gyógyulást eredményez. Az időben diagnosztizált gégerák műtéttel és/vagy sugárterápiával, szükség szerint gyógyszeres kiegészítéssel szintén jól kezelhető.
A rekedtséget komolyan kell venni. Örök szabály, hogy a három hétnél tovább tartó rekedtség esetében fül-orr-gégészhez kell fordulni!

VELESZÜLETETT ICHTIÜZIS

$
0
0
ÖRÖKLŐDŐ BETEGSÉG.JELLEMZI A BŐR ÁLTALÁNOS MEGVASTAGODÁSA,A SZARUSODÁS ZAVARAI/PIKKELYESEDÉSE/ÉS KIFEJEZETT SZÁRAZSÁGA.EZEK AZ ELVÁLTOZÁSOK ÉSZLELHETŐK A KÉPEN BEMUTATOTT 3 HÓNAPOS CSECSEMŐ TENYERÉN.#1 Dr.BauerBelaVELESZÜLETETT ICHTIOZIS


Te is laptopon sütöd a heréidet?

$
0
0


Te is laptopon sütöd a heréidet?
Akárki is találta fel a laptopot, valószínűleg nem számolt azzal, hogy találmánya befolyásolhatja a férfiak nemzőképességét...
Ha huzamosabb ideig számítógépezel úgy, hogy közben a laptopod az öledben van, akkor bizony nem csak a gép melegszik fel, hanem a tested is, pontosabban az alsóbb tájékodon fekvő részeid, ez pedig hatással lehet a spermáid minőségére is.
Természetesen a legegyszerűbb megoldás, ha a számítógépedet az asztalra helyezed. A kutatók apró hőmérőket helyeztek el 29 fiatal herezacskójára, akik a térdükön egyensúlyozva fedezték fel a világhálót. Az eredmény egyértelmű, a herezacskó akkor is nagyon hamar felmelegedett, amikor egy kisebbfajta védőréteg – például egy tok – volt a laptop alatt.
„Több millióan használnak manapság laptopokat, különösen azok a férfiak, akik éppen a legtermékenyebb éveikben járnak.” – mondta a kutatást végző egyik orvos, Dr. Yefin Sheynkin. „Körülbelül 10-15 perc múlva a herezacskó hőmérséklete már magasabb lesz a biztonságosnál. A probléma ott kezdődik, hogy ebből tulajdonképpen semmit sem érzékelünk.” – tette hozzá.
Eddig egyetlen kutatás sem foglalkozott azzal, hogy pontosan milyen hatással is van a laptop a férfiak termékenyítő képességére. Mai napig sincs egyetlen bombabiztos bizonyítékunk sem arra, hogy van-e valamilyen negatív hatása az ölből netezésnek. Azonban korábbi kutatások kimutatták, hogy akár 1 Celsius-foknyi melegedése a herezacskónak, már spermakárosító hatással járhat.
A sperma a hűvöset szereti
Normál körülmények között a herék oly módon helyezkednek el, hogy pár fokkal hidegebb környezetet biztosítsanak maguk számára, ugyanis ez elengedhetetlen a sperma termelődéséhez. „Egy szóval sem mondtam, hogyha valaki laptopozni kezd, az onnantól kezdve meddő lesz.” –mondta Sheynkin. De állandó használatuk hozzájárulhat a nemzőképesség csökkentéséhez, ugyanis a herezacskónak nem lesz elegendő ideje arra, hogy lehűtse környezetét, ezáltal pedig hűvösebben tartva a heréket.
Egy amerikai felmérés szerint, minden 6. párnak vannak problémái a gyermeknemzéssel, és az esetek felében a hiba a férfiben van. Természetesen az általános egészség, és a különböző káros élvezeti cikkek használata is befolyásolhatja a spermák termelését. Azonban a leginkább bűnösnek tartott eszközök, mint például a szűk farmer, vagy a fecske alsónemű – Dr. Sheynkin szerint egyáltalán nem befolyásolja a nemzőképességet. „A ruhák nem változtatják meg a herezacskó hőmérsékletét, mivel szinte folyamatosan mozogsz benne.” –mondta.
Ahhoz, hogy a laptopot a lábadra rakd, összezárt lábakkal kell ülnöd, vagy törökülésben. Azonban összezárt lábak esetében is, egy óra intenzív számítógép-használat után a herezacskó hőmérséklete 2,5 Celsius-fokkal növekedett. Törökülés esetében ez tovább nőtt.
Egy tok, vagy egy laptop alá rakható „hőmérsékletcsökkentő pad” nyilván csökkenti a laptop hősugárzását, azonban nem eléggé ahhoz, hogy ez megfeleljen a herezacskónknak. Emellett téves információt is közvetít számunkra, hiszen azt hisszük, heréink a lehető legnagyobb biztonságban vannak. Teljesen mindegy, hogy milyen tok van a laptop alatt, rakhatsz alá akár egy párnát is, egészen egyszerűen az sem elég.
Mint ahogy az kiderült, a lábak helyzete sem játszik sokkal nagyobb szerepet. Azzal, ha valaki a lábait széjjelebb rakja és úgy helyezi rá a laptopot, természetesen hűvösebben tarthatja a heréit, azonban körülbelül fél óra múlva a túlhevülés így is jelentkezik. Konklúzióként Sheynkin azt mondta, hogy teljesen mindegy, hogy mit teszünk a laptop és a lábunk közé, vagy hogyan foglalunk helyet, előbb vagy utóbb a hőmérséklet magasabb lesz, mint amit normálisnak tartunk.
A kutatók jelenlegi kimutatásait, a laptopokat és kiegészítőket gyártó cégek még nem kommentálták.
A herezacskó felmelegedése azonban nem jó. Ezért Dr. Sheynkin is mindig megkérdezi a nemzési problémákkal küzdő pácienseinél, hogy használ-e a férfi laptopot, és ha igen, javasolja, hogy rakja azt asztalra, vagy ha erre valamilyen oknál fogva nincs lehetőség, mindenképpen mozgassa meg a lábát bizonyos időközönként.
Dr. James Smith urológus szerint azonban nem feltétlenül kell megijednünk. A herék folytonos felmelegedése – az ún. Scrotalis hipertermia – valószínűleg nem állandó, a herék normális működésre való visszaállása azonban beletelhet pár hónapba. „Ha fontos a jó megtermékenyítő képesség, a legjobb, ha megóvod önmagad és a heréid mindenféle káros külső hatástól. Egyél egészségesen, sportolj és – természetesen – tedd a laptopod az asztalra! ” –tanácsolja Dr. Smith.

