Quantcast
Channel: Dr. Bauer Bela Blog RSS Feed
Viewing all 7855 articles
Browse latest View live

PANNIKULITISZ CSECSEMŐARCON -KÉPEKBEN-

$
0
0
A bőralatti zsírszövet gyulladása a ritkább betegségek közé tartozik csecsemőkorban. Főként az arcon ritkaságszámba menő az előfordulás.


1-



2-



3-



4-



A válogatós gyerek: rosszul evő totyogók és óvodások

$
0
0
 A válogatós gyerek: rosszul evő totyogók és óvodások

A Kanadai Gyermekorvosok Társaságának gyakorlati útmutatója

Kivonat

Azok az egy és öt év közötti gyermekek, akiket szüleik amiatt visznek orvoshoz, mert nem esznek rendesen, többségében egészségesek és az életkoruknak, növekedési ütemüknek megfelelő étvággyal rendelkeznek. A túlzott szülői elvárások szükségtelen aggodalmat eredményezhetnek, és az értelmetlen fegyelmezések, büntetések fokozhatják az ételek elutasítását. Részletes kórtörténet és általános fizikális vizsgálat szükséges az akut és krónikus betegségek kizárásához. Készíttessünk táplálkozási naplót és vizsgáljuk meg a gyermek étkezésére vonatkozó szülői elvárásokat. Amennyiben a gyermek evést "elutasító" magatartása irreális szülői elvárásokból ered, nyugtassuk meg a szülőket, valamint tájékoztassuk őket az ilyen életkorú gyermekek normális növekedéséről, fejlődéséről.

A kisgyermekkorúak körülbelül 25-35%-át tartják szüleik rosszevőnek, vagy válogatósnak A szülő-gyerek konfliktus gyakori oka, hogy mit és mennyit eszik a kisgyermek, s ez rendkívüli aggodalmat okozhat a szülőknek. Pedig ezek a gyerekek többnyire az életkoruknak, növekedési ütemüknek megfelelő étvággyal rendelkeznek A gyermekgyógyászok és családorvosok ideális helyzetben vannak ahhoz, hogy segítsenek a szülőknek gyermekük hatékony táplálásának elsajátításában, valamint előzetes iránymutatást adhatnak, hogyan kerülhető el, hogy az étkező asztal minden alkalommal csatatérré váljon, illetve hogyan előzhető meg a hibás étkezési szokások kialakulása.

Etiológia

Élete első évében a kisgyermek testtömege átlagosan 7 kg-mal, hossza pedig 21 cm-rel növekszik. A második életévben a növekedés nagyjából 2,3 kg és 12 cm, így a legtöbb gyermek két éves korára átlagosan 12,3 kg testsúlyt és 87 cm-es testhosszt ér el.(5) 2 és 5 éves kor között a súlygyarapodás lelassul. A legtöbb gyermek évi 1-2 kg-ot és 6-8 cm-t gyarapszik.(5) Ebben az időszakban csökken a gyermekek étvágya. Néhány szülő összetéveszti az átlagos súlyt (50. percentilis) a normál súllyal. Az sem szokatlan, hogy a gyermek súlya és magassága a normál (3. – 97. percentilis), sőt a középérték fölötti tartományban van, de a szülők ennél is többet várnak el. A kisebb termetű gyermekeknek valamivel kevesebb ételre lehet szükségük, mint nagyobb társaiknak.(4)

A legtöbb válogatós gyermek nem eredendően az. A szülők erőfeszítései, hogy a kisétkű gyermeket több étel elfogyasztására ösztönözzék, épp az ellenkező hatást válthatják ki. A gondozók nyomást gyakorolhatnak a gyerekekre azért, hogy többet egyenek, s közben figyelmen kívül hagyják az 1- 5 éves kor közötti élettani étvágycsökkenést

A gyermekek étvágya elég szélsőségesen változik ezekben az években Bár a kisgyermekek által az egyes étkezésekkor elfogyasztott étel mennyisége nagy különbségeket mutathat, a naponta bevitt összes energiamennyiség nagyjából állandó. Az egészséges gyermekek rendkívül jól egyensúlyban tudják tartani energiaháztartásukat, amennyiben változatos, tápláló ételeket kapnak.(6) Azok a szülők, akik úgy vélik, hogy gyermekük túlságosan kicsi, vagy nem jut elegendő tápanyaghoz, általában túlreagálják a gyermek étvágyának változékonyságát.(7)

A kisgyermekkori autonómia-fejlődés része, hogy a gyermekek nemcsak önállóan szeretnek enni, hanem maguk is választják ki azokat az ételeket, amiket enni kívánnak. Ha kényszerítik őket az evésre, vagy nyomást gyakorolnak rájuk, a gyermekek autonómia igénye sérül, ami az étel elutasítását válthatja ki.(7)

A kisgyermekek jellemőzen neofóbok: nem szeretik az új ételeket amit a szülők úgy értelmezhetnek, hogy a gyerek válogatós. Ennek ellenére, az új ételek kezdeti elutasítása után, a többszöri és semleges bemutatás során a gyermekek idővel elfogadják az új ételeket.

A különféle italok (pl. tej, gyümölcslé) vagy édességek túlzott fogyasztása egyrészt csökkenti a gyermekek ételek utáni étvágyát, másrészt kiszorítják a kalória- és tápanyagdúsabb ételeket, ami egyes gyermekeknél akár a növekedés visszaeséséhez is vezethet. Az étkezések közötti nassolás szintén befolyásolhatja a gyermek étvágyát.

Vannak olyan gyermekek, akik az étel elutasítását figyelem-felkeltésre használják Ez a viselkedés jelezheti a szülő-gyermek kapcsolat zavarát.(7) A diszfunkcionális családi környezet bizonyítottan fordított arányban áll a gyermekek táplálék-bevitelével Az étel elutasításában a nem megfelelő táplálási szokások is szerepet játszhatnak. A fenyítés, noszogatás, szidalmazás, büntetés, könyörgés, zsarolás, vagy a kényszerítés inkább csökkenti, mint növeli a bevitt táplálék mennyiségétEzzel szemben a szóbeli dícséret és a szerető gondoskodás jótékonyan hat az ételek megszerettetéséreA legtöbb gyerek szeret utánozni másokat. A család és pajtásai modellként szolgálnak a gyermek étkezési szokásainak és ételpreferenciájának kialakulásában. Ha egy családtag, vagy egy másik gyerek elutasít egy ételt, a kisgyerek utánozhatja ezt.(4) A család, vagy egy kortárs csoport meghozhatja a vonakodó gyermek evési kedvét és elősegítheti az új, változatos ételek elfogadását.(14)

Az étkezés légköre befolyásolja a gyermek evéshez való viszonyulását. A példamutatás és elfogadás jótékony, míg az unszolás és a veszekedés kártékony hatással bírHa a gyermektől olyan viselkedést és étkezési szabályok betartását várják el, ami az életkorának nem megfelelő, az szintén megzavarhatja a gyermek evési hajlandóságát.

Orvosi vizsgálat

A részletes anamnézis felvétele elengedhetetlen ahhoz, hogy megállapíthassuk, vajon az étel visszautasításának hátterében szervi okok vagy fiziológiás étvágycsökkenés áll-e. Egy 3-7 napos részletes étrend napló segíthet megbecsülni a gyermek kalóriabevitelét. Ebben a tipikus adag mennyiségeket, az étkezés idejére fordított időt és az étkezés közbeni légkört is le kell jegyezni. Ha egyfajta ételt az egyik nap jóízűen elfogyaszt a gyermek, a másik nap viszont elutasítja, lehet, hogy mi várunk el túl sokat tőleHiszen, ha az étvágytalanság betegség tünete volna, akkor ez hirtelen következne be és minden ételre kiterjedne. Teljeskörű anamnézis felvétel szükséges ahhoz, hogy kizárjuk a sokféle akut és krónikus betegséget, amelyek anorexiával párosulnak. Figyelembe kell vennünk azt is, hogy bizonyos gyógyszerek szintén étvágytalanságot idéznek elő.

Alapos fizikális vizsgálat szükséges ahhoz is, hogy felismerjük az alultápláltság tüneteit, illetőleg, hogy kizárjunk az étvágy csökkenésében még feltáratlan okokat. Ehhez pontos mérésekre van szükség: egy korábban rögzített eredménnyel össze kell vetnünk a gyermek aktuális magasságát és testsúlyát, valamint meg kell határoznunk a gyermek testtömeg -magasság arányát vagy a testtömeg indexét. Abban az esetben, ha a gyermek jól néz ki és normálisan növekszik, az étel elutasításában pszichológiai okokra kell gondolnunk. Bár a fizikális vizsgálat rendszerint igazolja, hogy a gyermek egészséges, a szülőket nem győzi meg a megnyugtatás, ha azt nem előzi meg a gyermek alapos kivizsgálása.

Kezelés

Amikor csak lehetséges, az étel elutasításának kiváltó okait kell kezelni. Amennyiben az étel elutasítása irreális szülői elvárások következménye, a következő tanácsok segíthetnek:

1.     Nyugtassuk meg a szülőket, hogy az étvágy csökkenése normális a kettő és ötéves kor között: a táplálékbevitelük azért mérséklődik, mert így alkalmazkodik az ebben az életszakaszban lassúbb növekedéshez.

2.     Értessük meg a szülőkkel, hogy bár ők választják ki, hogy mit tesznek a gyermekük tányérjára, azt viszont a gyermek dönti el, hogy mennyit eszik a felkínált ételből Más szóval, a szülőknek a gyermek életkorának megfelelő textúrájú és ízű, tápláló ételeket kell felkínálniuk a főétkezések és kisétkezések alkalmával, de engedniük kell, hogy a gyermek maga döntse el, hogy mit és mennyit eszik. A szülőktől ez rugalmasságot kíván abból a szempontból is, hogy az ésszerűség határain belül és amíg a gyermek normálisan fejlődik, engedjenek a gyermek választásának. A totyogó korúak annak ellenére képesek fenntartani a folyamatos növekedést, hogy a táplálékbevitelük napról napra jelentősen ingadozhat.

3.     Hangsúlyozzuk, hogy kezdetben jó, ha étkezésekkor mindegyik ételből kis adagokat teszünk a gyermek elé. Alapelvként elmondható, hogy minden ételből annyi evőkanálnyival kínáljuk, ahány éves a gyermek, amihez még szedhetünk, ha a gyerek kér Ha mindent megevett a tányérról, még mindig repetázhat.

4.     Tudatosítsuk a szülőkben, hogy a tízórai, illetve uzsonna ideje a főétkezések közötti félidőre essen, ami azonban ki is hagyható, ha ennek ideje vagy mennyisége befolyásolná a gyermek étvágyát a következő főétkezéskor. Kisétkezésre magas tápanyagtartalmú ételeket kínáljunk. Gyümölcslé nem javasolt tízóraihoz vagy uzsonnához. A gyerekeknek nem szabadna egész nap rágcsálniuk, sem túl sok tejet és gyümölcslevet fogyasztaniuk, ezek ugyanis azzal a következménnyel járnak, hogy a főétkezéskor kevesebbet esznek.

