Quantcast
Channel: Dr. Bauer Bela Blog RSS Feed
Viewing all 7855 articles
Browse latest View live

SZÉJZUG BÉNULÁS/FACIALIS PARESIS/ EGY 15 ÉVES GYERMEKNÉL


AGYRÁZKÓDÁS/Commotio cerebri /

$
0
0




AGYRÁZKÓDÁS/Commotio cerebri /
(enyhe és közepes fokú koponya- és agysérülés)




Definíció és alapvetõ megállapítások
A koponya sérülései következtében funkcionális és morfológiai elváltozások széles skálája alakulhat ki. Erre  utalnak az orvosi terminológia sokszínû megjelölései is: koponyatrauma, agytrauma, koponya-, agysérülés,koponyatörés (nyílt, zárt), intracranialis sérülés koponyatörés nélkül. A régebben használatos megjelölések(commotio, contusio, compressio cerebri) a koponya sérüléseinek osztályozására nem alkalmasak. A koponyasérülés diagnosztikai, terápiás eljárásainak kiválasztására, ill. a hosszú távú prognózis megbecsülésére jobban megfelel az alábbi osztályozás:
enyhe (minor) koponya-agy trauma;
közepes fokú koponya-agy trauma;
súlyos fokú koponya-agy trauma.
A besorolást megkönnyíti a Glasgow Coma Scale (GCS), ill. ennek csecsemõ- és gyermekkorra adaptált
változatának (pl.: a frankfurti, módosított GCS, részletesen ld. késõbb) alkalmazása.
Enyhe (minor) és közepes fokú koponya-agy trauma (commotio cerebri) definíciója
A traumás eredetû központi idegrendszeri ártalmak leggyakoribb formája a csecsemõ- és gyermekkorban
minor
, ill. enyhe fokú zárt koponyatrauma eredménye, strukturális eltéréssel nem jár; reverzibilis patofiziológiai történések halmaza jellemzi, és maradandó tünetek nélkül gyógyul. A commotio cerebri
tünetegyüttes hátterében kizárólag enyhe, ill. közepes fokú koponyatrauma állhat.
Gyakorisága
Klinikai jelentõségét gyakori elõfordulása adja, messze a leggyakoribb szövõdmény koponyatrauma után csecsemõ- és gyermekkorban. A koponyatrauma éves incidenciája a populációban 2–3 ezrelék. Ezek
85–90%-a a minor
, 5–10% -a közepes; 5%-a a súlyos koponyatraumák közé sorolható. A koponyatrauma miatt kórházba került gyermekek száma az elmúlt 50 évben drasztikusan nõtt. A nyugati világban a kórházi felvételek 3,6–14%-át képezik. A balesetbõl származó koponyatraumák döntõ része gyermekkorban esésbõl, ill. közlekedési balesetbõl származik.
Commotio cerebri
(enyhe és közepes fokú koponya- és agysérülés)
• Csecsemõ- és Gyermekgyógyászati Szakmai K
ollégium •
GCS
Frankfurti GCS
Enyhe koponyatrauma
13–15
17–19
Közepes fokú koponyatrauma
9–12
12–16
Súlyos fokú koponyatrauma
<9
<12
Tünettan
A fejet ért sérülés legjellegzetesebb tünete a poszttraumatikus eszméletzavar
. Ehhez az alábbi tünetek társulhatnak: retrográd (súlyos trauma eseteiben anterográd) amnézia, vegetatív tünetek (sápadtság, fáradtság,
nausea, hányás, szédülés, fejfájás), súlyos agytrauma esetében neurológiai góctünetek és igen súlyos esetben
keringési-légzési elégtelenség.
Minor (enyhe) fejtrauma
A csecsemõ- és gyermekkori koponyatraumák legnagyobb hányada. L
eggyakrabban esés-leesés, ill. direkt
Eszméletvesztés nem áll fenn (ennek
megítélése csecsemõ- és kisgyermekkorban sokszor nehéz lehet). Gyermek- és serdülõkorban a minor koponyatrauma esetenként migrénszerû tüneteket is generálhat típusos migrénes fejfájással és annak kísérõ tüneteivel (hányás, foto
- és fonofóbia, aluszékonyság).
Közepes fokú fejtrauma
A traumát követõen közvetlenül bekövetkezõ, rövid ideig tartó eszméletvesztés mellett gyakran jellemzi a
poszttraumás amnéziás idõszak, ami fõként anterográd jellegû. Az amnézia néhány perctõl több óráig terjed,
esetenként retrográd amnéziával társul. Az eszméletvesztés tartama másodpercektõl percekig terjedhet, aGCS-minõsítés 9–12 pont között van. Késõbbi, azaz a traumát nem közvetlenül követõ eszméletvesztés
kizárja akár az enyhe, akár a közepes fokú fejtrauma lehetõségét. Kísérõ vegetatív tünetek általában elõfordulnak: hányinger, hányás, sápadtság, fejfájás, bágyadtság, aluszékonyság formájában.
Enyhe és közepes fokú koponyatrauma esetén is leírták koponyafraktúra elõfordulását (14–33%). Ezzelszemben enyhe és közepes fokú koponyatrauma esetén az intracranialis szövõdmény jelentkezése igen ritka
Diagnózis
A diagnosztikus tevékenység a koponyatrauma súlyossági fokának pontos megítélését, ill. a korai és késõiközponti idegrendszeri szövõdmények idõben való felismerését célozza.
A diagnózis döntõen az anamnézisen és gyermekgyógyászati, -neurológiai vizsgálaton, valamint megfigyelésenalapul.
 Képalkotó vizsgálatok igénybevétele csak meghatározott esetekben lehet indokolt.
Anamnézis
A trauma körülményeinek tisztázása mellett fontos, hogy adatokat nyerjünk a traumát követõ esetlegeseszméletvesztésrõl, annak tartamáról és különösen arról, hogy az a trauma után azonnal vagy bizonyos idõ
után jelentkezett. Tájékozódni kell a kísérõ tünetekrõl (hányinger
, hányás, sápadtság, fejfájás, bágyadtság,
aluszékonyság), az esetleges állapotváltozásról.