Nincs here a zacskóban, nem szállt le? Kell műteni az ingaherét? Ezek a nemzetközi ajánlások

$
0
0


Nincs here a zacskóban, nem szállt le? Kell műteni az ingaherét? Ezek a nemzetközi ajánlások
Maximum hat hónapos korig lehet reménykedni a here spontán leszállásában – ezt követően műtéti megoldás kell, hogy megelőzzük a komolyabb problémát. Egy éves, de legkésőbb két éves korig véglegesen a herezacskóba kell kerüljenek a golyók.
Nagyobb gyereknél sem dőlhetünk hátra, ugyanis 4-10 éves korban ha a herevezeték nem nő együtt a gyerekkel megfelelő tempóban, a here ismét felszállhat. Ha műtéttel kellett a herét a zacskóba lehozni, gyermekének tizenéves kortól kezdve havonta herevizsgálatot kell tartania, mert nagyobb az esélye a későbbi heretumor kialakulásának! Ezen összefoglalóm főként a legnaprakészebb, közel 6.000 orvos/kutató által szerkesztett fizetős orvosi oldal, az UpToDate.com irányelveire és az angolszász National Institute for Health and Care Excellence 2014-es evidence-based guideline-jára épül, részletes források a cikk alján. 
A fejlődés során a herék a hasból a lágyékcsatornán át a herezacskóba szállnak le: a folyamat a 28. várandóssági hét körül kezdődik a magzatban, de egyénenként változik, hogy mikorra fejeződik be a folyamat. A fiúk többségében a megszületéskor már a zacskóban találhatók a herék, de legkésőbb hat hónapos korig van remény arra, hogy a herék műtét nélkül, maguktól leszálljanak. Kriptorhizmusról (rejtett heréjűségről) akkor beszélünk, ha egyik vagy mindkét here nincs a zacskóban. A here hiányozhat vagy rendellenes helyen lehet, mint ahogy azt az alábbi fotó mutatja:
Kép: Lamiot- Wikipedia 
Ha nem tapintható here a zacskóban, annak az alábbi okai lehetnek:
1.   Hiányzó here: a here  vagy fejlődési rendellenesség miatt nem jött létre (agenesia), vagy az adott here elhalt és felszívódott (például várandósság alatti herecsavarodás következtében).
2.   Nem leszállt here: a hasból a herezacskóba történő leszállás közben a here valahol megrekedhet. Lehet a hasban, a lágyékcsatornában vagy közvetlenül a herezacskó felett is – ez utóbbi a leggyakoribb! 
3.   Ektópiás, azaz kóros helyen lévő here:a here megvan, de rendellenes helyre vándorolt. Lehet a pénisz felett, a combon, a gáttájékon vagy az ellenoldali herefélben (közvetlenül a másik here mellett).
4.   Ingahere (retraktilis here): a here néha a zacskóban van, néha pedig felhúzódott és nem tapintható a zacskóban, azaz ingázik  - ennek  hátterében a fokozott reflex (ún. Cremaster izom reflexe) áll. Ez a reflex felnőtteknél is kiváltható: ha a comb belső felszínén egy tompa tárgyat felfelé húzunk, az azonos oldali here megemelkedik, felhúzódik.  Sebészeti beavatkozás nem kell, de évente szükséges ellenőrizni a herét: pubertás elejére az ingahere legtöbbször magától megszűnik, de az esetek kb. harmadában ascendáló (felszálló) here alakulhat ki belőle, ami műtéti megoldást tehet szükségessé.
5.   Felszálló (aszcendáló) here: ez típusosan nagyobb gyermekeknél alakul ki, a gyermek növekedésével nem nő, nem hosszabbodik együtt megfelelően a herevezeték, ezért a növekedés során a relatíve rövid herevezeték mintegy kihúzza a golyót a zacskóból. 4-10 éves kor között fordul elő tipikusan, főként a baloldali herénél fordulhat elő. 
Hogyan lehet az ingaherét és a felszálló herét elkülöníteni? Ha óvatosan lehúzzuk, lenyomjuk a herét a zacskóba és a golyót kb. 1 percig ott tartjuk, a reflex kioltódik: ha ezután a herét elengedve az a zacskóban marad, akkor ingaheréről van szó. Ha azonban egyből felugrik, visszahúzódik, akkor nem a fokozott reflex áll a háttérben, hanem a rövid „függelék”, herevezeték, azaz felszálló (aszcendáló) heréről van szó.
Sokszor már ránézésre látszik, hogy nincs golyó a zacskóban. Az alábbi fotót egy olyan babáról készítettem, akinek mindkét oldalon ingaheréje volt, a herezacskó nagyon kicsi, összehúzódott, üres:

 
Hat hónapos korig lehet reménykedni a spontán leszállásban, optimális esetben 6-12 hónapos kor között meg kell műteni a babát
Az újszülöttek kb. 3%-ának, a koraszülöttek kb. 30%-ának egyik vagy mindkét heréje hiányzik a zacskóból. 90%-ban csak egyik here, legtöbbször a baloldali hiányzik a herezacskóból; 10%-ban pedig mindkét here hiányzik – ez komoly szindróma része is lehet, ezért ha egy újszülött herezacskójában egyik here sem tapintható, sürgős endokrinológiai konzultáció szükséges 24 órán belül az ajánlások szerint (kongenitális adrenális hiperplázia és Kallmann-szindróma is lehet a háttérben)!
Ha születéskor 1 vagy 2 golyó hiányzik is a herezacskóból, többségük (3-) 6 hónapos korra spontán leszáll – ha ez hat hónapos korig nem történik meg, utána már gyakorlatilag nincs esély erre, ezért sebészeti megoldás kell. A műtét ideális esetben 6-12 hónapos kor között kell megtörténjen, de legeslegkésőbb két éves korra el kell érni, hogy a here véglegesen a zacskóba kerüljön. Az angolszász országok protokollja (NICE) 3-6 hónapos kor között már gyermeksebészeti vizsgálatot javasol a gyermeknek, hogy a tervezett műtét időben megtörténhessen, ne csússzon egy éves kor utánra.
Később sem dőlhetünk teljesen hátra, ugyanis az újszülött korban leszállt here kb. 4-10 éves korban ismét felszállhat (felszálló, aszcendáló here), ennek magyarázata az, hogy a herevezeték nem „nyúlik” együtt a gyerekkel, és a rövid herevezeték a növekedés során mintegy kihúzza a herét a zacskóból. Egyesek szerint műteni kell, mások szerint várakozó álláspont megengedhető: egy tanulmány szerint ugyanis pubertáskorban az esetek 77%-ában ismét a herezacskóba kerül a here.
 
Milyen veszélyekkel jár a nem leszállt here?
A nem leszállt here komoly veszélyeket rejt magában: megcsavarodhat (amelynek következménye az elégtelen vérellátás és elhalás), trauma érheti, a here jelentősen sorvadhat, heredaganat alakulhat ki és a nemzőképesség is csökkenhet. 6-12 hónapos kor között elvégzett műtéttel ezek a kockázatok jelentősen csökkenthetők.
 