5.     Emlékeztessük a szülőket arra, hogy az étkezés örömteli dolog. Se kényszerítéssel, se hízelgéssel ne próbáljuk ösztönözni a gyerekeket az evésre A zsarolás, fenyegetés és büntetés végképp kerülendő a helyes étkezési szokások kialakításában.

6.     Mondjuk el a szülőknek, hogy kisgyermekkorban lévő gyermeküket ne ültessék 20 percnél hosszabb ideig az asztalnál Amint az étkezés befejeződött, vegyék is el az ételeket az asztalról és csak a legközelebbi étkezésnél vagy uzsonnára ajánlják fel újra Íly módon elég valószínűtlen, hogy a következő étkezéskor a gyermek ne akarna enni Emeljük ki, hogy a gyermekeknek mozgásra és játékra van szükségük ahhoz, hogy növekedjen az étvágyuk. Azt is mondjuk el azonban, hogy a kimerült, vagy túlpörgött gyermek kevesebbet eszik.(16) Ezért jó, ha 10-15 perccel az evés megkezdése előtt szólunk a gyerekeknek, hogy felkészülhessenek és lenyugodhassanak az étkezésig.

7.     Emlékeztessük a szülőket arra, hogy játékok, könyvek és a tévé figyelemelterelőek, ezért nem megengedettek az étkezések során A szülők csak a gyermek életkorának megfelelő viselkedést várhatják el az asztalnál is. Legyen az étkezés örömteli családi együttlét, ezért ajánlatos, hogy a szülők a fegyelmezést ne az étkezések idején gyakorolják. Egy síró, vagy megbántott gyermek valószínűleg nem fog jól enni.

8.     A családdal való együttevés a kisgyermekek számára nemcsak örömteli társas élményt jelent, hanem lehetőséget is az utánzással történő tanulásra. A gyermekek örülnek a családtagok jelenlétének és fogyasztásuk függ is a felnőttek jelenlététől Éppen ezért a családtagoknak, amennyiszer csak lehet, együtt kellene étkezniük.


9.     Az étvágygerjesztők, mint pl. a cyproheptadin (Peritol)általánosságban nem javallottak akkor, ha az egyetlen tünet az étel elutasítása, és sohasem javasolhatók azért, hogy eloszlassák a szülői aggodalmakat. Vitaminok vagy ásványianyag kiegészítők abban az esetben javasolhatók, ha a gyermek étrendjének minősége nem kielégítő. Abban az esetben azonban, ha a kisgyermek szépen nő, semmi szükség a gyermekek számára kifejlesztett étrendkiegészítőkre vagy tápszerekre, ezek ugyanis nem helyettesítik az egészséges ételeket, amiket – többek között – a Kanadai Élelmiszer Útmutató is javasol. (www.healthcanada.gc.ca/foodguide).

Hogyan öltöztessük a babát nyáron?

$
0
0
A baba öltöztetése nyáron




Sokan hajlamosak túlöltöztetni a babát nyáron, illetve túl szűk ruhákat adni rá. A legtöbb szülő attól fél, hogy a kicsi könnyen megfázik, azonban a túl vastag ruházat éppen ennek kockázatát növeli. Hogyan öltöztessük megfelelően a csecsemőkorú vagy tipegő gyermeket nyáron, hogy az valóban jól érezze magát a bőrében és egyúttal az egészségét is megóvjuk?
A nagyon fiatal csecsemők (6 hónap alatt) képtelenek szabályozni testhőmérsékletüket, nem úgy, mint a nagyobb babák vagy gyerekek, így tehát ők sokkal hamarabb túlmelegednek és könnyebben megfáznak. Öltöztesd a babát az időjárás függvényében, ezáltal sokkal kényelmesebben fogja érezni magát, és kevesebb esélye lesz a kiszáradásnak vagy túlmelegedésnek.

Amire feltétlenül szükséged van a nyári hónapok alatt

A következő babaruhák segítségedre lesznek, hogy a pici számára megfelelő kényelmet biztosíts a meleg nyári hónapok alatt:

  • világos színű felsők

  • világos színű kalap vagy sapka, természetes szálakból

  • esernyő, mely kis árnyékot tart

  • világos színű, könnyű, vékony pulóver

  • természetes szálakból szőtt, könnyű takaró

Így öltöztesd a babát nyáron!

  • Adj a pelenkára egy világos színű pólót, főleg ha nagyon meleg van. A sötét színek vonzzák a meleget, tehát a fehér a legjobb választás. Ha nagyon meleg van, de a gyermek nincs közvetlenül a napon, felejtsd el a ruhákat, és hagyd a gyereket csak pelenkában lazulni.

  • Tartsd a gyereket napernyő alatt vagy árnyékban, ami megvédi a naptól, ezáltal elkerülheted, hogy leégjen. Ne használj fényvédő krémet 6 hónapnál fiatalabb babák esetében. Tegyél inkább fejére egy kalapot vagy sapkát, hogy a napfény ne érje a szemeit.

  • Tarts kéznél egy könnyű pulóvert vagy takarót, amikor a kinti melegről bemész egy légkondicionált szobába. A hőmérséklet hirtelen változásától megfázhat a baba.

  • Kerüld a szintetikus anyagokat. A természetes anyagok, mint a pamut vagy vászon, sokkal jobb szellőzést biztosít, mint a szintetikusak, mivelhogy engedélyezik, hogy a levegő a csecsemő bőre mellett áramoljon.

  • Ha babahordozót használsz használsz  vagy takarót, hogy letakard miközben szoptatod, bizonyosodj meg arról, hogy a baba nem melegszik nagyon be. Egy hűvös törölköző (nem hideg!) a baba fején vag mellkasán segíteni fog, hogy felfrissüljön.

 Hasznos tippek és tanácsok

A baba öltöztetése nyáron nem annyira nehéz feladat, azonban figyelembe kell vegyél pár hasznos tanácsot és figyelmezetetést:

  • Kislányok esetében csodálatos választás egy laza ruhácska, ezáltal a levegő a test körül áramlik.

  • Ne feledd, hogy melegben sok folyadékot kell adnod gyermekednek. A víz, hígitott gyümölcslé vagy anyatej segít a kiszáradás esélyének csökkentésében.

  • Ne adj a babának elektrolitos italokat, csak akkor, ha az orvos előírja, mivelhogy ezek nagyon sok cukrot és sót tartalmaznak.

  • Bár elsőre meglepő lehet, de nyáron a túlöltöztetésés az alulöltöztetés közül az előbbi a rosszabb!



A CSECSEMŐ ÉS KISDED ÖLTÖZTETÉSE

$
0
0
A csecsemő és kisgyermek öltöztetése.


A ruházat jelentősége, védelmi szerepe:

  • Segít a hőszabályozásban
  • Véd a szennyeződéstől
  • Véd a sérüléstől
  • Esztétikai nevelés egyik területe

A ruházat jelentősége a hőháztartásban:

  • Az ember testhőmérséklete a környezettől függetlenül állandó 36-37 C fok. A hőtermelésnek és a hőleadásnak egyensúlyban kell lennie, hogy az „állandó” hőmérsékletet fenntartsa.
  • A szervezetben termelődő hő nagyrészt az anyagcsere folyamán keletkezik.
  • A káros felmelegedés és lehűlés ellen segíti a szervezetet a megfelelő ruházat.

A ruházat anyaga:

Hőszigetelő képessége függ:
  • A szál anyagától – mennyi levegőt tartalmaz (pl gyapjúszál sok levegőt tartalmaz, rossz hővezető, jól szigetel)
  • Feldolgozás módja – szövés, fonás, kötés, sűrűségétől
  • Az anyag vastagságától
  • Az anyag felületétől
  • Színétől – a sötét elnyeli a nap melegítő sugarait, a fehér visszaveri.

A célszerű ruházat:

Ne zavarja a gyermeket mozgásában – könnyen fel-le vehető legyen, minél kisebb súlyú, puha, simulékony
Minél kevésbé gátolja a bőr élettani működését és a vérkeringést – Ne legyen merev és nehéz, ne szorítson, ne használjunk több, mint két – három réteg ruhát, mert a légcserét gátolhatjuk a több réteggel. A gumírozott, impregnált anyagok nem nedvszívók és szintén akadályozzák a légcserét.
Legyen tisztántartható. A ruházattal vegyünk figyelembe az egyéni szükségleteket – izzadékonyabb, fázékonyabb gyermek.

Életkoronkénti öltözékek:

1. Az újszülött ruhatára – télen:

  • 5-6 body – más néven kombidressz, vastag pamut vagy frottír anagyból, hosszú ujjú (a legjobb, ha  a vállán vagy az elején gombolható vagy tágítható nyakú de lehet a régebbi típusú rékli, kising is.)
  • 4-6 db rugdalózó plüss vagy vastagabb pamut anyagból, egy-két darab bélelt is, ebben akár altatni is lehet a kicsit, ha a hálózsákot nem szereti.
  • 3 db póló ujjatlan rugdalózóhoz, kell a póló is, télre természetesen hosszú ujjú.
  • 1-2db pulóver vagy kardigán
  • 1-2 db kiskabát (más néven kocsikabát)
  • 1-2 db sapka – egész kicsi korban a vastagabb téli sapka alá ajánlott egy vékonyabbat is feladni, praktikus, ha a gyerek álla alatt meg lehet kötni vagy tépőzárral lehet rögzíteni.
  • 4 pár zokni – lehet vastag, bolyhos zokni is, amit a kiscipő kiváltására találtak ki
  • 2 db harisnyanadrág – vastag, pamut vagy frottír anyagból
  • 1 pár kiscipő, vastag, bélelt, de lehet kötött is
  • 1 db levegőztetőzsák, más néven overál (legyen vastag, belül mindenképpen bőrbarát anyaggal bélelt, kívülről jó, ha vízhatlan, praktikus, ha elöl magasan záródik

2. Az újszülött ruhatára – nyáron:

  • 4-5 db rugdalózó vékonyabb plüss vagy pamut anyagból, ujjatlan, de ebből sem árt egy darab hosszú ujjú.
  • 2-3 db napozó a nyári hőségben elég ezt feladni rá, és úgy levegőztetni vagy altatni a szabadban, természetesen árnyékban
  • 2-3 db póló, ha ujjatlan rugdalózót adunk rá.
  • 1-2db pulóver vagy kardigán (a hűvösebb, de mégsem túl hideg napokra)
  • 1-2 db kiskabát (más néven kocsikabát)
  • 1-2 db sapka nyáron elég a vékony pamutsapka, újszülöttre adjunk kettőt egyszerre
  • 2 pár zokni vagy kiscipő (kötött)

A cipő:

A kisgyermek cipőjének megválasztásakor figyelembe kell venni, hogy csontozata és izomzata még fejletlen. Megfelelő méretű legyen, a felsőrész magasabb kialakítása teszi lehetővé, hogy a lábfej, lábujjak számára kényelmes, megfelelő hely legyen.
A még járni nem tudó gyermek számára a puha talpú, hajlékony anyagból készült talppal és felső résszel.
Fontos, hogy könnyű, a  láb mozgását jól követő legyen a keményebb talpú, már járni tudó gyerekek számára vásárolt lábbeli is.