Perthes-kór tünetei és kezelése

$
0
0


Perthes-kór tünetei és kezelése



Mi a Perthes-kór?
A növekedő csont- és ízületi rendszerben szinte minden növekedési területnél, epifízisnél és apofízisnél kialakulhat csontelhalás, vagy úgynevezett avaszkuláris nekrózis. Amikor mindez a combfej felső végén, annak epifízisében történik, Perthes-kóról beszélünk. Az elváltozás sokszor a combfej, illetve az ízület deformálódásához vezet.
h i r d e t é s
A Perthes-kór előfordulása
A Perthes-betegség általában 4-5 éves korban kezdődik el, de indulhat 12-13 éves korban is. Fiúknál nagyjából háromszor-négyszer gyakoribb, mint a lányoknál. Előfordulásáról pontos adatok nem állnak rendelkezésre, egyedül azt tudják, hogy 10 ezer gyermekből egyet-kettőt érint. Lehetséges, hogy enyhébb esetei nem is ismerik fel.
A Perthes-kór okai
A Perthes-kór pontos kiváltó okát nem ismerik, erről csak elképzelések vannak. Az egyik legelfogadottabb az, hogy az érintettéknél valami miatt keringési zavar alakul ki a combfejben és a combnyak területén, ez eredményezi a csontelhalást. Egyes elméletek szerint az elhalás hátterében véralvadási zavarok is állhatnak, de olyan feltételezések is vannak, amelyek a táplálkozással, életkörülményekkel látnak összefüggést. A csípőt érő tartós mikrotrauma ugyancsak állhat a háttérben, de közvetlenül bizonyítani ezt az elméletet sem sikerült. A Perthes-betegség a jelenlegi adatok szerint genetikailag nem meghatározott, nem figyelték meg egyértelműen családon belüli halmozódását.
A Perthes-kór tünetei
A legelső tünet az, hogy a gyerekek minden előzmény nélkül sántítani kezdenek, fájlalják combjukat, ritkábban a csípőjüket. A fájdalom tompa, a kicsik miatta egyre kevésbé terhelik a lábukat, elkezdenek még jobban féloldalasan sántítani, furcsán járni. Ez a panasz kezdetben pihentetésre megszűnik. Ekkor a csípőt még terhelik a gyerekek, de a visszatérő sántítás miatt a comb és a térd tájékán további panaszok jelentkeznek. Emiatt javasolt az, hogy a kicsiknek a csípőjét is vizsgálják meg minden olyan esetben, amikor tartósan tompa térdtáji vagy afölötti, combtáji fájdalom alakul ki. A betegség az esetek 10-15 százalékában kétoldali is lehet.
A Perthes-kór diagnózisa
A gyakorlott szakorvosok már az első részletes ortopédiai vizsgálat után gyanítják, hogy milyen betegséggel áll szemben, lévén a Perthes-kórnál megfigyelhető sántítás nagyon jellegzetes, a csípő mozgatásakor, forgatásakor pedig további árulkodó jelek figyelhetőek meg. A vizsgálat részeként kétirányú röntgenfelvételt is készítenek a csípőről, azon ugyanis látszik a combfej csontosodási állapota és érintettsége. További képalkotó vizsgálatra, CT-re és MRI-re az esetek nagy részében nincs szükség, a röntgenkép teljesen elegendő. Mivel az érintetteknél a combfej elhalásával, leépülésével párhuzamosan az újraépülés is zajlik, ezt a folyamatot kell a kezeléssel helyes irányba terelni, segíteni.

A Perthes-kór jelei az első ortopédiai vizsgálat során egyértelművé teszik a betegség jelenlétét
A Perthes-kór kezelése
A kezelés korai diagnózis esetén pihentetést és kíméletet jelent. Ha ez nem elegendő, akkor szükség lehet könyökmankó használatára, tehermentesítésre, vagy néhány esetében tehermentesítő járógépre, egyéb eszközre. Nagyon fontos a csípő státuszának rendszeres ellenőrzése, amennyiben pedig a csípő mozgása beszűkült, intenzív, tartós gyógytornára is szükség van. Indokolt esetben szükség lehet fájdalomcsillapításra, gyulladáscsökkentésre is. A betegség lefolyása jellemzően 3-5 év.

A gyerekeket általában 3-6 havonta ortopédiai szempontból ellenőrizni kell, ilyen időközönként kell megnézni, hogy állapotuk hogyan változik, milyen anatómiai eltérés jelentkezik náluk. Ehhez röntgenképre van szükség, azon ugyanis látszik, hogy a combfej alakja hogyan változik. Az alakváltozás, deformálódás iránya és mértéke mindenképpen jelzésértékű: ha a combfej oldalra elmozdulása, úgynevezett szubluxációja figyelhető meg, vagy a röntgenfelvételen olyan stádium észlelhető, amely ezt igényli, akkor műtétre is szükség van. A beavatkozás után a csípőízületet 4-6 hétre gipszrögzítésben tartják, annak levétele után pedig egészen a felépülésig nagyon fontos a megfelelő gyógytorna.
A Perthes-kór gyógyulási esélyei
Ha a Perthes-betegség viszonylag korán kezdődik, akkor kevésbé fájdalmas és viszonylag jók maradnak a csípőmozgások, akkor kimenetele kedvezőbb. Ha a probléma később, 8 éves kor körül jelentkezik, sokszor erős fájdalommal járés a csípő nagyobb mozgásbeszűkülését okozza, akkor lefutása kedvezőtlenebb is lehet.

A betegség szempontjából a legjobb kimenetel a teljes gyógyulás, a legrosszabb pedig az, hogy egy nagyon deformált, anatómiailag kedvezőtlen helyzetű csípőízület jön létre. Utóbbi nem feltétlen okoz fájdalmat, viszont korán kialakulhat belőle olyan ízületi kopásos betegség, ami már 40-50 éves korban is csípőprotézisttehet szükségessé.
A Perthes-kór megelőzése
Mivel nem ismert a Perthes-betegség pontos kiváltó oka, nincs mód a megelőzésére sem.
Kapcsolódó cikkeink
Szövődmények
Súlyos esetben maradandó csípőízületi károsodás maradhat vissza.

A cikk elkészítéséhez nyújtott segítséget köszönjük prof. dr. Szőke György gyerekortopéd főorvosnak.

Kategória: Ortopédia






A Dacos,morcos gyerek és a találékony szülő

$
0
0


A Dacos,morcos gyerek és a találékony szülő
A GYERMEK ALKATI ÉS MAGATARTÁSI RENDELLENESSÉGEI SZÁMOS ESETBEN  HIVEN TÜKRÖZŐDIK AZ ARCKIFEJEZÉSÜKÖN IS.
EZEK NEM CSAK AZ ORVOS HANEM A SZÜLŐK, A KÖRNYEZET SZÁMÁRA IS ÉRTÉKELHETŐ TŐNETEK.

 