Vizsgálatok és műtét, hormonális terápia
A nem leszállt here az esetek 70%-ában kézzel is tapintható. Képalkotó vizsgálatok (ultrahang, CT, MRI) rutinszerűen nem javasoltak, ugyanis nem elég érzékenyek (szenzitívek), és nem lehet velük pontosan meghatározni a nem leszállt here helyzetét, sok esetben fel sem ismerhető a here ilyen módszerekkel. Ezen vizsgálatok helyett egyértelműen az ún. exploratív sebészeti megoldás a javasolt. Az ultrahangvizsgálat indokolt lehet bizonyos esetekben, például szexuális fejlődési zavar esetén (külsőleg fiúnak néz ki, de belső női ivarszervek lehetnek, például méh); továbbá kövér fiúknál, akiknél a lágyéktáji rész nem vizsgálható jól. Ugyanis nem mindegy, hogy az ún. exploratív műtét hasi vagy lágyéki behatolásból történik, ez a here helyzetétől függhet. Műtét előtt sokan hormonális tesztet végeznek, ami által megbizonyosodhatunk arról, hogy a herék nem hiányoznak, kifejlődtek – csak nincsenek a helyükön (hCG-stimulációs teszttel nézhetjük a tesztoszteron termelő hereszövet jelenlétét). 
Hormonokkal hatásosan lehet stimulálni a herezacskóba történő vándorlás folyamatát, a módszerrel kapcsolatban azonban nincs egyetértés külföldön sem. Míg az amerikai urológiai szakmai szervezetek egyértelműen nem ajánlják a hormonkezelést, addig az európai irányelvek javasolják a műtét előtt (vagy akár utána). A hormonterápiának kettős célja lenne: elindíthatja a here leszállását, továbbá a későbbi termékenyítőképességre is pozitív hatással lehet, de ezzel kapcsolatban tudományos bizonyíték alig van. A hormonterápiának vannak mellékhatásai is, a műtéthez képest hatékonysága pedig nagyon gyatra: csak az esetek 10-20%-ában lehet hatásos.
 
Néhány szó a heretumorról: hereműtét után rendszeres önvizsgálat kell felnőttkorban is!
Éveken át foglalkoztam egy kutatás keretén belül heretumoros betegekkel. A heretumor kiváltó okai nem ismertek, abban egyetértés van, hogy a here traumás és gyulladásos megbetegedései nem játszanak szerepet a tumor kialakulásában. Bizonyított hajlamosító tényező a rejtett heréjűség: ekkor a heredaganat egyes szerzők szerint 3-15-ször, mások szerint 20-40-szer gyakrabban fordul elő, összesen kb. 2-3% az esélye a későbbi tumornak – de ezt csökkentheti az időben elvégzett műtét. Éppen ezért az olyan gyerekeknek, akiknek műtéttel kellett a herét a zacskóba lehozni, hátralévő életükben fokozottan kell figyelni a herére a tumoros kockázat miatt, azaz havonta javasolt az önvizsgálat, a here megtapogatása. A heretumor legfontosabb tünete a here fájdalmatlan, tömör tapintatú, jelentős méretű megnagyobbodása: ha ilyet tapasztal, forduljon orvoshoz! 
A heretumor a fiatal férfiak betegsége, 15-35 éves kor között fordul elő leggyakrabban. Döntően rosszindulatú daganatról van szó, korai stádiumban pusztán műtét is elegendő lehet, kemoterápia nem is kell. Ha a folyamat már előrehaladt, akkor is nagyon jók a kilátások, hála a ciszplatin nevű kemoterápiás szernek – a heretumor közel 100%-ban gyógyítható, a tízéves túlélés az angliai adatok szerint 96,5%: azaz a heretumor a kemoterápia sikersztorija. Kemoterápia nélkül, a gyakori áttétképződés miatt a betegek kivétel nélkül meghalnának: ez jusson eszünkbe, amikor komolytalan blogok, összesküvés-elméletet imádó emberek írnak gonosz gyógyszergyárakról és orvosokról, no meg arról, hogy a kemoterápia felesleges, csak mérgezik vele az embereket, fokozzák szenvedésüket. A heretumor kemoterápiás kezelésének adatai is mutatják, saját magam is láttam: ez butaság.

FAGYDAGANAT/PERNIO/GYERMEKEKNÉL

$
0
0


A perniok/fegydaganat/viszkető és / vagy vörös vagy lila dudorok , amelyek hideg hatásra jelentkeznek. Ezek a vasculitis lokalizált formái..
A súlyos hideg hatás a kicsi csontokat is károsíthatja, duzzanathoz és néha csonttöréshez vezethet.
A pernio gyakran érintik a gyermekeket és az időseket a nedves, mérsékelt éghajlaton.
 A gyermekek perniója minden télen néhány évig visszatérhet majd spontán elmulik.
1-


2-


3-


4-


5-


6-

    

Viewing all 7855 articles
Browse latest View live




Latest Images