Szandálok, félcipők, téli cipők

A mindenkori évszak, időjárásnak helynek megfelelő lábbelit kapjon a gyermek
A szandáloknál és minden cipőnél elvárás, hogy rögzítse a gyermek sarkát, tartsa a bokáját.
A lábbeli a mindenkori helyzetben megfelelő védelmet és támaszt nyújtson a lábnak.
A cipőket betéttel csak indokolt esetben, orvosi javaslatra kell ellátni. A betét indokolatlan használatával a lábboltozatot tartó izmok passzivitásra kényszerülnek, nem dolgoznak, ezáltal elősegítjük a lúdtalp kialakulását.
Védjen a hőmérséklet változástól, az időjárás viszontagságaitól.

A kisded és kisgyermek ruhatára:

  • Hosszú szárú, rövid szárú játszónadrág váltja a rugdalódzót.
  • Harisnyanadrág
  • Pizsama, hálóing

Pelenka

Tetra pelenka: biztosítja a bőr szellőzését. Megelőzhető a gyakori bőrkiütés. Terpesztartást biztosít. Elegendő 40-60 fokon mosni. A nap fehéríti. Nem kell vasalni. A csecsemő bőrét kellemes, puha anyag éri. Ahogy mi is szívesebben viselünk pamut anyagú ruhát, mint műanyagot, neki is kellemesebb ez.
Nadrágpelenka: szabása, rögzítése hasonló az eldobható pelenkáéhoz. Gumírozása védelmet nyújt az esetleges szivárgásokkal szemben. A pelenka 2 fő része a nedvességzáró valamint a nedvességszívó rész, illetve kiegészíthető mosható és eldobható pelenkabetéttel.
A MoNaPel és a Pappolíno pelenkák 2 külön részből állnak: egy pamut nedvszívó belső és egy nedvességzáró külső részből. A Carolino mosható nadrágpelenka 2 méretben készül. Csecsemő méret 3,5-9 kg-ig, tipegő méret 9-18 kg-ig.


SEBORRHOEAS DERNARITISZ KÉPEKBEN

$
0
0
Seborrhoeás dermatitis (  seborrhea , sebopsoriasis , seborrheás ekcéma , korpásodás , és a pityriasis capitis )  egy krónikus, visszatérő , és általában enyhe bőrgyulladás . Seborrhoeás dermatitis gyulladásos  bőrbetegség  a fejbőrt , az arcot , és a törzs bőrfelületét érinti. . Általában a seborrheás dermatitis tünetei pikkelyes , hámló , viszkető , vörös bőrszin képében jelentkeznek . A faggyúmirigyekben -  gazdag területen gyakrabban van jelen. . A serdülők és felnőttek , seborrhoeás dermatitis általában korpásodás , vagy az  enyhe  bőrpír a betegség gyanuj

1-

2-

3-

4-

5-

6-

7-

8-




RITKA BETEGSÉG-FOLTOS BŐR SZARKOIDÓZIS

$
0
0
A szarkoidózis (sarcoidosis) egy olyan betegség, ahol gyulladásos sejtek szaporodnak fel a különböző szervekben kis csomók formájában (granulómák). A granulomák leggyakrabban a tüdőben vagy a környékbeli nyirokcsomókban fordulnak elő, de más szervek is érintve lehetnek, mint például a bőr is. A szarkoidózis lényegében egy allergén vagy fertőzés által kiváltott fokozott immunreakciónak tekinthető, amely akkor is folytatódik, miután a kezdeti fertőzés vagy antigén kiürült a szervezetből.



Miért fontos már gyermekkorban a tudatos egészséges életmódra való nevelés?

$
0
0
Miért fontos már gyermekkorban a tudatos egészséges életmódra való nevelés?

Napjaink felgyorsult világában egyre hangsúlyosabb szerepet kap a tudatos egészséges életmódra való nevelés. Ami korábban természetes volt a gyermekek számára – jó levegő, elegendő mozgás, megfelelő táplálékbevitel –, manapság egyre nehezebben elérhető. De miért is fontos ez a pszichés fejlődésben? Mert rendszert és kereteket biztosít, ami a gyermekek számára talán az egyik legfontosabb dolog az egészséges személyiség kialakulásához.

A táplálkozás egészségügyi és pszichés szempontjai

Kezdjük először a táplálkozással. Nyilvánvalóan az egészséges táplálkozásról a legtöbb embernek orvosi szempontok jutnak eszébe, úgymint az elhízás, vagy a cukorbetegség kockázatai. A megfelelő vitamin és tápanyag bejuttatása a szervezetbe elengedhetetlen fizikai egészségünk megőrzéséhez. Ugyanakkor a rendszeres étkezés a gyermekek napirendjében meghatározó szerepet tölt be, tulajdonképpen ezek köré szerveződik a napi program is.

 Fontos dolog, hogy az evésnek legyen egy rituáléja. A legideálisabb az, ha családi programként determináljuk, hiszen egy közös ebéd vagy a menü elkészítése kiváló alkalmat ad a családi beszélgetésekre, a napi történések megvitatására. Egy szépen megterített családi vacsoraasztalon elfér a zöldség, gyümölcs is, és a gyermekek elsajátíthatják az egészséges táplálkozás mikéntjét.

A rendszertelen étkezés összekuszálja a hétköznapokat. A kiszámíthatatlanság számos későbbi probléma okozója lehet, és ezalatt nemcsak az elhízás kockázata értendő. Apropó elhízás! A túlsúlyos gyermekek rendszeresen ki vannak téve az emberek rosszalló tekintetének, a gúnyos megjegyzéseknek, melyek sokszor maradandó lelki problémák okozói. Figyeljünk oda tehát gyermekeink táplálkozására! Ne hagyjuk, hogy fölösleges kalóriákkal tömjék magukat. Tényleg édességet kell adnunk nekik a szeretetünk jeléül? Vagy gondoljunk bele, mit tanul, ha a csokit jutalomnak tekinti? Sajnos ezzel a gyermek azt tanulja meg, hogy a jutalom érdekében viselkedjen jól, ne pedig saját meggyőződéséből.

Összességében láthatjuk, hogy az étkezés napjainkban már nemcsak a testünk táplálásáról szól, hanem számos más szerepet is betölt életünkben. Éppen ezért pszichés szempontból is fontos figyelembe venni a jelentőségét.

A mozgás és a sport jelentősége

Az egészséges életmódra való nevelés szerves része a sport, a mozgás szeretete. Akárcsak az étkezés, a sportolás is keretezi a gyermek életét. Kitartásra nevel, remek csapatépítő funkciója van, rendre tanít, és még hosszasan sorolhatnánk pozitívumait. Az iskolában egyre nagyobb a nyomás a tanulókon, melyet kiválóan old a fizikai terhelés. Pozitív hatást gyakorol a mindennapi testnevelési program, mely azt bizonyította, hogy valóban nagy szükség van gyermekeink rendszerese testmozgására, nemcsak iskolai szinten, hanem sportegyesületekben is. A sport bátorságot ad, a győzelem dicsőséggel jár, a nyerés lehetősége motivál. Az evéshez hasonlóan a sportolás is összehozza a családot, legyen az egy síút, túrázás, kirándulás vagy egy nap a strandon.

A közösség jótékony szerepe

Az egészségünk megvédéséhez megfelelő ismeretekre kell szert tennünk nekünk felnőtteknek, valamint a felnövekvő generációnak egyaránt. Egészségvédő magatartást kell kialakítanunk és az egészségtudatot szükséges megerősítenünk.

Az egészségtudatosságának kialakításában – a káros szenvedélyek leküzdésében, a szabadidő helyes eltöltésében és a civilizációs ártalmak lehető legkisebb mértékre szorításában – fontos szerep hárul a sportegyesületekre, illetve az iskolákra. A közösség formáló ereje azért jelentős, mert az iskoláskorú gyermekek személyiségfejlődése, az értékek elsajátítása szempontjából olyan fejlődési periódusban vannak, amikor még érdemi hatást lehet gyakorolni a későbbi életideálok, preferenciák, például az egészséges élettel kapcsolatos kompetenciák kialakítására. Az ismeretek átadása mellett ez a közösség másik alaptevékenysége, a nevelés.

Az egészség általában előkelő helyet foglal el az emberi értékek rangsorában. Egészségesen élni azonban nem egyenlő azzal, hogy az egészséget, mint értéket, önmagában elfogadjuk. Egy tizenéves vonatkozásában – például egy kortárs csoport befolyásoló hatására – a dohányzás, a drog-, vagy az alkoholfogyasztás előtérbe kerülhet, miközben elméletileg az egészség, mint érték, a fiatal gondolkodásában jelen van, de a domináns befolyás hatására a rangsorban mégis hátrébb kerül.

Ezzel az iskolai nevelés vagy az egyesületi élet nehezen veszi fel a versenyt a tizenéves korosztály körében. Ennek ellenére, vagy éppen ezért kell beépítenünk a mindennapokba az egészségtudatosságra nevelést. A felnövekvő generáció egészség-magatartásának formálásában tehát az iskola a célzott, elsődleges prevenció legfontosabb színtere. Fel kell készítenünk a fiatalokat arra, hogy önálló, felnőtt életükben képesek legyenek életmódjukra vonatkozóan helyes döntéseket hozni. Tegyenek szert megfelelő önismeretre, tűrőképességre. Legyenek képesek arra, hogy életvitelük helyes kialakításával a megelőzhető megbetegedéseket elkerülhessék, hogy a nehézségek, problémák megoldásárára természetes úton (cigaretta, alkohol, drog nélkül) találják meg a választ. Ki kell alakítanunk az igényt gyermekeinkben a minőségi élet iránt és meg kell mutatnunk az utat, amely ehhez elvezeti őket. Ez a cél a család és a közösség együttes erőfeszítése révén valósulhat meg a leghatékonyabban.

Hangsúlyos elem, hogy az egészséges életmód kialakítása a gyermeknevelés része, és akárcsak az élet más területein, a szülői minta követendő a gyermek számára, tehát a leginkább akkor lehetünk hitelesek, ha mi magunk is egészségesen élünk. Rohanó világunkban sajnos ezt egyre inkább tudatosítani kell magunkban!