10 éven át dolgoztam lelkileg sérült és/vagy problémás viselkedésű gyerekekkel. Sokuk örökös „ellenzékiségben” élt: szembefordultak a felnőttek világával, ahol sérelmeket és fájdalmakat éltek át. Előfordult, hogy olyan gyereket irányítottak hozzám, akivel orvos kollégáim nem bírtak. Előfordult, hogy én sem bírtam vele. Azóta foglalkoztat, hogy hogyan alakíthatjuk át az ellenállást szövetséggé, anélkül, hogy sértettséget és szenvedést okoznánk. Hogy mit tegyünk, azokban a helyzetekben a gyerekünkkel, amikor az egyenes, határozott beszéd nem segít. És hogy hogyan juthatunk dűlőre azokkal a felnőttekkel, akik csak akkor vannak jól, amikor NEM azt teszik, amit kérünk tőlük. Az alábbiakban álljon itt egy-két példa példa arra, hogy mit is tanultam erről és, hogyan alkalmaztam a gyakorlatban. Igaz, sokszor kínomban.
Nehéz dacolni, ha erre külön kérnek– A rendelőmbe egy nehéz sorsú és nagyon morcos 8 éves érkezik. Nem hajlandó beszélni velem, se rajzolni, se játszani. Vadonatúj telefonját szorongatja. Sokáig próbálkozom, ezzel, azzal. Végül – a telefonjára mutatva – azt kérdezem: „Kamera is van benne?” – a hangomban elismerés. A válasz egy barátságtalan bólintás. „Kipróbálhatom?” – szinte kérlelem. Odaadja a telefont. „Te csak nézz rám ilyen mérgesen, én meg csinálok rólad egy filmet.” – mondom neki. Ezen elcsodálkozik. „Kérlek, maradj mérges! – figyelmeztetem többször is, kamerával a szememen. Már mielőtt visszanézné a kisfilmet, elmosolyogja magát. Kezdhetünk dolgozni.
A kis forradalmár vacsorája– Óvodás gyerekem egy időben mindig pont azt nem akarta enni, amit kínáltunk neki. Mert MI kínáltuk. A vacsora előtti vitát lerövidítendő, kipróbáltuk az „illuzórikus választás” módszerét. Például, szeretnénk, ha enne egy vajas piritóst. Mondom neki, hogy miből választhat. Sima kenyér, tojás, sajt. A válasz persze „nem, nem és nem”. Ezután a konyhában meg is mutatom a kenyeret, aztán a tojást, azután a sajtot, és mintegy mellesleg, a kenyérpirítót. Piritóst kér. Mert ezt eredetileg nem említettem. Ezt ő „választotta”. A módszer a legtöbb, „főállásban” ellenálló felnőttnél is kiválóan működik. A lényege: szóban ismertetjük a választási lehetőségeket, de kihagyjuk azt a tételt, amit szeretnénk, ha választanának. Ezután bemutatjuk a lehetőségeket, amelyek között már ott látható a választandó tétel. Aki nagyon szeret a saját feje után menni, nem választ olyan lehetőséget, amit előtte szóban ajánlottunk.
Bármit választ , ugyanazt választja
A dac gyökerénél ott van az a valamennyiünkben meglévő igény, hogy azt tegyük, amit akarunk. Hogy szabadon választhassunk. Az ellenállás azonban annyira elhatalmasodhat a gyereken, hogy ezzel már szenvedést okozhat magának és a környezetének vagy akár az életét is veszélyezteti (pl. az anorexiánál). Ennek komoly lelki okai lehetnek, és ezeket is szükséges kezelnünk. Ám közben számos hétköznapi helyzetet kell megoldanunk együtt.
A szabad akarat elemi igényére épül az alábbi technika is, amikor bármit is választ az illető, az általunk kijelölt cél felé halad. Ezekben az esetekben, ahhoz, hogy választhassak, már eleve el kell fogadnom az instrukciót.
Például (dőlt betűvel az instrukció, amit mindenképpen „választ”):
  • „Most vagy 10 perc múlva vagy 5 perc múlva kapcsolod le a számítógépet és jössz vacsorázni?”
  • „Hova kéred azt a puszit, amitől olyan hamar el fogsz tudni aludni?” (Lefekvéskor, mese után)
  • „Már a kocsiban vagy csak az óvodánál fogod abbahagyni a nyafogást?”
Hogyan lesz a nemből igen?
Amennyiben számíthatunk arra, hogy a gyerek a tiltásra és az utasításra úgy reagál, hogy pont az ellenkezőjét teszi, akkor éppen ezt a sajátosságot használhatjuk arra, hogy együttműködésre bírjuk. Letiltjuk az elvárt viselkedést (1. példa) vagy előírjuk a nemkívánatos viselkedést (2. példa):
Lehet, hogy meg sem engedem, hogy a szobámban maradj.” – erre az addig morcosan ácsorgó kis kliensem kíváncsian leült.
Folytasd a nyafogást, csak hangosabban!… Így már jó.” – A második mondat annak elismerése, hogy a gyerek azt csinálja, amit kérek. Az igazi lázadó erre azonnal abbahagyja. Vigyázat: ha félelemből vagy fájdalomból panaszkodik valaki, soha ne alkalmazzunk efféle közléseket!
Ajánlás
Az itt leírt kommunikációs formákat kizárólag akkor érdemes használnunk, amikor közvetlen módon már nem érünk el együttműködést és erőszakot sem akarunk alkalmazni. Kulcsfontosságú az időzítés és a gyermek állapotának maximális figyelembe vétele. Például a dühroham előtt még tehetünk valamit, de közben már nem sokat. Minden esetben határozottan, nyugodtan és komolyan mondjuk, amit mondunk. Indulatból egyik formula sem fog működni! És, ami még fontosabb: minden gyermeki dac és ellenállás kezelésének az alapja a jó kapcsolat és a szeretet. Így beléphetünk a gyermek világába, megismerjük és elfogadjuk, hogy neki mi a fontos és ezt építjük be azután a kommunikációnkba. Sokszor már pusztán ez a mozzanat is elegendő és fölösleges minden további “trükk”.
Ám, amikor az empátia, a kérés vagy az utasítás nem segít, de meg kell oldanunk a helyzetet – például leszedni a gyereket a mindjárt továbbinduló buszról – akkor jöhetnek a kreatív megoldások. Lehet, hogy nem is a gyerek túl dacos, hanem mi nem voltunk elég találékonyak!

OEDÉMÁS KERATOKONJUNKTIVITIS

ADENOVIRUS OKOZTA KÖTŐHÁRTYAGYULLADÁS

KÉMIAI ALKALIKUS SZEMSÉRÜLÉS

$
0
0
Abetegnélsúlyosalkálikémiaisérülés történtami a szaruhártyahomályát,pannus,éssymblepharonkialakulását okozta

 

BAKTERIÁLIS SZARUHÁRTYA GYULALDÁS


GYERMEKKORI SZEMHÉJGYULLADÁS 7 ÉVES GYERMEKNÉL

$
0
0


A gyermekkori szemhéjgyulladást /blepharokeratoconjunctivitist a visszatérő epizódök jellemzik főként a kötőhártyán.Jellemző elváltozások az eróziók a phlyctenulák,marginális szaruhártya gyulladás és fekély.

1-


2-



Article 0

A VIRUSOS SZEMÖLCS TÜNETEI ÉS KEZELÉSE

$
0
0


Vírusos szemölcs tünetei és kezelése 





Mi a vírusos szemölcs?
A közönséges szemölcsök bőrünkön egy humán papilloma vírus nevű (HPV) kórokozó fertőzése révén alakulnak ki. A vírus a bőr sejtjeit, a keratinocytákat fertőzi meg, a bőrt és a nyálkahártyát is megbetegíti. Többféle, legalább 70 HPV típus létezik, ezeket számozva jelölik (pl. HPV 3). A különböző vírus altípusok más-más bőrtünetet okoznak. Közülük leggyakoribb a közönséges szemölcs (verruca vulgaris). Tipikusan az ujjakon, a kézháton jelennek meg a 2-5 mm átmérőjű szurkált, tagolt felszínű, tömött tapintatú csomók, melyek nem fájdalmasak.

Ezen kívül HPV okozza a fiatal nők, gyermekek arcán megjelenő apró futószemölcsöket (verruca plana juvenilis). A nemi szerveken megjelenő, általában 1-2 mm-es, de extrém esetben több cm-es nagyságúra is megnövő szemölcs vagy karfiolszerű tünet a condyloma acuminatum (e.: kondilóma akuminátum).
h i r d e t é s
A vírusos szemölcs előfordulása
A HPV fertőzésnagyon gyakori. Emberről emberre terjed, de előfordul, hogy háziállatokról kerül a vírus a bőrre. Különleges esetben állatorvosok, hentesek kezén jelennek meg az állatról emberre terjedő vírusok miatt keletkező szemölcsök.

Nagyobb méretű verrucák tömegesen alakulhatnak ki olyankor, amikor az immunrendszer legyengült, például ún. immunszupresszáns gyógyszerek szedése vagy HIV-fertőzés miatt.

A közönséges szemölcs legtöbbször az ujjakon, végtagokon alakul ki. Ha egy már megjelent, akkor általában a későbbiekben több is kialakul. Gyerekeken különösen gyakori, de felnőtt korban is előfordul. Esendőbbek a fertőzéssel szemben az ún. atópiás dermatitiszben(bőr érzékenységével, szénanáthával, asztmával járó betegségben) szenvedők.

Verruca vulgaris kialakulhat a talpon is, ilyenkor a bőr mélyebb rétegei felé nő, járáskor nagy fájdalmat okozva. Az arcon kialakuló verrucák aprók, vékony, kocsányos bőrszínű vagy halványbarna, végükön ecsetszerű növedékek (verruca filiformis). Gyakran kiterjedtté válnak a borotválkozás következtében.

A körömágyban ritkán keletkeznek szemölcsök, ha mégis, akkor fájdalmasak, a köröm deformitását, foltszerű elszíneződését okozzák (verruca subungualis). Sokkal általánosabb a köröm szélénél látható szemölcs, mely nehezen kezelhető a köröm roncsolása nélkül.

A condyloma acuminatum (magyarul hegyes függöly, kakastarély) szintén nagyon gyakori. Férfi és női nemi szerveken, a húgycső és végbélnyílás körül jelennek meg a jellegzetes 2-3 mm-es tünetek. Szexuális kontaktus útján terjed, ezért az ún. STD (sexual transmitted disease) betegségek közé sorolják. Nagyon nagy a fertőző képessége.
A vírusos szemölcs okai
A szemölcsök kialakulását humán papilloma vírusok okozzák. Biokémiailag számos típusát különítik el, melyek különböző kórképeket hoznak létre. A fertőzések lappangási ideje hosszú, általában 4 hét - 8 hónap. Az egyes HPV vírusok között vannak olyanok is, melyek a hámsejtekben rosszindulatú elfajulást (malignizációt) váltanak ki. Ennek késői következménye laphámrák lehet. Ebből a szempontból kiemelt jelentősége van a nemi szervek papillómáit okozó HPV 16-nak és 18-nak. Azoknál a nőknél, akiknek a méhnyak-nyálkahártyája HPV 16-tal fertőzött, nagyobb a méhnyakrákkialakulásának kockázata. A fertőzés emberről emberre testi kontaktus útján jön létre, de tárgyakkal is lehetséges.

A talpi szemölcsök előfordulása az utóbbi időben növekedett, ennek oka lehet az egyre jobban terjedő közös fürdők használata, például uszodában, edzőteremben, jacuzziban, és a közös törölköző, papucs is fertőzhet.
A vírusos szemölcs tünetei
A közönséges szemölcs fájdalmatlanul jelenik meg az ép bőrön, sokáig akár észrevétlen maradhat. Jellegzetes szurkált, tagolt felszínű 2-5 mm nagyságú tömött tapintatú csomók keletkeznek. A talpon megjelenő verruca azonban komoly fájdalmat okozhat járáskor.

A talpon megjelenő verruca azonban komoly fájdalmat okozhat járáskor


A nemi szerveken megjelenő condyloma acuminatum apró vörös vagy bőrszínű csomócska megjelenésével kezdődik. Gyorsan egyre több keletkezik, ezek összefolyva, növekedve jellegzetes karfiolszerű növedéket alkotnak. Az összefekvő bőrterületeken, meleg, nedves helyeken alakulnak ki. Előfordulnak a húgycsőnyílás, végbélnyílás környékén.

Különleges formája a bőr- illetve nyálkahártya szintjéből szinte ki sem emelkedő condyloma planum. Hatalmasra növekvő, a környező ép szöveteket deformáló forma az óriás kondilóma (condyloma giganteum). Ha a szabdalt, hasadozott felszín lebenyei között baktériumok szaporodnak el, a felszínre bűzös, gennyes váladék ürül. Terhes nőnél a kondilómák szülési akadályt képezhetnek. Előfordul, hogy a kondilóma laphámrákká alakul.
A vírusos szemölcs diagnózisa
A közönséges szemölcsökkel ritkán fordulnak orvoshoz, megjelenésük annyira jellegzetes. A gyorsan terjedő, nemi szerveken kialakuló tüneteket nőgyógyászaton, bőrgyógyászatonvizsgálva állítják fel a diagnózist.
A vírusos szemölcs kezelése
A vírusos szemölcsök hajlamosak maguktól, heg hátrahagyása nélkül meggyógyulni. Előfordul, hogy begyulladnak, és a szervezet immunológia reakciója következményeként eltűnnek. Kezelni azért szükséges, mert fertőző hajlamuk igen nagy. A számos kezelési lehetőség közül olyat kell választani, ami a legkisebb károsodást okozza az adott területen a környező ép bőrben. Elterjedt kezelési forma a folyékony nitrogénes fagyasztás, mely gyors és hatékony, kevés fájdalommal járó módszer. A szemölcsök helyén a fagyasztást követően hólyag képződik, mely sterilen megnyitva néhány nap alatt gyógyul. Szükség lehet 2-3 alkalommal a kezelés ismétlésére.

Helyi érzéstelenítésben sebészileg eltávolíthatóak, akár éles szélű ún. Volkmann-kanállal, akár lézerrel. A sebészeti módszerrel azonban elég nagy az esély arra, hogy az eltávolítás túl felületes (ilyenkor a szemölcs kiújul), vagy túl mély (ekkor heg képződik).

Ecsetelő (ún. keratolítikus, azaz a szemölcsöt alkotó keratint oldó) kezelésre alkalmas készítmény számos gyógyszertárban, drogériában kapható, általában maró hatású oldattal lehetséges. Leggyakrabban a szalicilsavat használják. Az arcon, nemi szerven lévő elváltozások esetében korlátozottan használható. A kezelés előtt mindig kérjük ki bőrgyógyász véleményét, és kérjünk tanácsot a helyes használathoz. A szemölcs elhalt, felső részét naponta kíméletesen el kell távolítani, természetesen ebben a folyamatban csak erre a célra szánt, lehetőség szerint fertőtlenített eszközöket (ollót, reszelőt) használhatunk.