AZ ATÓPIÁS DERMATITISZ LEGJELLENZŐBB HELYE A GYERMEKEKNÉL A TÉRD ÉS KÖNYÖK IZÜLETEI


IN MEMORIAM NAGYMÉLTÓSÁGU ÉS FŐTISZTELENDŐ DR.TEMPFLI JÓZSEF VOLT NAGYVÁRADI MEGYÉSPÜSPÖK

$
0
0
IN MEMORIAM
NAGYMÉLTÓSÁGU ÉS FŐTISZTELENDŐ DR.TEMPFLI JÓZSEF VOLT NAGYVÁRADI MEGYÉSPÜSPÖK


Volt osztálytársai nevében, akiket még vezérelnek az Úr beláthatatlan ösvényei veszek búcsút osztálytársunktól és hűséges barátunktól
Nagyméltóságú és Főtisztelendő Dr Tempfli József Nagyváradi megyéspüspöktől,az erdélyi magyarság halk szavú törékeny igaz igehirdetőjétől és talán Erdélyország egyik legigazabb magyarjától. Közöttünk Ő volt a hűség mintaképe aki minden osztálytalálkozónkon ott volt és a nehéz történelmi időkben is volt mindenkihez egy bátorító szava. A találkozók alkalmával mindig Ő tartotta a szentmisét a Zárda templomban és szentbeszédeiben keresetlen szavaival sugározta felénk emberi küldetésünk az Úr által megszabott értelmét. Az Ő személyére mindannyian büszkék voltunk,Ő volt a mi jogunk megtestesítője hogy léteztünk és alkottunk mi mindannyian. Voltak köztünk akik az erdélyi magyarság kiválóivá lettek,mások a nagyvilágban öregbítették hírnevét iskolánknak és városunknak,ismét mások a végváriak tisztességét őrizték itt szülőföldjükön de az Ő hihető és érzékelhető szerénysége,hite,magyarságtudata történelmi érték marad ami mélyen beivódott a magyarság emléktárába. 2007. augusztus 20-án a Magyar Köztársaság legmagasabb fokú, a Magyar Köztársasági Érdemrend nagykeresztje kitüntetést kapta valamint Nagyvárad Helyi Tanácsának díszpolgári kitüntetése és még számos magas értékrendű elismerés viselője volt.
Az Úr adományozzon meg földi érdemeid legigazabb kegyelmével.!!
Volt osztálytársaid nevében-
Bauer Béla
A BENUTATOTT KÉPEN A 6o-DIK ÉRETTSÉGI TALÁLKOZÓ RÉSZTVEVŐI LÁTHATÓK.
AZ ELSŐ SORBAN KÖZÉPEN DR.TEMPFLI JÓZSEF NEGYVÁRADI MEGYÉSPÜSPÖK LÁTHATÓ.

HISTÓRIÁIM NAPRAKÉSZEN

$
0
0
HISTÓRIÁIM NAPRAKÉSZEN.







ELŐSZÓ

Csupán azért kontárkodtam az írás berkeibe, mert a betűbevésett gondolataim,érzéseim közlése minden alkalommal felszabadították az éppen aktuális érzelmi vívódásaimat,igazságérzetemet,emberbaráti szeretetemet és szabaddá tették mindezeket. Ez az 1ooo oldalnyi, „se füle se farka” iromány gyűjtemény-/Szabolcs elkúrvúlásától-A köménymag leves utálatának inditékai/  némi történelmi háttéranyagot megmentett a veszendőségtől de nagyrészt az érzelmi töltetek uralják a mondanivalómat. Nem a bitang ármánykodás szelleme uralja az alaptónust hanem a köz kimondott vagy elhallgatott társadalmi igazságokat akartam szolgálni ami nem mindig sikerült a monoton sztereotip történelmi  beivódások miatt.

Szakbarbár életutam nem engedte hogy hetvenkedni merjek az irodalmi berkekben,mert az a közel 17 millió  látogatója szakmunkáimnak  a bizonyíték arra hogy ebben a korban és főként a gyógyítás szent kötelessége mellet ez lehetetlen volt. De a munkám méretei és tartalma feljogosít arra hogy egy küzdelmes élet mozzanatainak leírása,hivatásom értékrendjének  a minőségét a köz tudomására adjam még akkor is ha a senyvesztő ellenlábasaim a pokolba kívántak. A történelem kíméletlen. veszejtő útjai annyira kiszámíthatatlanok főként az emberi faj sokszor megfoghatatlan vagy elképesztő, erkölcstelenségét figyelembe véve,hogy valószínű  ezeknek az járhatatlan ösvényeit közülünk senki sem fogja megismerni de sajnos  ennek a ténynek a tudatában is marjuk egymást, elszalasztva azt az apró reményt a jóra  amit felkínált nekünk az sors.Az örökéletű martalócok elleni hiábavaló küzdelem állandósul, mély nyomot hagyva az alkotás és az emberi tisztesség berkeiben.

ADJA AZ ÚR NE IGY LEGYEN !!






Komoly betegséget is jelezhet a böfögés

$
0
0
Komoly betegséget is jelezhet a böfögés

Csecsemőkorban gyakori panasz az étkezések után jelentkező bukás, más néven böfizés. Az esetek többségében átmeneti panaszról van szó, fontos azonban ismerni, hogy mit tehetünk a tünetek enyhítésének érdekében, illetve mikor forduljunk feltétlenül orvoshoz.

"Étkezés során az elfogyasztott táplálék a szájból a nyelőcsövön keresztül a gyomorba jut, majd útját a bélrendszer felé folytatja. Egyes embereknél azonban visszafeléis lejátszódik ez a folyamat" - magyarázza dr. Hidvégi Edit gyermekgasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont orvosa. "A gyomor keverő mozgása során nemcsak a patkóbél felé jut a gyomortartalom, hanem, ha rossz a nyelőcső alsó záróizmának működése, vissza is folyhat a nyelőcsőbe, akár a garatig is. Ezt a jelenséget nevezzük refluxnak."


Az első hónapokban természetes a visszafolyás

A kis csecsemőknél ez a bukás jelensége, amelyet szinte minden anyuka tapasztalhat. Azért büfiztetik a babákat etetés után, hogy a sok lenyelt levegő ne feszítse túl a gyomrot, rontva a nyelőcső záróizmának záró funkcióját. Attól függően, hogy az anyatej vagy tápszer mennyi ideig volt a gyomorban, egészen folyékony állapotban, vagy - később - túrós csapadék formájában jöhet vissza a szájba, illetve köpheti ki a csecsemő.

Ez az első hónapokban szinte természetes dolog. Amíg a baba csak kis mennyiséget bukik vissza, fejlődése normális. A kis mennyiség nagyjából az etetés után 5-10 percig jelentkező, két-három kortynak megfelelő táplálékot jelent. A bukások egyik gyakori és igen egyszerű magyarázata, hogy a gyermek minden bizonnyal túlette magát, ilyen esetekben egyszerűen csak a felesleget böfizi fel.


Megfelelő súlygyarapodás esetén nincs ok aggodalomra

A gyakori bukások láttán az édesanyák azt gondolhatják, a pici nem tud eleget enni, ezáltal megfelelően fejlődni. Amennyiben havonta körülbelül 400-500 gramm súlygyarapodást tapasztalunk, nyugodtak lehetünk, gyermekünk megfelelően fejlődik. Természetesen a súlygyarapodás az első időszakban intenzívebb és bizonyos hatásokra, akár időjárás-változás vagy fogzás a gyermek súlynövekedése átmenetileg lelassulhat, azonban ha féléves korára eléri születési súlya kétszeresét, nincs ok aggodalomra.

Féléves kora után lehet aggódni

A bukások gyakorisága nagyjából a gyermek féléves korára fokozatosan csökken. Egyrészt ekkorra a gyomor záróizma megerősödik, másrészt a gyermek ennyi idősen már felül, így kevesebb időt tölt fekve, mely szintén bukást eredményezhet. Ezek mellett a hozzátáplálás során bevezetett sűrűbb táplálékoknak is köszönhető a kevesebb visszabukott étel.

Ha azonban az etetés során a csecsemő hátraszegi a fejét, fájdalmasan sír, rendszeresen nagyobb mennyiség jön vissza a gyomorból, illetve a gyermek súlyfejlődése is jelentős elmaradást mutat, akkor már refluxbetegségről beszélünk, és orvosi segítségre van szükség. Intő jel lehet, ha a gyermek nemcsak az étkezéseket követő 5-10 percben, de akár egy órával később is rendszeresen bukik.


Általában nincs szükség gyógyszerekre

A tünetek kivizsgálása minden esetben fontos. Egyrészt az orvosi vizsgálatot követően, amennyiben az orvos semmilyen rendellenességet nem állapít meg, az édesanyák megnyugodhatnak, illetve tanácsokat kaphatnak, melyekkel csökkenthetők a tünetek. Másrészt feltárulhatnak a gyakori bukás hátterében meghúzódó olyan egyéb súlyos betegségek is, mint például a gyomorszájszűkület. Ez a betegség 4-7 hetes fiúk körében fordul elő, kezelése sebészeti beavatkozást igényel. A súlyfejlődés elmaradásának más okai is lehetnek, melyek közül az egyik legegyszerűbb, ha a tápszert nem megfelelően - például túl hígra - készítik el.


A csecsemőkori bukás az esetek jelentős részében nem igényel gyógyszeres kezelést. Anyatejjel táplált babák esetében sajnos az anyai diéta nem segítheti a tünetek csökkentését, tápszeres csecsemőknél a sűrűbb, úgynevezett antireflux tápszerek adása ajánlott. A gyermeket naponta többször, kisebb mennyiségekkel tápláljuk, és az étkezéseket követő fél órában lehetőleg ne fektessük le. Érdemes az ágy fejrészét kissé megemelni, hogy a felső testfél fekvő helyzetben kicsit magasabban legyen. Ez is segíthet a refluxos panaszok csökkentésében, megszüntetésében. Ha ezek a módszerek nem bizonyulnak eredményesnek, akkor jön csak szóba a gyógyszeres kezelés. A babák refluxa általában fél-egyéves korra megszűnik.

Fontos a korai diagnózis

Jelenlegi ismereteink szerint a refluxot megelőzni nem lehet, családi hajlam mutatkozik ebben a betegségben is. A reflux pontos és minél korábbi diagnózisa a komolyabb szövődmények elkerüléséhez tehát különösen szükséges. A kezeletlen betegség a későbbi életkorokban kiválthat köhögést, sípoló légzést, orrfolyást, arcüreggyulladást, mellkasi fájdalmat. A nyelőcső nyálkahártya-felmaródása miatt vérzés léphet fel, később gyomorszájszűkület alakulhat ki. A reflux során visszajövő levegő böfögést, a savas gyomornedv a szájban is érezhető savanyú ízt, esetleg kellemetlen szájszagot okozhat, a szájba kerülő savas gyomortartalom pedig hosszú időn át hatva akár a fogzománcot is kikezdheti.




TRAUMATIZÁLT HEMANGIOMA

TIZENÉVES ÁLOMSZUSZÉK

$
0
0
Tizenéves álomszuszék







Aki éjszaka úr, legyen nappal is az!

Becsengettek az iskolában, a diákoknak pedig újra, nap mint nap csörög a vekker. A tinédzser korosztálynak pedig minden porcikájuk tiltakozik az ágyból való kikászálódás ellen. Minden kétséget kizáróan álmosak.


A pubertáskort elérve a biológiai ritmusuk megváltozik, igazi álomszuszékokká válnak. Gyakran szenvednek alváshiányban, biológiai órájuk nem a külvilághoz (család, iskola) igazodik. A kamaszok közismertek arról, hogy ugyan képesek éjszakázni, de aztán ember legyen a talpán, aki kitessékeli őket reggel az ágyból. Valószínűleg az Ön gyermeke sem kivétel ez alól. Természetesen mindez nem azért van, mert lusták vagy makacs kis ellenállók. Ennek a viselkedésnek fizikai oka van. Itt az ideje, hogy Önnek, mint szülőnek ne csak az elkeseredett küzdelem maradjon. Van esélye tinédzsere "menetrendjét" beállítani. Nézzük hogyan!

Belső ketyegő


Mindenkinek megvan a saját biológiai órája, mely fiziológiai folyamatait befolyásolja. A biológiai és élettani folyamatok nagy része egy természetes ritmusnak megfelelően változik. Ez a ciklus - mely körülbelül egy nap - a cirkadián ritmus. A szervezet cirkadián ritmusa befolyásolja a testhőmérsékletet, az alvást és az ébrenlétet, valamint a hormonális működések zömét. Serdülőkor előtt ennek a cirkadián ritmusnak köszönhetően a legtöbb gyerek este 8-9 óra körül elalszik. De a pubertás megváltoztatja a tinédzserek biológiai óráját, és ennek köszönhetően csak később lesznek álmosak - gyakran csak 11 óra körül vagy még később. Ha pedig még gyakran sokáig fent is van egy tinédzser, az még inkább megzavarhatja ennek a belső órának a működését.

Ha túl kevés az alvás

A tinédzsereknek átlagosan napi 9 óra alvásra van szükségük ahhoz, hogy éberségi szintjük napközben optimális legyen. Valójában ennyit, rendszeresen csak nagyon kevesen alszanak. A barátok, tévénézés, iskolai elfoglaltságok, házi feladat, vagy esetleg még egy diákmunka is elsőbbséget élveznek az alvással szemben. Valójában a kamaszok több mint 25%-a számol be mindösszesen 6 és fél óra vagy még kevesebb alvásról, az Amerikai Nemzeti Alváskutató Alapítvány adatai szerint. Olyan nagy ügy ez? A válasz egyértelmű IGEN! Az alvásmegvonásnak nagyon súlyos következményei vannak. A napközbeni álmosság megnehezíti a koncentrálást, tanulást, vagy akár az iskolában való ébren-maradást is. A túlzottan kevés alvás hangulatingadozást vagy akár viselkedési problémákat is eredményezhet. És akkor még nem is beszéltünk a volán mögött ülő álmos tinédzserekről, akik akár halálos balesteket is okozhatnak.

Behozhatatlan hiány

Logikus megoldásnak tűnhet, ha a kamasz hétvégén próbálja meg behozni az alváshiányát. Valójában ez nem sokat segít, sőt, a biológiai óráját még jobban megzavarja. Egy kierőszakolt korai lefekvés még visszafelé is elsülhet. Ha gyermeke túl korán lefekszik, még az is előfordulhat, hogy órákig csak forgolódik, mert nem tud elaludni.

A belső vekker beállítása

Mit tehetünk? Ne fogadja el, hogy gyermeke ki van szolgáltatva pubertáskori biológiai órájának! Tegyen lépéseket! Még ma!

  • Szabályozza a világítást! Ahogy közeledik a lefekvés ideje, sötétítse, tompítsa a fényeket, lámpákat. Az alvás idejére minden lámpát el kell oltani. Reggel pedig tegye ki természetes fénynek gyermekét, húzza el a függönyöket, vagy húzza fel a redőnyt. Ezek az egyszerűnek tűnő dolgok segítenek jelezni azt, mikor van itt a lefekvés és felkelés ideje. Mindannyiunk szeme előtt van a délutánig sötétségben "úszó" kamasz-szoba! Ez az, amiből nem szabad rendszert csinálni.

  • Ragaszkodjon a menetrendhez! Nyilvánvalóan nagyon nehéz, de próbálja arra buzdítani kamasz gyermekét, hogy minden nap ugyanakkor keljen és feküdjön - még ha a hétvége kivételt is képezhet. Rangsorolja kötelezettségeit, és fékezze a késő estig tartó társas elfoglaltságokat.

  • Vétózza meg a gyakori szundikálásokat! Ha gyermeke álmos napközben, egy fél órás szundikálás iskola után frissítő lehet. De a túl sok napközbeni szunyókálás csak még nehezebbé teszi az esti elalvást.

  • Fékezze a koffeinfogyasztást! Egy adag koffein nyilván segít a kamaszoknak is, hogy iskolaidőben éberebbek maradjanak, de a hatás múlandó. A túlzott koffeinfogyasztás pedig csak először élénkít, később fáradtságot, szorongást idézhet elő, és megakadályozza a nyugodt éjszakai alvást is.

  • Alakítsanak ki lefekvési rituálékat!Ösztönözze tinédzserét arra, hogy este, lefekvés előtt fél órával már csak pihentető dolgokat csináljon. Vegyen egy forró fürdőt, vagy zuhanyt, olvasson, és kerülje például a hangos zenét, videojátékokat, az éjszakába nyúló telefonos traccsolást, az internetet. A minimálisra kell csökkenteni azokat a dolgokat, melyek zavarhatják a gyerek alvását (például televízió a másik szobában), csakúgy, mint amikor még kicsi volt.

  • Hagyja magát befolyásolni, ha kell! Néhány napig hagyja, hogy a gyermeke akkor menjen aludni, mikor Ő szükségét érzi - bármilyen későn is van - de ragaszkodjon egy fix ébredési időponthoz. Aztán változtassa a lefekvés idejét, 10-15 perccel hozza előrébb naponta, mígnem elérnek egy elfogadható időpontot. Az altatók és egyéb gyógyszerek - kivételes eseteket leszámítva - nem javasoltak a serdülők számára.

Mi lehet még az oka?


Vannak esetek, amikor a túlzott napközbeni álmosság valaminek a jele, és többről van szó, mint a belső vekker ingadozásáról. Ilyenek lehetnek a következők:

  • Gyógyszer-mellékhatások. Sok gyógyszer - például allergia, depresszió, vagy figyelemzavar, hiperaktivitás kezelésére szolgáló szerek - okoz álmosságot.

  • Depresszió. A túlzott vagy éppen csökkent alvás(igény) gyakori jele a depressziónak.

  • Apnoe (átmeneti légzés-kimaradás). A görög apnoe szó a légvétel hiányát jelenti, alvási apnoé alatt pedig azt értjük, amikor alvás közben az ellazult garatizomzat átmenetileg összezárul - pár másodpercre, de akár egy percre is. Az ember ilyenkor nem kap levegőt, légzése leáll, majd hirtelen levegő után kapkod. Az agy ilyen vészhelyzetben felébreszti az alvót, mivel érzékeli az oxigénszint csökkenését. Ez sokszor csak felületes ébredés, amelyet az alvó észre sem vesz, ám reggel mégis fáradtan ébred, nappal pedig elbóbiskol.

  • Nyugtalan lábak szindróma. Az elalvást megelőzően a lábon különböző furcsa érzések, bizsergés, akár fájdalom észlelhető, amely mozgásra javul, ezért a beteg fel alá járkál, vagy mozgatja a lábát ágyban fekve, így azonban jelentősen megnehezül az elalvás, és gyakoriak az éjszakai ébredések.

  • Narkolepszia. Hirtelen, rohamokban jelentkező nappali álmosság a legfontosabb jellemzője a narkolepsziának. Az alvásrohamok monoton körülmények között is, tulajdonképpen bármikor felléphetnek. Fő tünete a kataplexia: a narkolepsziás beteg hirtelen elveszti izmainak tónusát, és a szó szoros értelmében lebénul. A beteg képtelen izmainak "parancsolni", magatehetetlenül csuklik össze. A kataplexiás rohamok váratlan helyzetben, rendszerint erőteljes érzelmek átélése közben (nevetés, sírás,) jelentkeznek, rövid ideig tartanak.


Ha minden igyekezet, és a fentebb vázolt praktikák ellenére is gyakori, hogy az Ön gyermeke a notórius iskolapadban alvó diák, keressenek fel egy szakembert.

A FÜLKAGYLÓN JELENTKEZŐ ÓTVAR/9 HÓNAPOS CSECSEMŐ

JOGOM VAN MEGSZÓLALNI

$
0
0
JOGOM VAN MEGSZÓLALNI

Jogom van megszólalni, mert itt születtem ebben az akkor még tiszta magyar városban,mert anyanyelvem magyar,tisztes ápolója voltam és vagyok a magyar kultúrának,miden tanulmányomat magyar nyelven végeztem egy életen át a Szatmár megye gyermekeit gyógyítottam  A magyar és román orvosi tudományos elit megbecsült és elismert tagja vagyok sőt  mára már átléptem a gyermekgondozási világirodalom küszöbét és immár közel 17 millió érdeklődő a nagyvilágból olvassa az internet oldalain  közleményeimet.

Jogom van megszólalni mert a 85 évem alatt megküzdöttem a kisebbségi létem minden nyavalyáival a többi magyar sortársammal együtt és nem hagytam el szülőföldemet és nem hagytam el őseim rögeit a XX és XXI dik század akármilyen természetű ámokfutásai miatt.

Jogom van megszólalni mert nem a kétes,nyakatekert magyar közélet berkeiben kalandoztam hanem tisztes emberhez méltóan  Eötvös József méltó szavaival éltem le életemet :”Sorsunkban tőlünk csak egy függ,az hogy a helyet,melyre a végzet által állíttattunk,egészen betöltsük-Ki mást keres,balgatag.”

Jogom van megszólalni mert a magyar sors nemcsak egyoldalú  érték   ítéletével feszengtem és nem álltam be a  Magyar Bálvány árnyékának egysíkú,kizárólagosságot zengő, nem az álmodozás szellemében  hanem az alkotás kivívott érdemeit érdemlő céltudatos érdekeit szolgáltam és szolgálom.

Jogom van megszólalni mert elítélem azokat a törekvéseket és szólamokat amiknek következménye lett a Második Trianon,felére csökkentve az erdélyi magyarság népességét aki nehezebb történelmi időkben is megőrizte történelmi tisztességét, a szülőföld szent rögeinek a megőrzését, a Kárpátok bérceit.