Hasonló eljárást igényel a kezelés sejtosztódást gátló anyag (citosztatikum) tartalmú ecsetelő alkalmazásakor. Ezeket a készítményeket csak orvosi javaslatra használhatjuk. Terhesség alatt nem alkalmasak a kezelésre.

Az immunrendszer működését serkentő gyógyszerek hatása mérsékelt, hosszú ideig szedve azonban a szemölcsök újraképződését megelőzhetik. A nemi szervek szemölcseinek új és hatékony kezelési lehetősége a helyileg, kenőcsben alkalmazott immunológiai terápia. Sajnos, ez Magyarországon még nem áll rendelkezésre.
Kapcsolódó cikkeink
Hasznos tudnivalók
Mivel a szemölcsök nagy része magától gyógyul, agresszív kezelést ritkán igényelnek, különösen gyermekkorban nem. Felnőttön megjelenő, nagy számú verruca esetén azonban gondolni kell egy esetlegesen a háttérben álló immunológiai betegségre.

Nők esetében a nemi szerven kialakuló HPV fertőzést követően fokozott jelentősége van a rendszeres rákszűrő vizsgálatnak.

Article 1

Harc a koszmó ellen

$
0
0


Harc a koszmó ellen
A koszmó ugyan nem fáj, és nem viszket, de jelenléte elég zavaró lehet, és előfordulhat, hogy más későbbi probléma kialakulását jelzi.
A koszmóval kevés kivétellel majdnem minden anyuka találkozik. A kisbabák fején három hónapos kortól jelenhet meg, de gyakorta előfordulhat még óvodáskorú gyerekeknél is. Ne ijedjünk meg tőle, körültekintő gondozással előbb-utóbb megszabadulhatunk tőle.
h i r d e t é s
Nem kosz, csak koszmó!
Sajnos a fej felületén megjelenő elváltozás elnevezése nem éppen a legszerencsésebb. Sokan a koszmó szóról leginkább a koszra, erről pedig a gondozatlanságra asszociálnak. Pedig a koszmónak valójában semmi köze nincs a higiéniához. A koszmó tulajdonképpen nem más, mint egy zsíros, sárgás-barnás felrakódás a hajas fejbőrön. Elhalt hámsejtekből és a bőrmirigyek faggyújából áll. Leginkább a fejtetőn, a kutacs környékén jelentkezik.

Nem kell megijedni a koszmó megjelenésétől
A koszmó megjelenhet külön kis "szigetekként" elszórva a fejbőrön, de jelentkezhet egyszerre nagy területen, egybefüggő szakaszon is. Ha vastag a felrakodás, sokszor rossz szaggal is párosul. Szerencsére alapvetően ártalmatlanjelenségről van szó, amitől kellő körültekintéssel megszabadulhatunk.
Olajjal a tiszta a fejbőrért
A koszmó megjelenésének oka a faggyúmirigyek túlműködése. Okozhatja vitaminhiány, nem megfelelő táplálkozás, de egyszerűen hajlam is. Ha szerencsénk van, és kisbabánkon még nem jelentkezett, akkor kialakulását megelőzhetjük úgy, hogy puha baba hajkefe helyett erősebb sörtéjű kefét (például egy külön erre a célra fenntartott fogkefét) használunk a baba hajára. A finom dörzsölgetéssel enyhe vérbőséget okozunk a hajas fejbőrön, így kisebb lesz a koszmó kialakulásának az esélye is.
Ha viszont már megjelent, és időben elkezdjük az ápolását, akkor jó esélyünk van a koszmó elleni harcban. Ilyenkor viszonylag gyorsan, néhány hét alatt elmulaszthatjuk a problémát. Próbáljuk ki az olajjal való dörzsölgetést. Használhatunk olíva olajat, jojoba olajat, vagy körömvirág olajat is. Az olajozás fellazítja a kemény, letapadt pörköket.
Hagyjuk az olajos pakolást egy fél óráig a baba fején, majd fürdés közben a fellazult, megpuhult pikkelyeket hajkefével vagy törölközővel, gyengéden, de határozottan dörzsöljük le a baba fejéről. Fontos, hogy ezután alaposan mossuk meg a kicsi fejét távolítsuk el róla a maradványokat, és az olajat.
A sampon is segíthet
Makacsabb koszmónál segíthetnek a kifejezetten erre a célra kifejlesztett samponok is. A patikákban már jó néhány termék közül választhatunk. Ha megtehetjük, akkor a kosarunkba hipoallergén, természetes növényi alapanyagú sampon kerüljön.
A rendszeres hajmosássaljavíthatunk a tüneteken, de ne feledjük, hogy a túl gyakori hajmosással kifejezetten ronthatjuk azokat. A koszmó ugyanis a zsíros bőrt kedveli. Ha naponta megmossuk, akkor a fejbőr faggyúmirigyei túlzott olajtermelésbe kezdenek, és akkor ezért lesz túlságosan zsíros a fejbőr. Az arany középút valahol a heti két-három hajmosás környékén van. Ezzel karbantartható a fejbőr, de nem okoz túlzsírosodást sem.
Alternatív megoldások
Persze nem feltétlenül mindenki híve a gyógyszertári segédeszközök használatának. Kipróbálhatjuk a kamillateás lemosást is, ami gyulladáscsökkentő hatással bír. A gyógynövények közül még a bojtorján és a fekete nadálytő ismert a faggyúmirigy-túltengést csökkentő hatásáról, ezeket is nyugodtan kipróbálhatjuk borogatás formájában. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy mielőtt ebbe az otthoni gyógymódba kezdenénk, mindenképp konzultáljunk egy szakemberrel, aki segít a főzetek töménységének és a lemosás gyakoriságának eldöntésében.
Erre figyelj!
A koszmó, amint már említettük, legtöbbször a baba hajas fejbőrén jelenik meg. Ezenkívül azonban, ritkábban ugyan, de felbukkanhat más testrészeken is, például a fülön, szemöldök tájékán, vagy a szemhéjon. Ha nem kezeljük megfelelően, akkor szövődményei is lehetnek: felülfertőződhet, kisebesedhet, sőt további bőrfelületekre is átterjedhet.
Makacs koszmó esetében előfordulhat, hogy gombafertőzés tartja fenn. Ezért azt javasoljuk, ha minden próbálkozásod ellenére sem tudod eltüntetni a koszmót, mindenképp fordulj bőrgyógyászhoz szakértői segítségért. Ilyenkor nyáron pedig figyeld a baba fejét.
A koszmó állapotát súlyosbítja, ha a baba feje izzad, ezért ügyelj arra, hogy ne melegedjen túl, a feje mindig legyen száraz, és a lehető legritkábban adj rá sapkát. Csak akkor kerüljön a fejére valami, ha nagyon süt a nap. Lehetőleg ebben az esetben is jól szellőző, természetes anyagból készült fejfedőt, kiskendőt válassz!