Jogom van mint erdélyországi magyarnak ellentmondani azoknak akik megosztották az egységünket,történelmi erőnket becsempészve az öncélú politika  bármilyen módszereit sorainkba. A történelem igazolni fogja hogy  a pártoskodás végzetes történelmi hiba volt Erdélyben.

Jogom van tiltakozni a gyűlölet keltés  bármilyen társadalmi vagy politikai alapon való szítását a magyar  de egyáltalán a társadalmi élet minden szintjén.

Nem jókedvemből írtam le a fenti sorokat,hanem azért mert kötelezett a tisztességem méltósága azért a kommentért  amit egy németorszagba kivándorolt magyar  minőségi fogyasztó aki városunkból távozott közölt és ami a következő képen szólt-

Hazaáruló,ki kell rekeszteni a Magyar közösség soraiból. Méltánytalan Szatmár lakossága körében.Különben is egy sváb faluból származik.

EZEK A  DURVA “KARAKTER GYILKOS”EMBERI SZEMÉLYI JGAIMAT SÉRTŐ KIJELENTÉSEKKEL SÉRTETTÉK SZEMÉLYEM TISZTESSÉGÉT 85 ÉVES KOROMBAN.MINDEZEKETAZZAL AZ INDOKLÁSSAL HOGY A “FÉLISTENNEK’ TEKINTETT POLITIKAI PÁRT VEZETÓJÉNEK A MENEKŰLT ŰGYI HOZZÁÁLLÁSÁT MARASZTALTAM EL ÉS FERENC PÁPA,OBAMA ELNÖK ÉS MERKEL KANCELLÁR ÉRDEMEIT MÉLTATTAM.

A komcsizás után,ma már az összefogást kürtölik a közhatalmak.


KINEK ÉS MINEK HIGYJEK ?.Jómagam már régen eldöntöttem-annak hiszek amit látok és hallok.


AMINEK A LEIRÁSÁRA AZ ALKONY ÁRNYAI KÖTELEZNEK

$
0
0
AMINEK A LEIRÁSÁRA AZ ALKONY ÁRNYAI KÖTELEZNEK.

85-dik életévemben,amiből 55 évet és a mai napig is a legcsodálatosabb biológiai lény a gyermek egészségének gondozásában töltöttem el nehezen közlöm gondolataimat. De kötelez az elmúlt  évek élményanyaga, amikor is az erdélyi magyar orvostársadalom elismerte és jutalmazta életművemet. Engem nem kényeztettek el a földieím , a véreim elismeréseikkel. A felcicomázott partraszállók és ejtőernyősök voltak állandó szereplői  a médiának és ugyanakkor szülővárosomnak  hibrid zászlóvivői is. Az én sorsom és kötelességem a gyógyítás volt-mert végül is ez volt a hivatásom. Hálát adok az Úrnak hogy ebben a kegyben részesít mindmáig is. Orvosi hitvallásom, társadalmi elismerésének elvárásai nem az én olvasatom sajátjai voltak,  a mindennapi küzdelemhez való erőt   a legnagyobb tisztességet,végül is  mindig egy beteg gyermek meggyógyítása adta. Természetellenes magatartás lenne ha azt állítanám hogy a mindnyájunkat körülvevő gyarló világ ellentmondásai nem zavarták emberi és orvosi hivatástudatomat,  de ezek soha nem ingatták meg hivatásom küldetésének értékét. Szerettek,tiszteltek a maguk módján de az elismeréseket, minden alkalommal a nyomulók nyakába aggatták Amikor aztán az angol,román,magyar orvosi enciklopédiákban olvashatóvá vált a tudományos és kutató munkásságom az egyik volt osztálytársam a következőket mondta -Tudod pont beszélgettünk rólad és azt kérdezték az illetékesek- Hát ez a fiú  hol volt eddig-amire én azt feleltem-végeztem a kötelességem és gyógyítottam 55éven át. De a sors mégsem engedte hogy a .mintegy 22.ooo oldal írott munkám a gyermekorvoslásról az enyészetté váljon. Ezeknek a munkáknak az esélyét kiadatásra még egy oldal erejéig sem méltatták itt a szülővárosomban. Az internetes világháló segítségemre  sietett és segített bizonyítani tudományos munkám nemzetközi elismertségét.17 millió látogató,2o3 oeszágból. Amikor az erdélyi magyar orvostársadalom legmagasabb kitüntetését a Pápai Páriz Ferenc életműdíjat ítélték nekem a helyi sajtó a következőképpen reagált az eseményre,egy négy mondatos hírben-tehát hogy nekem ítélték a fentnevezett díjat a 2o1o-es évben, és hogy előrehaladott korom ellenére elmentem Kézdivásáhelyre a díj átvevés Lévén hogy én nem vagyok az a nyüzsgő fajta nem említettem a dologról semmit, de ugyanígy a szertartásmesterek is mélyen hallgattak az életművem elismeréséről,mintha sohasem hallottak volna rólam mint szatmári születésű társukról.

 A lokálpatriotizmus minden érző embernek a lelki énjéhez tartozik,az emlékezés megszépül még az élet alkonyán  bárhová is vet a sors. .De az alkotás időtlen időkig megőrzi értékét.                                

 Hiteszegett,megfáradt,öncélú-társadalmunk valószínű hogy már nem tart igényt az időtálló teljesítmények  megismerésére.

Kérem a kedves olvasót hogy ne tekintse önnyavalygásnak a leírtakat már csak azért sem mert sokan evezünk ebben a csónakban.

A meggyőzés erejéért tettem közé több évtizedes  szellemi kelléktáramat és remélem hogy elfogadják az igaz szó bizonyító értékét.

                                Mi a tűréshatáron belüli, emberi gyarlóságainktól eltekintve hithű gyógyítók voltunk,fegyelmezett életúttal,szerintem jól érzékelhető szakmaisággal,színes, kulturált  személyiségekkel.

Az Ő nevükben is szólok-

 Végül a Dr.Nagy Béla megemlékezésén emlékbeszédemből idéznék egy gondolatot  ami a mi generációnk jellemkódexét vezérelte és ami akövetkezőképpen hangzik: Vannak emberek akiket bármilyen munkaterületre sodorjon az élet. beverekedik magukat az élre. Ők azok akik nyughatatlanságukkal, olykor,kényelmetlenek,akiknek pontossága és kitartása idegesítő lehet,hisz gyengeségeinkre,emlékeztetnek,akik nem taktikáznak az életnek nevezett színjátékban,s ha szót kapnak azt mondják amit a közösségi érdek diktál, s nem pedig azt ami a perc, pillanat mint magán személyeknek éppen jó/bb/Ezek az emberek élő felkiáltójelként vonulhatnak végig a közös színtereken s ki tudnak bányászni magukból annyi erkölcsi energiát,hogy tartásuk,ne lazuljon el akkor sem, amikor éppen az avatatlanok át akarják sodorni őket sorsuk árnyékos oldalaira.

                                Vannak emberek, akiknek csendes szava  és áldozatkészsége felér mások kemény hangoskodásával,kikről nézésük, puszta létük hirdeti, hogy itt vannak és velük számolni kell. Vannak szóval erős jellemek. Ilyeneknek ítéltek bennünket betegeink és sorstársaink.      

 Amikor egy súlyos infarktus miatt az intenzív osztály fehér mennyezetét néztem 5 nap és 5 éjszaka lebegve a lét határain,azon gondolkoztam hogy még el sem számoltam önmagammal,gyarlóságaimmal,erényeimmel,egyszóval életem alkotó munkájával.

                                Tulajdonképpen fel sem mértem hogy miért éltem. Mert minden sorsban van egy az utókornak okulásra való üzenete vagy eseménye amit magával visz és nem fogalmaz meg.

                                Az Úr megadta nekem ezt a lehetőséget hogy ezt elvégezzem Hálát adok érte.               




MELEGKIÜTÉS/MILIARIA/

$
0
0
Melegkiütés (Miliaria)




A melegkiütés (más néven a Miliaria) az izzadságmirigyek elzáródásával létrejövő gyulladás, amelynél szerepet játszik a magas hőmérséklet és a párás levegő. Egészen szakszerűen ez egy steril bőrgyulladás. Nem tévesztendő össze a napallergiával, hiszen a napallergiaa bőr reakciója az UV-sugárzásra, míg a melegkiütésnél eltömődött pórusok okozzák a jelenséget.  Ez magyarázza azt is, hogy miért lehetséges a melegkiütés télen is. Vigasztaló, hogy az esetek többségében nem viszket, és hamar elmúlik, hiszen amint megszűnik a párás meleg, újra szabaddá válnak az izzadságmirigyek. A piros kiütéssel más a helyzet, általában többnapos trópusi tartózkodás után alakulnak ki, az elzáródás mélyebben van a bőrben, ezért az izzadság a bőr alatt gyűlik össze, ahelyett hogy elhagyná a pórusokat. Már ez az elzáródás is elég ahhoz, hogy gyulladás alakuljon ki, de maga a túltelített izzadságmirigy is szétszakadhat. A helyzetet tovább rontják a ruha és a bőr között lévő baktériumok is.


Melegkiütés típusai

A legfelületesebb formáját orvosi nyelven Miliaria cristallinának hívják. Ezt sokszor akár észre sem vesszük vagy csak egy pillanatra elgondolkodunk, hogy ez vajon mi lehet A klasszikus Miliaria cristallina víztiszta telített áttetsző folyadékkal. Az egyes buborékok gombostű nagyságúak és szorosan egymás mellett nagyobb területet borítanak be és nem gyulladtak. Megtalálhatóak a derékon, a hónaljban, a vállakon, a háton, a dekoltázson és a hajlatokban. Ha erősebben lemossuk, a buborékok kipukkadnak és a pórusok újból szellőznek.
Nem szükséges gyógyszeres kezelés, kivéve, ha csecsemőről, vagy kisgyermekről van szó.Érdemes átgondolni, hogy mit kell megváltoztatni az öltözködés módjánál és mennyiségénél. Inkább a réteges öltözködést, a lenge, bő ruhákat részesítsük előnyben. Ha az átlátszó buborékok nem tűnnének el maguktól, akkor egy cink-oxidos, mentolos hűsítő ecsetelőt ajánl a szakember.

A Miliaria rubra feltűnőbb, mert piros és a vakarózás hatására a helyzet még tovább romlik. A bőr viszket, be van dagadva, esetlegesen fáj is. Ez nyomás, vakarás hatására nem tűnik el, hanem tovább romlik a helyzet.
Ha a viszketés heves és a baktériumok túlontúl elszaporodnak, akkor ajánlott egy helyi antibiotikumos kezelés, amelyet általában krém formájában ír fel az orvos.

Kiknél alakulhat ki?