MEFONTOLANDÓ TANÁCS

$
0
0


Megfontolandó tanács.Légúti megbetegedések kezelése gyerekeknél.
Mindenekelőtt ki kelhangsúlyozni hogy az ágy melege a legjobb antibiotikum.Hiába adagoljuk a legdrágább antibiotikumokat ha az elemi gondozási szabályokat nem tartjuk be./pl-ágynugalom
A csecsemőkorban kialakuló légúti gyulladásos elváltozások kezelése fokozottabb figyelmet követel meg, mert meghatározóak a szűkebb anatómiai viszonyok. A tünetek csillapítása érdekében a gyermekkel sok folyadékot kell itatni, illetve elegendő pihenést kell biztosítani a számára. Megfázás vagy influenza tüneteitől óvodás korúkig a gyerekek évente körülbelül tíz alkalommal szenvednek. A panaszok igen széles skálán mozognak, többek között jelentkezhet általános gyengeségérzet, láz, étvágytalanság, orrfolyás, köhögés vagy torokfájás is. Hirdetések Ezek a cikkek is érdekelhetik Önt A meghűlés, nátha A köhögés okai és kezelése Légzőszervi megbetegedések A vírusfertőzés ellen a babák szervezete antitesteket termel, ezzel próbálja a megbetegedést kivédeni. A vírusok okozta légúti infekciók kezelésére nem alkalmazhatóak antibiotikumok, de olykor másodlagos, bakteriális fertőzés alakul ki, amely már szükségessé teheti az antibiotikumos terápiát. Nem létezik speciális kezelés, de a szülőknek az alábbiakra érdemes odafigyelniük: A babák könnyebben, gyorsabban kiszáradhatnak, ezért nagyon fontos az optimális folyadékpótlás. A célnak tökéletesen megfelel a meleg hőmérsékletű víz, tea vagy gyümölcslé. A gyermek számára ágynyugalmat kell biztosítani. A levegő párásítása elősegítheti a könnyebb légzést, csillapodhat a köhögés, melynek hatására nyugodtabban alszik a gyermek. A fertőzés következményeként eldugulhatnak a légutak, ezért ajánlott fekvés közben a gyermek fejét megemelni egy nagyobb párnával. Mivel a babák még nem képesek egyedül az orrváladék eltávolítására, a rendszeres tisztításhoz orrszívót kell alkalmazni. (WEBBeteg)

Részletek: http://www.webbeteg.hu/cikkek/ful-orr-gegeszet/12192/leguti-fertozes-gyermekkorban

NEUROFIBROMATOSIS--TEJESKÁVÉ SZINÜ FOLTOK

$
0
0

12éveslánygyermek bőrfelületén café-au-laitfoltokláthatók (0,5cm-es vagynagyobb)és a hónaljifoltok.(Crowjel). Nemészlelhetők neurofibromák


Ebola tünetei és kezelése

$
0
0


Ebola tünetei és kezelése

Mi az ebola?
Az ebola a vírusos vérzéses lázak csoportjába tartozó megbetegedés, a 70-es évek óta ismerjük, számtalan formája van. A fertőzést csak a beteggel vagy annak holttestével közvetlenül érintkezve lehet elkapni, a vírus csak testnedveken keresztül terjed. A betegség az esetek 60-70 százalékában halállal végződik.
h i r d e t é s
Az ebola előfordulása
Vérzéses lázak a földgolyó bármely részén előfordulhatnak, beleértve Magyarországot is. Azok a csoportjai, amelyekbe az ebola mellett a Marburg és a Lassa-láz is tartoznak, nagyrészt Afrikára, azon belül is Közép-Afrikára jellemzőek. Az ebola, amely 1976-ban vált ismertté, megjelenése óta nem szakadt el a kontinenstől, ahogyan a többi fertőzés sem. Előfordulásuk többnyire mindig csak egy-egy országot érintett, nagyobb ebolajárványok négy-öt évente alakultak ki.

A 2013 decemberében kezdődött ebola járványért - ami kiterjedtségét tekintve minden korábbit felülmúl - a vírus Zaire-típusa felelős. Ez a változat a legveszélyesebb, az általa okozott megbetegedések az esetek 60-70 százalékában halállal végződnek. Ismert, hogy a 2013 végén kezdődő ebola járványban 2014 augusztus közepéig nagyságrendileg ezer beteg halt meg, ám az Egészségügyi Világszervezet szerint ez az adat nem tekinthető pontosnak. Ennek oka, hogy nem megbízhatóak azok a számok, amelyek olyan területről érkeznek, ahol amúgy több száz millióan laknak, és ahol lehet, hogy ebolásként diagnosztizálnak más betegeket, illetve úgy halnak meg ebolás betegek, hogy az soha nem derül ki.
Az ebola okai
A betegséget értelemszerűen a vírussal való fertőződés váltja ki, viszont amíg az ebolás beteg nem produkál tüneteket, addig nem is fertőz. Utóbbiból az következik, hogy ahhoz, hogy valaki a betegséget okozó vírussal megfertőződjön, közvetlenül kell érintkeznie a beteggel, annak testváladékával, illetve fizikai kontaktusba kell kerüljön a beteg holttestével. Az ebola vírus levegővel nem, csak testváladékkal és vérrel terjed, nagyon érzékeny, fertőzni csak akkor képes, ha a szervezetbe nyálkahártyán keresztül jut be, méghozzá aránylag nagy mennyiségben. Azaz ha például valaki ebolás betegvagy holttest érintése után a szájába veszi a kezét.

Afrikában a kultúra része az, hogy az elhunyt családtag holttestét simogatják, csókolgatják, szabadon megsiratják. Majd ezt követően hazamennek a falujukba, ami akár egy másik ország területén is lehet. Arra is van példa, hogy a holttesteket "ellopják" a kórházakból, hogy hazavigyék eltemetni. Ugyanígy "kilophatják" a karanténba zárt betegeket, akik így hazamennek a falujukba. Ilyesmi Európában elképzelhetetlen, a kontinensünkön nem csókolgatnak véres holttesteket temetéseken, nem csempésznek haza fertőzött betegeket a kórházakból. Azaz nálunk elképzelhetetlen az ebola betegség ilyen mértékű terjedése.

Ugyancsak a közvetlen kontaktus szükségessége miatt van az, hogy a 2013 decemberében indult ebola járványban 2014 augusztus közepéig meghalt mintegy ezer betegnek több mint 10 százaléka egészségügyi dolgozó volt: orvos, nővér, ápoló, misszionárius pap vagy apáca. Azaz olyan ember, aki betegekkel foglalkozott, fertőzötteket mosdatott és ápolt. Magas érintettségük oka az, hogy a járvány helyszíne a világ egyik legszegényebb területe, sok helyütt az egészségügyi személyzet minimális védőfelszereléssel, még kesztyűvel sem rendelkezik. Az ebola járvány elején a betegséget fel sem ismerték, hiszen a kontinensen teljesen természetes, hogy az emberek megbetegednek és véreznek, a trópusi betegségek miatt pedig olyan tüneteket produkálnak, amelyek kezdetben szinte teljesen megegyeznek az eboláéval. Afrikai mércével mérve az sem számít kiemelkedőnek, hogy eddig ezer ebolás beteg meghalt. Ennek oka, hogy például malária miatt Afrikában összehasonlíthatatlanul több beteget veszítenek el.
Az ebola tünetei
Az ebola lappangási ideje 2-21 nap, de az átlagos lappangási idő jellemzően igen rövid, csupán 5-10 nap.

A tünetek az esetek többségében már ennyi idő után jelentkeznek, a 21 nap csak a teljes biztonság miatt fontos. A rövid lappangási idő a legfőbb oka annak, hogy a fertőzés nem jut ki az afrikai területekről, és eddig még egyetlen esetben sem hurcolták át a fertőzést más kontinensre. (Lévén a fertőzöttek nagyon gyorsan megbetegednek, és nagy valószínűséggel meg is halnak.)

Az ebola első tünete a magas, a betegség definíciója szerint 38,6 Celsius fok fölötti láz. Ezt olyan általános tünetek kísérik, mint a fej- és hasfájás, a hányás, a gyomorfájdalom, később pedig a vérzés. Utóbbi alatt szembevérzést, belső vérzéseket, esetleg véres hasmenést értünk.
Az ebola diagnózisa
A tünetek mellett a gyanú felmerüléséhez epidemiológiai magyarázatra is szükség van. Ez alatt azt értjük, hogy gyanú annál merül föl, aki ebolás beteget ápolt vagy gyógyított, a beteggel egy méteren belüli kontaktusba került, megérintette és a testváladékaival érintkezett, illetve ebolában elhunyt beteg temetésén vett részt, a holttestet megérintette, megcsókolta. Pusztán az, hogy valaki a járvány által érintett területről, például Lagosból érkezett haza vagy Libériában dolgozott, nem ad okot ebola-gyanúra, még akkor sem, ha az illető lázas. Az epidemiológiai háttér ismerete ilyen esetekben azért fontos, mert az ebola kezdeti tünetei hasonlítanak többek közt a maláriáéra, a tífuszéra, az álomkóréraés más trópusi betegségekére. Ha viszont valaki nem került direkt kontaktusba már tüneteket produkáló ebolás beteggel, kizárt, hogy megfertőződjön.

Ha a diagnózis felállításról beszélünk, fontos megkülönböztetni az "afrikai diagnózist" a tudományostól. Afrikában egyből ebolásnak számít mindenki, aki beteggel érintkezett, lázas és véres hasmenése van. Normál esetben a diagnózist csak akkor lehetne fölállítani, ha a beteg vérét eljuttatnák egy laborba, és ott megvizsgálnák. Afrikában ez igen ritkán szokott csak megtörténni, a fertőzést csak elvétve támasztják alá laboratóriumi eredményekkel, lévén jellemzően laboratóriumuk sincs. Itthon ha valakinél fölmerülne a gyanú - mert például Új-Guineából térne haza, ott misszionáriusként ebolás betegeket ápolt volna és lázas is lenne -, akkor az Országos Epidemiológiai Központban PCR-vizsgálattal egyetlen vérmintából négy óra alatt meg tudnák mondani, fertőzött-e vagy sem.

A tüneteket produkáló betegeket itthon izolációs mentőben szállítanák be a Szent László Kórházba, ahol az orvos eldöntené, a veszély valós-e. Ha valós, a páciens bekerülne az úgynevezett negatív nyomású izolációs szobába. A negatív nyomásra - ami azt jelenti, hogy levegő csak befele jut, kifele nem - gyakorlatilag nem is lenne szükség, lévén az ebola légi úton nem terjed - azaz ezt pusztán a túlbiztosítás miatt alkalmaznák. Az orvosok ebbe a helységbe teljesen zárt, a testet abszolút védő öltözetbe mennek be és jönnek ki, utána a ruhát megsemmisítik.
Az ebola kezelése, kórlefolyása
A betegség rohamos gyorsasággal kezdődik, ugyanúgy ér véget: az első lázak után nagyon gyorsan megjelenik a hasmenés és a bőrkiütés. Nagyjából öt nap után eldől, az érintett életben marad-e vagy sem. Ennek oka, hogy ennyi idő alatt jut el a fertőzés annyira súlyos stádiumba (a belső vérzések megjelenéséig), hogy a beteg vagy meghal, vagy nem. Ha nem hal meg, akkor az ötödik-hatodik napon lassú javulás kezdődik, ami viszont már borzasztó sokáig tart: a gyógyuló ebolás még hetekig rossz állapotban van, gyenge, nagyon sokáig kell kórházban ápolni.

A helyzetet nehezíti, hogy a páciens ez idő alatt - vizelettel, egyéb testváladékkal - végig üríti a vírust, azaz fertőzőképes. Ez Afrikában okoz komoly gondot, ahol ezt a helyzetet nem feltétlen kezelik megfelelően. Azt még nem tudjuk, hogy a fertőzést újra el lehet-e kapni, azaz nem ismert, kialakul-e rezisztencia.

Az ebola esetében nagyon fontosak a járványügyi intézkedések.
Az ebolavírust egy-két labor vizsgálta csak, ezek két-három gyógyszert már az orvosok rendelkezésére bocsátottak. Ezek közül az egyik az ebolavírus RNS-ét használja, és a vírusba olyan információkat juttat be, ami arra készteti, hogy ne szaporodjon. Ezt csak állatkísérletekben tesztelték, pozitív eredményt pedig csak akkor adott, ha a fertőzés első 24 órájában kezdték alkalmazni - hatása 48 óta után már csak 60 százalékos volt. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) engedélyezte a szer alkalmazását, kivételesen eltekintett attól, hogy a szer végigjárja a több éves gyógyszer-engedélyezési procedúrát.

Az orvosok mai tudása szerint nem valószínű, hogy az ebola gyógyítását valaha érdemben segítheti gyógyszer. Néhány kivételt leszámítva (a súlyosak közül csak a Hepatititis Ckezelhető gyógyszeresen) a vírusokat a készítmények vagy csak elnyomják, vagy oltás adható be ellenük. Ugyan logikus lenne, hogy az ebolajárvány miatt vakcinafejlesztésbe kezdenek a gyógyszergyárak, de ez ellen az szól, hogy az a terület, ahol erre kereslet lenne - Afrika - nem túl fizetőképes. Azért a néhány európai vagy amerikai utazóért, aki afrikai látogatása előtt esetleg kérne védőoltást, gazdaságilag nem éri meg a fejlesztés.