Leggyakrabban újszülötteknélés kisgyermekeknéljelentkezik, ha ruházatuk túl melegés kevéssé szellőzik, a gyerek teste hamar befülled, eltömődnek az izzadságmirigyek. A kicsik azért hajlamosak rá, mert verejtékmirigyeik még „éretlenek.” Ehhez hozzájárul, hogy a meleg párás környezetben hamar megjelennek a baktériumok. Természetesen a szülő a legjobbat szeretné, de a kicsik még nem tudnak megszabadulni a túl meleg ruhától, esetleg szólni. Hiába nyűgös a gyerek, nehéz felismerni, hogy a meleg ruha az oka. Leginkább a ruhával fedett, fokozottabban verejtékező területeken, a háton, a mellkason, a nyakon, a keresztcsont-táján, deréktájon jelenik meg az elzáródás következtében a gyulladás, de ahajlatokban (hónalj, lágyék, herezacskó alatti terület, stb.) is előfordulhat a jelenség.

A probléma felnőtteket is érintheti, nőket és férfiakat vegyesen. Leginkább meleg égövi nyaralás alkalmával jelentkezik, a szoros, nem az éghajlatnak megfelelő ruházatnak köszönhetően.

Kezelése

Gyors lehűlés

A melegkiütés kezelése elsősorban a verejtékezés mérséklése: a test hűtése. Bármi, ami csökkenti bőrünk hőmérsékletét, egyúttal segít­het csillapítani a viszketést és a duzzanatot is. Ezt megtehetjük a (szoros) ruha eltávolításával, a pelenka levételével, néhány órán át hűvösebb helységben való tartózkodással. Különösen kellemes lehet a fürdés: a langyos víz nem csak nagyon jól lehűti a kicsiket, de a felülfertőződés ellen is véd. Akár naponta többször csutakoljuk, zuhanyozzuk le vagy, csak törülgessük át nedves ruhával a baba bőrét.


A varázsszer: szódabikarbóna!

Nem csoda, ha néha az a benyomásunk támad, hogy a szó­dabikarbóna szinte mindenre jó. Sok más baj mellett a melegkiütésre is gyógyír! Tegyünk néhány evőkanállal a fürdővízbe, és jó ideig áztassuk magunkat. Enyhíti a viszketést, és jobban érezzük magunkat tőle, amíg a bőrirritáció el nem múlik. Fi­nomra őrölt zablisztet is szórhatunk a vízbe. Tegyük a szódabikarbónát vagy kukoricalisztet közvet­lenül a kiütéses bőrfelületre, hogy magába, szívja az izzadsá­got. Ezt a régi módszert rengeteg idős ember ismeri vidéken. Néhányuk szerint a kukoricaliszt azért jobb, mert kímélete­sebb a bőrhöz. Pár óránként öblítsük le és szárítsuk meg a bőrt, majd ismételjük a kezelést.

Kenhető simogatás

Az aloe verát régóta használják a viszketés csillapítására és a bőr gyógyulásának felgyorsítására. Naponta két-három alka­lommal kenjük a növény leveléből kipréselt zselét az előzőleg megtisztított bőrre. Használhatunk aloe vera krémet is.

Alkalmazzuk a kalaminkenőcsöt. A hagyományos, napégés elleni szer a hőkiütés okozta viszketést is csillapítja. Érdeklőd­jünk gyógyszerészünknél olajos kalaminkenőcsről.

Nagyon erős viszketés, nyűgösség esetén próbálkozhatunk hűsítő ecsetelőkkel vagy hintőporral, de ne felejtsük el, hogy ha kiterjedt bőrfelületet érint vagy felmerül a felülfertőződés vagy a test túlmelegedésének gyanúja, még egy ilyen ártatlan bőrjelenség esetén is fel kell keresni a gyerekorvost.

Szabad bőrfelület

Ha a kiütés hólyagosodással jár, hagyjuk szabadon a bőrfe­lületet, a friss levegőn ugyanis gyorsabban gyógyul.



SZERETTEIM !! BARÁTAIM !!

$
0
0
SZERETTEIM !! BARÁTAIM !!

Ti akik még nem a generációs ellentmondásokat kutatgatjátok,hanem szüleitek áldott emlékű üzeneteit ápoljátok és továbbítjátok gyermekekeiteknek hogy ne halljon ki a tisztesség szava szótárukból,akik még körülvesztek örökségetek erkölcsi méltóságával köszönöm Nektek hogy tisztes főhajtással igazoljátok papírra vetett mondanivalómat.

És Ti tisztelt kortársaim akikkel végigszenvedtük megélt századunk  embert próbáló küzdelmeit,akik nem tévedtek el  emberi létük eszmei értékeiktől és nem hajlítgatták gerincüket a nyárfák szélfútta szeszélyei szerint hanem az igaz szavak hallatán elmarasztalták az álnokságok mindennemű  elhallgatásának vagy támogatásának akár settenkedő formáit is.

Mert nincs generációs ellentét, csak az évezredes erkölcsi örökségek, amik minden társadalmi fonákságot,bárminemű jól jövedelmező politikai hóbortot átvészeltek de amik már úgy vélem szunnyadó félben vannak.

Ezeket próbáltam riasztgatni,ébresztgetni írásaimmal,és ehhez kaptam Tőletek megértő számos esetben azonosuló támogatást.

Ti vagytok az én értékmérő etalonjaim és amikor neveiteket látom a tetszéslistán,megnyugszok hogy szavaim nem voltak a pusztába kiáltott gondolatok.


Értelmem és szívem egyaránt küldi nektek szerető köszönetét.

Herpeszes szájgyulladás gyermekeknél

$
0
0
Herpeszes szájgyulladás gyermekeknél

  • Okok herpeszes szájgyulladás gyermekeknél

  • Tünetei herpeszes szájgyulladás gyermekeknél

  • Diagnózis herpeszes szájgyulladás gyermekeknél

  • A kezelés a herpeszes szájgyulladás gyermekeknél

  • Jóslás és megelőzése herpeszes szájgyulladás gyermekeknél

  • Herpeszes szájgyulladás gyermekeknél - kezelés Moszkvában

Herpeszes szájgyulladás gyermekeknél - herpeszvírus fertőzés primer lézió a szájnyálkahártyán és a jelenségek a mérgezés. A gyermekgyógyászatban és a gyermekgyógyászati ​​fogászat herpeszes szájgyulladás rangsorolt ​​közül elsőként gyulladásos betegségek, a szájüreg gyermekek, számviteli közel 80% -ában. Herpeszes szájgyulladás tekintik megnyilvánulása az első kapcsolatfelvétel a test egy gyermek típusú herpes simplex vírus-én. A leggyakoribb herpeszes szájgyulladás akkor fordul elő gyermekeknél 1-3 éves, koruknál és morfológiai jellemzőit, csökkentése transzplacentáris antitestek és a sejt éretlensége és specifikus immunitást. Herpeszes szájgyulladás figyelhető meg a csecsemők, az első hónapok üvegből táplált.

Kétféle a herpeszes szájgyulladás gyermekeknél: egy elsődleges akut és krónikus visszaeső. A gyerekek, akik talpra akut herpeszes szájgyulladás vírushordozók tünetmentes, vagy szenvednek krónikus típusú fertőzés. Herpeszes szájgyulladás gyermekek összefüggésben lehet kárt az idegrendszer és a belső szervek, elnyomása immunválaszt, és ezért komoly figyelmet gyermekorvosok, fogorvosok gyermekgyógyászati, gyermek immunológus, gyermekgyógyászati ​​neurológusok és egyéb szakemberek.

Okok herpeszes szájgyulladás gyermekeknél

HSV-es típusú - DNS-vírus családjába tartozó Herpesviridae és klinikailag megnyilvánult kiütések az arcon és a száj nyálkahártyáján. Miután a szervezetben a gyermek, HSV aktívan megszorozza a hámsejtek és a környező nyirokcsomókat (leggyakrabban, submandibularis), belép a véráramba (elsődleges virémia), majd a különböző szervek (máj, lép, stb), majd reprodukció és a másodlagos virémia . A következő lépés a megfigyelt bőrelváltozások és a nyálkahártyát az ajkak, a száj és a torok a fejlesztési tünetek gyermekeknél herpeszes szájgyulladás. Herpesz fertőzés átvihető egy egész életen át tartó látens fennmaradása a vírus az ideg ganglionok.

A forrás a kórokozó a gyermekek akut herpeszes szájgyulladás, felnőttek visszatérő herpesz az ajkak és a vírushordozók. Herpeszes szájgyulladás rendkívül fertőző: HSV I. típusú továbbítani lehet egészséges gyermekekben kontakt-háztartás (a csók, játékok, háztartási cikkek) és cseppek (köhögés és tüsszentés), a lehetséges vertikális terjedés az anyáról a magzatra (visszatérő herpes a virémiát Terhes).

Visszaesések krónikus herpeszes szájgyulladás gyermekeknél fordul elő a háttérben immunszuppresszív hatása alatt provokáló tényezők: kihűlés, túlmelegedés, tartós napozást, érzelmi stressz, vitaminhiány, fogadó nagy dózisú antibiotikum, végzett SARS. Leggyakrabban, herpeszes szájgyulladás gyermekeknél fordul elő, tavasszal és ősszel.

Tünetei herpeszes szájgyulladás gyermekeknél

Attól függően, hogy a klinikai tünetek a herpesz stomatitis a gyermek lehet enyhe, középsúlyos és súlyos formái; a fejlesztési kiadás inkubáció előjele időszakban, a magassága a betegség (hurutos időszakban kiütések), és a fogyó klinikai gyógyulás. A gyermekek körében gyakrabban enyhe és középsúlyos formák herpeszes szájgyulladás.

Lappangási idő herpeszes szájgyulladás a gyermekek 2-14 nap. Prodromalis időszakban a gyermek lesz nyugtalan, nyűgös, sír, hajlandó ételt, rossz alvás. Voltak túlzott nyáladzás, hányinger, hányás, fokozott és fájdalmas submandibularis és nyaki nyirokcsomók.

Herpeszes szájgyulladás gyermekeknél általában kezdődik akut, lázzal (akár 38-40 ° C), romló általános állapot. A magassága a betegség csatlakoznak hurutos jelenségek: akut fogínygyulladás, hideg, köhögés, és néha kötőhártya-gyulladás. Véreres baba ínyét, duzzadt, vérző. A szájnyálkahártya jelennek egyszeresen vagy csoportosítva hólyagos léziók formájában vékony falú buborék mérete 2-3 mm, ami könnyen nyitható a kialakulását fájdalmas eróziók és a AFT (sekély fekélyek borított fehéres virágzás). Herpesz gyakran találhatók az íny, a kemény és lágy ég, a nyelv hátsó részére, arc és az ajkak.

Vesicle formáció tart 2-4 napig, és kíséri súlyos megbetegedéseket. Ugyanakkor megfigyelhető, kitörések különböző fejlettségű. Afta és az erózió fokozatosan tisztítani és szigorították hegesedés nélkül. Mert herpeszes szájgyulladás gyermekek jellemzi hullámzó persze: a bőrkiütések megjelenését lázzal végén egy rövid ideig stabil, majd kezdődik egy új hullám bőrkiütés újabb ugrásra a hőmérséklet.