Az ebola kezelése jelenleg csak tünetileg történhet: fenntartják a beteg keringését, ha vérzik, vért és plazmát adnak neki. Ezen túlmenően csak arra tudnak figyelni, hogy az egészségügyi személyzet ne fertőződjön meg.
Az ebola megelőzése
A ebolavírus okozta járványokat szinte biztosan nem esetleges gyógyszerek és védőoltások fogják megoldani, hanem az érintett területek járványügyi intézkedései. Ebbe tartozik bele az is, hogy a fertőzött rokonai és ápolói ne kerüljenek direkt kontaktusba a beteg testváladékaival. Maga a vírus nagyon érzékeny, már egyszerű fertőtlenítőszer elpusztítja.
Kapcsolódó cikkeink

Hasznos tudnivalók
Sokan félnek attól, hogy az ebola légi úton, cseppfertőzéssel is elkezd terjedni, de ennek valószínűsége minimális. Ennek oka, hogy más típusú a vírus szaporodási módja, másképp szaporodik a vérben, a kórokozónak nincs köze a légutakhoz.

A cikk elkészítéséhez nyújtott segítséget köszönjük dr. Szlávik János infektológusnak, az Egyesített Szent István és Szent László Kórház főorvosának

EPER HAEMANGIÓMA EGY 2 ÉVWÓES GYERMEK ARCÁN.

$
0
0
KEZELÉS NYUGALOM ÉS ÉBER VÉRAKOZÉS

A KANCSALDÁG KLINIKAI FORMÁI GYERMEKEKNÉL KÉPEKBEN

A JÓ SZÜLŐK APRÓ TITKAI

$
0
0


A jó szülők apró titkai
A szülők gyakran bizonytalanok sok, a gyermeknevelést érintő kérdésben, pl. hogy mi mindent engedhetnek meg gyermeküknek, és mit nem, vagy hogyan vegyék rá őt, hogy egyen zöldséget és gyümölcsöt. Mindehhez szeretnénk pár ötletet adni.
A szülők gyakran bizonytalanok sok, a gyermeknevelést érintő kérdésben, pl. hogy mi mindent engedhetnek meg gyermeküknek, és mit nem, vagy hogyan vegyék rá őt, hogy egyen zöldséget és gyümölcsöt. Mindehhez szeretnénk pár ötletet adni, melyek idővel a gyermek mindennapjainak részévé válhatnak.

A szülő járjon elől jó példával!
Ez a legfontosabb tanács, amiből sohasem lehet engedni! Nem várhatja el gyermekétől, hogy egészségesen étkezzen, ha ön gyorséttermi menükön él. Ugyanez vonatkozik a szabadidő hasznos eltöltésére is.

Foglalkoztatás
A gyermeknek állandóan szüksége van valamilyen tevékenységre! Már totyogó korban is elengedhetetlen az állandó mozgás és foglalkoztatás. Ez segít az izmok fejlődésében, elálmosítja őket az alvásidőre, és az alvás sem nyugtalan, így a szülő is tud majd aludni.
Ahogy nőnek, egyre jobban érdekli a gyermekeket a TV és a számítógép, amire az első tanácsunk: mutasson példát, és igyekezzen aktívabb életet folytatni. Ha a gyermek már idősebb, iskolába jár, és kellően kifejlődtek a kognitív készségei, választhat magának valamilyen szervezett sporttevékenységet. Ezzel nem csak a testmozgás iránti igény elégíthető ki, hanem a szociális kapcsolatok iránti igény is.

Zsebpénz
Noha elsőre úgy tűnhet, a zsebpénz elkényeztetheti a gyermeket, ez nincs teljesen így. A zsebpénz segítségével játékosan megtanulható a dolgok értéke, és hogy nem lehet mindent megkapni, amire az ember vágyik.
A zsebpénz nem kapcsolódhat valamiféle jutalmazó-büntető rendszerhez. Legyen egy – kezdetben heti, később talán havi – rendszerességgel juttatott, világosan meghatározott összeg. A zsebpénz adásához a megfelelő életkor, amikor a gyermek elkezdi az iskolát.

Egészséges étrend
Ha a gyermek nem hajlandó se salátát, se banánt enni, itt az idő, hogy szemügyre vegye a saját értrendjét. Ha ön megfelelő mennyiségű gyümölcsöt és zöldséget eszik, a gyermeke általában követi a példáját.
Ha mégsem, egy egyszerű trükk segíthet. Ha a gyermek csokoládét kér, előtte egyen meg valamilyen gyümölcsöt. Ily módon hozzájut az alapvető vitaminokhoz, telítettségérzése lesz, és kevesebb csokoládét eszik.

Elégséges étkezés
Hallgasson a gyermekére, ha már nem kér többet enni. Sok szülő ragaszkodik hozzá, hogy a gyermeke megegye a teljes ebédet, vacsorát, akár fenyegetések árán is. Hiba!
Ilyen esetekben a gyermekek kényszerítik magukat, hogy többet egyenek annál, mint amennyire valóban szükségük van. Egy idő után már nem lesznek képesek hallgatni a szervezetükre, ami így hiába küld majd jeleket, hogy be lehet fejezni az evést.

Elégséges alvás
Gondoskodjon róla, hogy gyermeke minden éjjel legalább 8 órát aludjon. Első osztályos kisiskolásokkal végzett kutatások megállapították, hogy azok, akik 8 óránál kevesebbet alszanak, a napközbeni tevékenységek alatt 4 évesekre jellemző viselkedésformát mutatnak.
Kialvatlanság esetén a szervezet elkezd kortizolt termelni, ami elősegíti a zsír elraktározását. Következésképpen ezek a gyerekek hajlamosabbak az elhízásra.

Ne legyenek tabuk a kommunikációban
Magyarázza el gyermekének, ami érdekli. Akkor is, ha pl. gyermeke először találkozik a faji és etnikai különbségekkel. Ha önnek az a véleménye, hogy a probléma megfelelő kezelése az elhallgatás, a gyermek ezt észre fogja venni. Ha nem magyarázzák el nekik a dolgokat, a gyermekek saját magyarázatokat keresnek, melyek akár teljesen tévesek is lehetnek.

Ne fizessen a gyermekének, mert részt vesz a háztartásban
Sok szülő gondolja úgy, hogy a gyermeket meg kell dicsérni, meg kell jutalmazni, ha segít a ház körül. Amennyiben ez rendszerré válik, a gyermek azt a következtetést vonja le, hogy minden erőfeszítéséért pénzt várhat el.Ugye, ezt ön sem így gondolja? A gyermekek is tagjai a háztartásnak, tehát elvárható, hogy részt vesznek a vele járó feladatokban.

Bátorítsa, ne visszahúzza!
Ugyancsak fontos a gyermeknek a bátorítás, amikor a gyermek igyekszik fejleszteni az önállóságát, vagy új barátságokat köt. Így valóban a közösség, a társadalom részévé válik majd, és különösebb problémák nélkül jut el a felnőtt korba.
Amennyiben kipróbálja, és megtartja a fenti tanácsokat, boldog és egészséges gyermeket nevelhet.
- See more at: http://www.topshop.hu/article/a-jo-szulok-apro-titkai-2014-10-28#sthash.IL4GlI9D.dpuf

FALLOT TETRALOGIÁBANSZENVEDŐ GYERMEK CIANÓZISA.

Viewing all 7855 articles
Browse latest View live




Latest Images