Amikor csökkent immunitás, és a másodlagos bakteriális fertőzés alakul ki göbös elváltozások a nyálkahártya és a bőr. Akut herpeszes szájgyulladás gyermekek, súlyosságától függően és a kezelés hatékonyságát tarthat 7-14 nap. Veszélyes akut herpeszvírus-fertőzés szerezhet az élet első hónapjaiban általánosítása nyomán a vereség, a kockázat a szeptikus feltételeket, a belső szervi érintettség, savóshártyák az agy.

Diagnózis herpeszes szájgyulladás gyermekeknél

A diagnózis a herpeszes szájgyulladás gyermekeknél kerül alapján klinikai, kórtörténet, az eredmények a citológia, virológiai és szerológiai vizsgálatok.

Az azonosításhoz a vírus lehet használni, szérum, nyál, tamponok, aspirátumokat, vagy tamponokat a szájnyálkahártya. Set kórokozó herpeszes szájgyulladás a gyermekek esetében a módszer immunfluoreszcenciája (RIF) és a PCR. Szerológiai azonosítása virális titert antitestek által végzett ELISA-val és DGC.

Herpeszes szájgyulladás gyermekeknél meg kell különböztetni a más típusú stomatitis (allergia, gyógyszerek, gombás), herpesz angina, specifikus fertőzések (kanyaró, skarlát, bárányhimlő, diftéria), váladékozással járó eritéma multiforme.

A kezelés a herpeszes szájgyulladás gyermekeknél

Amikor egyszerű ambuláns kezelést a herpeszes szájgyulladás, bonyolult esetben, és a gyerekek az első három évben az élet kórházi ellátásra lehet szükségük. Gyermekek herpeszes szájgyulladás mutatja ágynyugalom, iszik sok folyadékot, tört, meleg, édeskés étel, használjon külön edények és higiéniai termékek.

Átfogó kezelésének herpeszes szájgyulladás gyermekek (általános és helyi) állítjuk időszaktól függően a betegség és a tünetek súlyosságától. Amikor láz és fájdalom paracetamol, ibuprofen; enyhíti az ödéma - antihisztaminok (diazolin, tavegil, Phencarolum). Rendszer oki kezelés (aciklovir, Zovirax, alpizarin interferon) hatékonyabb a kezdeti időszakban. Annak érdekében, hogy nevezi immunrendszer lizozim imudon, taktivin, Immunal injekciót gamma-globulin.

Helyi kezelés herpeszes szájgyulladás gyermekek végzik, és a gyermekek gyermekgyógyászati ​​fogorvoshoz periodontist. Feldolgozást végzi napi szájnyálkahártya antiszeptikus, érzéstelenítő, főzet a gyógynövények, kenés vírusellenes szerek. A mérsékelt forma herpeszes szájgyulladás gyermekeknél tisztítására a felület a nyálkahártya a nekrotikus tömegek használt oldatok a proteolitikus enzimek (tripszin, kimotripszin).

Alatt epitelializáció az eróziót befolyásoló bőr használatos termékek (A-, E-, csipkebogyó olaj és homoktövis, karotolin). Gyógytorna a herpeszes szájgyulladás gyermekek felírt a korai napjaiban a betegség (UV, infravörös sugárzás). Abban az esetben, visszatérő herpeszes szájgyulladás gyermekeknél mutatja tanfolyamok merevítő eszközzel (C-vitamin, B12, halolaj), magas kalóriatartalmú étrend.

Jóslás és megelőzése herpeszes szájgyulladás gyermekeknél

Herpeszes szájgyulladás gyermekeknél a legtöbb esetben végződik klinikai gyógyulás után 10-14 nappal. Súlyos esetekben, fennáll a veszélye a szövődmények formájában herpeszes keratoconjunctivitis, herpes encephalitis, általánosítása fertőzés.

Érintkezés megakadályozására gyermekek herpeszvírus fertőzés lehetetlen, mivel szállítására HSV a felnőttek körében 90%. Megelőzésére, herpeszes szájgyulladás tartalmazhat elszigeteltségének beteg gyermek a gyermekek egészséges, korlátozza az érintkezést a felnőttek az aktív fázisban a fertőzés, a személyes higiénia, edzés, a testnevelési órák.

IKONOGRÁFIA

1-





2-



3-



4-



5-



6-



7-



8-




IGY SEGITS HA A GYERMEK SZOMORU,DÜHÖNG VAGY HISZTIZIK

$
0
0


IGY SEGITS HA A GYERMEK SZOMORU,DÜHÖNG VAGY HISZTIZIK
Ha felnottként én így érzek, akkor hogy érezheti magát a gyerek?
Vannak pillanatok, mikor a szülo számára az is kihívást jelent, hogy elviselje gyermekét anélkül, hogy olyat mondana, vagy tenne, amit később megbán. Van az a decibel, az a nyafogás, dacolás, ami a legedzettebb idegeket is megtépázza. Ilyenkor érdemes észbe kapni, és feltenni a kérdést: „Ha én, aki felnőtt vagyok, és már egy csomó eszközöm van az érzelmek kezeléséhez, így vagyok, vajon hogy érezheti magát a gyerek?” Még ha   provokál is az átok kölyök, még ha van is agresszió a viselkedésében, valószínűleg azért dühöng, sikít, csapkod, mert abban a pillanatban nem tud hozzáférni más, jobb megoldási módhoz, amivel könnyíthetne lelkiállapotán.
Fontos megtanítani, hogyan dolgozza fel a gyerek a rossz közérzetet
Ha arra gondolunk, vannak felnőttek, akik olykor, érzelmileg felkavaró helyzetekben átalakulnak négy-ötéves gyerekké, könnyen belátható, mennyire nagy szerepe van a szülőnek abban, hogy segítsen a gyereknek a rossz közérzet feloldásában, milyen fontos eztmegtanulni. Ám nemcsak a haragról van szó, hanem a szorongásról, szomorúságról is.
Ezekkel kapcsolatban két hibába eshet a szülo: egyik, ha legyint rájuk, mondván, majd megvigasztalódik a csemete, amúgy sem szabad elkényeztetni. Másik, ha annyira szívére veszi a gyerek szenvedését, hogy végül szinte ot kell pátyolgatni.
Elobbivel az a gond, hogy néha tévesen mérik fel a szülok a gyermek képességeit. Aki eloször kerül olyan helyzetbe, hogy elveszett a kismackója, vagy összeveszett az ovis játszótársával, nem tudja, mit kezdjen magával, szomorúságával. A szülotol a legnagyobb segítség nem az,hogy megoldja a helyzetet, hanem hogy segít elhordozni az érzelmet. Ha anya vagy apa mosolyogva legyint, hogy „eh, veszek én neked másik macit, sokkal szebbet”, vagy, hogy „majd játszik veled más”, azzal azt üzeni, hogy kihátrál a helyzetből, o köszöni, jól van, a gyerek, pedig ott marad egyedül azzal, hogy hiába jön új maci, az ő szíve azért még facsarodik.
Na de akkor mit csináljunk? Erről csak metaforákban lehet beszélni, mert épp ez az, hogy csinálni nem kell semmit. Hacsak nem megsimogatni a gyereket, meghallgatni. Érzékletes,hogy a pszichológia olyan kifejezéseket használ ezzel kapcsolatban, mint holding, azaz tartás,illetve tartalmazás.
Hogyan tanítsuk meg?
Ezek között vannak különbségek, de a lényeget úgy fogalmazza meg Melanie Klein, a fejlodéslélektan egyik legnagyobb alakja, hogy a csecsemo kivetíti a számára feldolgozhatatlan tartalmakat, azaz érzelmeket, gondolatokat, képeket a szülore, aki más formában, fel- és átdolgozva juttatja vissza a csemetéhez. Mindez persze nem szándékos, a gyerek részérol egyáltalán nem tudatos, a szülő részéről is kevéssé, inkább történik, semmint teszik. Még hétköznapibb módon megfogalmazva arról van szó, hogy az anya, az apa ráhangolódik a gyermek hullámhosszára, de o érettebb, erősebb, többet tud, és ezáltalszavak nélkül is képes segíteni a gyermeknek, hogy feldolgozza, ami számára megterhelő.
Bizonyára ezek után még kínzóbb a kérdés: mit kell tenni ahhoz, hogy ez muködjön.
Leginkább jelen lenni, nem kimenekülni, nem elhessegetni az érzelmeket. Átélni és elfogadni,hogy a gyereknek valami nehéz, ugyanakkor megtartani azt a felnott tudást, hogy mégis,alapvetoen minden rendben van. Vele lenni érzelmi értelemben.
Mi a helyzet a hisztivel?
A szomorúság kapcsán talán könnyebb elfogadni ezt a nézetet, de mi a helyzet más kellemetlen érzelmekkel, a haraggal, indulattal, ahogy leggyakrabban nevezi a szülo, a hisztivel? Gyakori javaslat, hogy ignorálni kell, így tanulja meg a gyermek, hogy ez nem megfelelő kommunikációs csatorna, ezzel nem ér célt. Itt két kiegészítésre van szükség.
Egyik, hogy a szülő jó esetben sejti, milyen érzelem van a hiszti mögött. Valóban kétségbe esett a gyermek, és tehetetlen frusztrációjában csapkodja magát a földhöz, vagy nagyrészt színjátékról van szó, választott cselekvésrol. Elobbinél is elofordulhat, hogy annyira belehergelte magát a kicsi, hogy nincs más tennivaló, mint hagyni, hogy vége legyen, de inkább az utóbbira vonatkozik az otthagyós tanács.
A másik kiegészítés, hogy többféle módon lehet nem tenni semmit. A gyerek nagyon is érzi, hogy hideg fölény van-e mögött  , beszállt-e a harcba a szülő, arra gondolva, most megmutatja a kis gazembernek, hogy hisztivel nem ér el semmit, vagy vele van érzelmileg, és türelmesen, nyugodtan vár. Nem fogja teljesíteni a követelést, nem veszi meg a csokit, nem adja oda a törékeny gyertyatartót játszani, de vele van. Persze, a toporzékolás pillanatában nem figyel erre a gyerek, de mégis érzékeli, és a kapcsolatba beágyazódik ez a tapasztalat.
Maradj nyugodt!
Sok helyzetben arra tanítják az embert, legyen aktív, asszertív, oldja meg a problémákat, és ez jó is. Ám fontos tudni, hogy a szülői létben néha a puszta nyugalom, a lelki egyensúly megtartása az aktív segítség, anélkül, hogy egy szó elhangzana, egy mozdulatot tenne a szülő. És hogy hogyan maradhat valaki nyugodt éles helyzetben, például egy vadul dühöngő gyerek mellett? Talán éppen úgy, ha emlékezteti magát: csupán ennyi a dolga, nem kell semmi más csodamegoldást kiagyalnia.

Viewing all 7855 articles
Browse latest View live




Latest Images